Majitelia domov, chát či bytov, si najmä počas turistickej sezóny častejšie kladú otázku, či na ubytovávanie turistov v súkromí potrebujú živnostenský list. Polemika o tom vychádza z názoru, že vzhľadom na činnosť, ktorá je len občasná a náhodná, živnostenské oprávnenie potrebné nie je. Častým protiargumentom je, že ide len o prenájom bytových (a nebytových) priestorov.
Na názor sme sa preto opýtali Dušana Šutaru, vedúceho odboru živnostenského podnikania Obvodného úradu v Liptovskom Mikuláši.
„Správnu odpoveď na prvú výhradu nájdeme v zákone o živnostenskom podnikaní, že: živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených živnostenským zákonom. Pod sústavnosťou sa rozumie trvalá alebo opakujúca sa činnosť, pričom periodicita a opakovanie činnosti môže byť aj nepravidelné a náhodné a rozhodujúci je len úmysel živnostníka činnosť vykonať kedykoľvek sa naskytne vhodná príležitosť. Odpoveďou na druhý protiargument vyplýva zo vzájomnej previazanosti niektorých ustanovení Občianskeho zákonníka - o nájme bytu a a zmluve o ubytovaní a živnostenského zákona – činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností, o miestnych daniach – daň za ubytovanie, predmet dane za ubytovanie a vyberanie dane.
Zjednodušene povedané, pri poskytovaní ubytovania v súkromí je účelom poskytnutie prechodného ubytovania. Netýka sa to napríklad prenájmu holobytu aj keby šlo prenájom na dobu určitú. Pri prechodnom ubytovaní prevádzkovateľ zariadenia vyberá daň z ubytovania a ten, kto vyberá daň z ubytovania prevádzkuje ubytovacie zariadenie na základe živnostenského zákona.
Okrem základných služieb spojených s prenájmom ako dodávka vody, tepla, elektriny, plynu, odvoz odpadu je zvyčajné aj poskytovanie ďalších služieb: upratovanie, poskytovanie lôžkovej bielizne, osušiek, poskytovanie spotrebných predmetov ako sú TV, chladnička, nábytok, kuchynský riad. Preto je poskytovanie prechodného ubytovania a ubytovacích služieb v súkromí živnosťou a na takúto činnosť je potrebné živnostenské oprávnenie,“ vysvetľuje Dušan Šutara.
Živnostenský list je možné vybaviť na Obvodnom úrade v Liptovskom Mikuláši do 7 dní od doručenia podania za podmienok, že ohlasovateľ živnosti je bezúhonný. Bezúhonnosť sa dokladuje výpisom z registra trestov nie starším ako 3 mesiace. Správny poplatok je tisíckorunová kolková známka.
„V súvislosti s tým, chcem upozorniť na nesprávnu prax pri výkone niektorých kompetencií niektorých úradov obecných a mestských samospráv. Pri kontrole bol zistený stav, že tieto orgány vydávali podľa Zákona o obecnom zriadení tzv. súhlas, resp. záväzné stanovisko, vyjadrenie, k začatiu podnikateľskej činnosti. Takýto súhlas však v žiadnom prípade nenahrádza potrebný živnostenský doklad. Stáva sa, že mnohí ľudia, ktorí ubytovávajú turistov v súkromí, takýto súhlas samosprávy majú a myslia si, že na ich činnosť to stačí. Lenže v takých prípadoch ide o neoprávnené podnikanie,“ hovorí Dušan Šutara.
Podľa jeho slov poskytovateľ ubytovacích služieb má aj povinnosť zatriediť ubytovacie zariadenie do príslušnej kategórie, napr. izba, resp. objekt podľa vyhlášky o kategorizácii ubytovacích zariadení a klasifikačných znakov na ich zaraďovanie do tried. Ak ubytovanie požadované kritériá nespĺňa, treba vybavenie dobudovať na požadovanú úroveň. Prevádzkareň musí byť tiež označená podľa živnostenského zákona.
„Napokon, celkom prirodzene, je pri poskytovaní ubytovacích služieb potrebné vzhľadom na podnikateľskú činnosť kalkulovať s inými sadzbami za dodávku elektriny, vody, plynu, s povinnosťou daňového priznania a platenia dane z príjmu. Pri prekročení zákonom určených limitov aj s nutnosťou platby odvodov na sociálne, resp. zdravotné poistenie aj pri súbehu s poistením z iných dôvodov. Toto je však už nad rámec kompetencií živnostenského úradu, a preto odporúčame záujemcom obrátiť sa na príslušné inštitúcie. Všetky informácie týkajúce sa vykonávania ubytovacích služieb v pôsobnosti živnostenského zákona však poskytnú naši zamestnanci odboru živnostenského podnikania,“ dodal Dušan Šutara.
Autor: -red-