Ružomberok/ Liptovský Mikuláš - „Takmer tisíc ľudí týždenne navštívilo výstavu napriek letným horúčavam. Dodnes si expozície v dvoch železničných vagónoch pozrelo viac ako tridsaťšesťtisíc ľudí,“ povedal v Ružomberku pri otvorení putovnej výstavy riaditeľ Múzea SNP z Banskej Bystrice Stanislav Mičev. Na otvorení výstavy v Ružomberku sa zúčastnili, okrem iných, aj viceprimátorka Jana Halušková, vedúci odborov Júlisu Handák, Peter Krško, Stanislav Chytko a Mária Hlinková, predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov z Ružomberka František Blaho, prednosta stanice v Ružomberku Michal Fecík a zástupca židovskej obce Pavel Ficher.
Výstava pod názvom Projekt Vagón je venovaná problematike holokaustu a 65. výročiu začiatku deportácií slovenských Židov. Expozíciu nainštalovali v dvoch autentických dobových vozňoch. V prvom vozni je na obvodových stenách zachytená história protižidovských opatrení po roku 1938 a ich vyvrcholenie v dvoch vlnách deportácií. Okrem židovského holokaustu je v priestoroch vozňa zachytený aj rómsky holokaust na Slovensku. V strede vozňa, na pohyblivých paneloch, sa nachádza dokumentácia dvadsiatich osudov konkrétnych prenasledovaných ľudí.
Druhý vozeň je zariadený tak ako za deportácií. Počas prehliadky usporiadatelia zavreli dvere vozňa, takže návštevníci mohli na vlastnej koži precítiť stiesnenosť, teplo a šero priestoru. Celkový efekt prežívania situácie umocnili autentické zábery z koncentračných táborov a výpovede ľudí z veľkoplošnej obrazovky, ktorí prežili rasové prenasledovanie.
Projekt Vagón sa začal 25. marca v Poprade, odkiaľ pred 65 rokmi odišiel prvý transport tisícky židovských dievčat z východného Slovenska. Cieľ cesty - likvidačný tábor Oswienčim. Do konca októbra 1942 bolo takto odtransportovaných päťdesiatosemtisíc Židov, z ktorých sa veľmi málo vrátilo po vojne domov. „Pred vojnou bolo v Ružomberku osemsto Židov, dnes ich ľahko zrátate aj na prstoch,“ poznamenal Pavel Fischer.
Predstava mladej generácie o tejto etape slovenských dejín je nejasná a často deformovaná, preto je snahou múzea sprostredkovať čo najrealistickejšie udalosti a životné osudy ľudí formou putovnej výstavy v priestoroch dobového vagóna.
Vozne s putovnou výstavou boli pristavené na železničnej stanici konkrétneho mesta a výstava bola otvorená päť pracovných dní, počas víkendov sa presúvala do ďalšieho mesta. Od 3. septembra je na železničnej stanici v Liptovskom Mikuláši. Odtiaľ pôjde do Banskej Bystrice, Brezna, Žarnovice, Nových Zámkov, Serede, Prievidzi a skončí v Čadci. Pred Liptovským Mikulášom výstava putovala cez dvadsaťtri slovenských miest.