Medzi devätnástimi účastníkmi z celého sveta - Albánska, Austrálie, Fínska, Indie, Mexika, Tanzánie a ďalších krajín, ktorí sa zúčastnili na vzdelávacom programe zameranom na trvaloudržateľný rozvoj a ochranu životného prostredia, bol aj jeden Slovák - Juraj Švajda zo Správy Tatranského národného parku.
„Program koordinuje odbor vzdelávania a kultúry ministerstva zahraničných vecí USA a organizuje ho v spolupráci s niekoľkými súkromnými neziskovými organizáciami. Účastníkov vyberajú americké veľvyslanectvá v zahraničí a ich pobyt plne hradí vláda USA. Na programe som sa zúčastnil na pozvanie americkej abmasády v Bratislave,“ prezradil Juraj Švajda, ktorý sa z Ameriky vrátil začiatkom augusta. Dozvedeli sme sa od neho, že program pracuje od roku 1940 a každý rok sa na ňom zúčastňuje viac než 4400 hostí z celého sveta. Jeho cieľom je zlepšiť vzájomné porozumenie prostredníctvom komunikácie na osobnej a pracovnej úrovni. Počas programu, ktorý trvá zvyčajne štyri týždne, majú jeho účastníci príležitosť stretnúť sa a porozprávať s kolegami zo svojej profesie. Sú to prevažne pracovníci rezortných organizácií životného prostredia, univerzít a mimovládnych organizácií ale aj politici. „Mnohí zo stoviek absolventov programu zastávali dôležité posty vo vlastnej krajine. Viac než šesťsto z nich bolo ministrami, takmer dvesto zastávalo funciu hláv štátov alebo vlád,“ povedal Juraj Švajda a porozprával nám o svojich zážitkoch.
„Navštívili sme Washington, Pittsburgh v štáte Pennsylvania, Denver v štáte Colorado a Jacksonville na Floride. Predmetom stretnutí v hlavnom meste USA bola úloha americkej politiky a federálnej vlády v otázkach globálnych problémov týkajúcich sa ochrany životného prostredia a trvaloudržateľného rozvoja. Na americkom systéme je v porovnaní so Slovenskom fascinujúci predovšetkým súkromný sektor, dôraz na vlastníctvo, organizovanie ľudí do občianskej spoločnosti a necentralizovaná vláda. Mimoriadne cenné boli pre nás stretnutia v americkej agentúre pre ochranu životného prostredia EPA, Správe národných parkov NPS či vo výbore pre životné prostredie v americkom senáte. Mali sme možnosť pozrieť si aj Fallingwater, dielo svetoznámeho architekta Wrighta aj štátny park Ohiopyle. V Pittsburghu sme sa stretli s predstaviteľmi spoločnosti PPG Industries, mali sme možnosť vidieť aktivity komunitnej potravinovej banky aj edukačné aktivity jednej mimovládnej organizácie. Potom sme sa rozdelili do piatich skupín, ktoré navštívili rozdielne mestá a regióny. Ja som bol v Denveri, ktorý sa nachádza presne v nadmorskej výške jednej míle a má viac ako 310 slnečných dní v roku. Diskutovali sme s predstaviteľmi iniciatívy Greenprint Denver, ktorá je jedinečným príkladom toho, ako môže lokálna vláda zlepšovať životné prostredie mesta a regiónu. K prioritám patrí zvyšovanie obnoviteľných zdrojov energie, znižovanie emisií, a efektívnejšie využívanie prírodných zdrojov. Boli sme aj v neďalekom národnom parku Rocky Mountain, s ktorým vlani TANAP nadviazal oficiálnu spoluprácu. V tomto roku by mala vyvrcholiť počas návštevy amerických predstaviteľov v slovenských a poľských Tatrách podpisom dohovoru o spolupráci.
Poslednou zástavkou bola Florida, tématicky zameraná na obnovu a ochranu pobrežných ekosystémov, poľnohospodárstvo a využitie biomasy a biopalív. Navštívili sme národnú výskumnú rezerváciu a videli aj živú výstavu motýľov dažďového pralesa.
Súčasťou programu boli diskusie prostredníctvom okrúhlych stolov, výlety do okolia aj športové a kultúrne podujatia. Zážitkom bola napríklad opera v Kennedyho centre. Mali sme možnosť vidieť živé a inšpirujúce príklady svedčiace o tom, že čoraz viac ľudí označuje ochranu životného prostredia za prioritu číslo jeden.“