„Neexistuje, aby trafil. Veď letí úplne inde. Hádam sa nenapichne na kostolnú vežu...,“ rozmýšľal nahlas Lukáš pozerajúc sa na parašutistu, ktorý sa vznášal nad liptovskomikulášskym Námestím osloboditeľov. Ale parašutista pristál presne tam, kde mal – na okrúhlej žinenke v strede námestia. Aj druhý a tretí. Zoskok padákom na cieľ bola iba jedna z atrakcií štvrtkovej rozlúčky s prázdninami. Po nej predviedli „kukláči“ z 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny ukážky sebaobrany.
Rozlúčka s prázdninami bola tentoraz výnimočná tým, že bola spojená s kampaňou Na kolesách proti rakovine a medzinárodnými cyklistickými pretekmi Okolo Slovenska.
Dopoludnie patrilo predovšetkým deťom. Najskôr im bábkové divadlo KUK zahralo na tribúne rozprávku o priateľstve a troch tučniakoch, ktorí hľadali ľadovú medvedicu. Potom na pešej zóne pred kostolom bojovali rytieri o ruku princeznej, až jej ju napokon odtrhli a šašo jej ju musel prišiť. Predstavenie bolo síce bez slov, lebo ho predviedlo Štúdio pantomímy Kaspryzk, ale rozumeli mu všetci. K sprievodným podujatiam rozlúčky s prázdninami patrilo maľovanie na tvár, na papier aj na chodník, jazda zručnosti a rôzne súťaže a hry pre deti. Pri niektorých asistovali mestskí policajti aj členky Materského centra Zornička. Členovia klubu Agility predviedli ukážku výcviku psov a trochu exotiky do programu primiešali dievčatá z tanečného krúžku Esperanza z Centra voľného času.
Popoludní pokračoval program pred Domom kultúry. Začal sa symbolickou jazdou na kolesách proti rakovine. Absolvovali ju nielen deti a dospelí na bicykloch, ale aj na kolieskových korčuliach, invalidných vozíkoch a tí najmenší v kočíkoch. Jedno dievčatko dokonca pred sebou tlačilo kočík s bábikou. Ľudia vyjadrovali svoju podporu a solidaritu ľuďom trpiacim na rakovinu aj dobrovoľnými finančnými príspevkami.
Autorom projektu Na kolesách proti rakovine a manažérom nadácie Výskum rakoviny je Ján Juráš. Spýtali sme sa ho, čo ho k tomu viedlo: „Robili sme kedysi kampaň Beh Teryho Foxa. Bol to kanadský mládenec, ktorému kvôli rakovine amputovali nohu. Ale nerezignoval a povedal si, že prebehne s jednou nohou cez celú Kanadu a cestou bude zbierať peniaze na výskum rakoviny. Ale neprebehol ju, cestou zomrel. Potom ma kamaráti zoznámili s Radom Kaufmanom, ktorému ako 16-ročnému tiež odrezali nohu kvôli rakovine. Ale on nezačal behať, ale jazdiť na bicykli. Povyhrával rôzne súťaže, majstrovstvá Európy, sveta a v roku 2000 získal zlatú medailu v dráhovej cyklistike na paralympijských hrách v Sydney. Bol to vynikajúci športovec a človek, ktorý chcel pomáhať druhým. Lenže rakovina pokračovala a museli mu zobrať aj lopatku. Dal som mu prečítať projekt Na kolesách proti rakovine a povedal jednoznačne áno, že dáva svoje meno a tvár do tohto projektu. Bolo to v marci, v máji sme začali prvý ročník kampane a v júni 2003 Rado zomrel. Mal iba 25 rokov. Bol úžasný aj v tom, že neužíval žiadne morfiá, keď bol v nemocnici a umieral dlho a ťažko. Chcel to pretrpieť. Tri dni pred smrťou sa zosobášil so svojou dlhoročnou kamarátkou Zuzkou. Ona to chcela, aby zostalo jeho meno... Prvý ročník organizovala ešte Nadácia výskum rakoviny, od druhého ročníka je hlavným organizátorom Slovenský paralympijský výbor. Nadácia výskum rakoviny je spoluorganizátor a adresát finančnej zbierky, za ktorú sa kúpi prístroj na výskum rakoviny,“ povedal Ján Juráš. Kampaň sa uskutočňuje v rôznych mestách, začala sa v máji a potrvá do konca septembra.
Súčasťou podujatia bol aj benefičný koncert prvej slovenskej superstar Katky Koščovej a Mira Jaroša. Hoci kedysi tvorili pár, spievali každý zvlášť – pred Domom kultúry. Diváci tlieskali aj tanečnej skupine Jessy z Liptovského Hrádku.