Aj tohtoročné leto potvrdzuje, že patríme medzi európsku špičku... V pomere k počtu obyvateľov sa na Slovensku totiž utopí viac ľudí ako v mnohých prímorských krajinách. Každé leto totiž vo vode príde o život viac ako sto ľudí. A to už je úctyhodné číslo.
Rozhodujúce dôvody tohto nelichotivého stavu sú minimálne dva. Na Slovensku na bezpečnosť rekreantov pri vodných plochách dohliada Červený kríž, ktorý však má na činnosť vodných záchranárov minimálny rozpočet. Peniaze preto investuje prevažne len do školenia nových záchranárov. Prevádzka vodných záchranných služieb by mala byť financovaná najmä zo zdrojov miest a obcí, kde sa vodné plochy vhodné na kúpanie nachádzajú. Na Slovensku (práve preto!?) zhruba 70 percent vodných plôch ostáva nestrážených.
Liptov je dôkazom tohto tvrdenia. Okrem niekoľko málo kúpalísk v Liptove a jednej-dvoch oficiálnych pláží pri Liptovskej Mare by ste vodných záchranárov márne hľadali. Pre obce je totiž výhodnejšie nevyhlasovať vodnú plochu za oficiálne kúpalisko. Je síce pravdou, že v takom prípade nemôžu vyberať pri vodnej ploche poplatky za vstup, ale na druhej strane nemusia zabezpečiť sprchy, WC, občerstvenie, poriadkovú službu... A to je v konečnom dôsledku lacnejšie.
A druhý rozhodujúci dôvod vysokého počtu utopených na Slovensku? Alkohol! Napríklad na mol opitému človeku plavčík nemôže (ak by tam vôbec bol) zakázať, aby išiel do vody a neohrozoval seba a ostatných kúpajúcich sa. Len pre porovnanie - keby sa niekto opil v horách a zachraňovala ho Horská služba, vyjde ho to poriadne draho. Aj kvôli tejto benevolencii danej zákonom podľa údajov Červeného kríža v rokoch 1989 až 2004 zomrelo u nás vo vode pod vplyvom alkoholu najmenej 714 ľudí.