Už aj slovenské mestá si čoraz intenzívnejšie začínajú uvedomovať, že Európska únia nie je len zdrojom mimorozpočtových finančných príspevkov získaných formou schválených grantov či projektov. Z časového pohľadu sa čoraz aktuálnejšie stávajú viaceré rozhodnutia európskych inštitúcií, technické normy a legislatívne nariadenia, ktoré musíme dodržiavať. A práve preto sa v Ružomberku, napríklad na sídlisku Klačno, rekonštruujú na niektorých obytných domoch balkóny, v celom meste sa zatepľujú obvodové múry domov... Vo väčšine budov bude tiež nutné vymeniť výťahy, ktoré musia mať, podľa európskych noriem, aj vnútorné dvere.
Aktuálna úloha
Azda najaktuálnejšou úlohou týchto dní sú však rekonštrukcie detských ihrísk a pieskovísk. Aj tie totiž musia spĺňať prísne európske normy. Veľmi zjednodušene povedané, kovové preliezačky a šmýkačky by do konca júna 2008 mali nahradiť bezpečnejšie plastové, či vyrobené z prírodných materiálov.
„Táto problematika má omnoho širší záber. Nejde len o výmenu spomínaných detských priestorových objektov, ale o prispôsobenie (stavebnú rekonštrukciu) týchto priestorov tak, aby boli čo najbezpečnejšie pre pobyt detí v nich. Mesto má v súčasnosti v správe 61 detských ihrísk rôznej veľkosti a vybavenia. Postupne, ako sa poškodzujú, ich obnovujeme a vybavujeme štandardnými komponentmi,“ zasvätil nás do tejto problematiky Peter Svrček, vedúci oddelenia podnikateľských činností a služieb Mestského úradu v Ružomberku.
Spĺňajú európske normy
Ročne sa v Ružomberku vybudujú 2 až 3 nové ihriská, ktoré už majú všetky priestorové objekty pre detské hry certifikované. Vlani napríklad pribudli nové ihriská na Ul. Silbigera, v Malých Tatrách a na sídlisku Baničné, tohto roku bola ukončená výstavba ihrísk na sídliskách Roveň a Baničné.
Tieto ihriská teda už jednoznačne spĺňajú európske normy, ku ktorým by sa mali postupne dopracovať aj tie staršie. Avšak z celkového počtu detských ihrísk v meste je zrejmé, že priestorov špecificky upravených pre detské hry je priveľa. V minulosti pri ich výstavbe, a to si otvorene povedzme, prevládala značná rozdrobenosť. „Pieskovisko bolo pomaly pred každou bytovkou. Postupne sa síce rušili, ale aj tak ich je ešte stále priveľa. Veď v Ružomberku máme, okrem areálov škôl, celkom 46 pieskovísk,“ vyrátal P. Svrček.
A ich údržba nie je najlacnejšia. Veď podľa zaužívaných hygienických noriem, ktoré sa dodržiavajú aj v Ružomberku, piesok v nich treba meniť každý rok. A to nielen kvôli prirodzenému „starnutiu“ piesku, ale hlavne kvôli vandalom, ktorí pieskoviská znečisťujú črepinami či cigaretovými ohorkami. Avšak aj mnohí psičkári bez kúska hanby nechajú svojich štvornohých miláčikov „uľaviť si“ na pieskoviskách nemysliac na to, že deti hrajúce sa v nich môžu „chytiť“ nepríjemné infekčné ochorenie.
Nezakrývajme si oči
„Našou snahou pre budúce obdobie je detské ihriská a pieskoviská tam, kde je to účelné, centralizovať. Zredukujeme ich celkový počet a zameriame sa na vybudovanie väčších detských ihrísk na jednotlivých sídliskách, v mestských častiach a mestských blokoch. Tieto priestory potom upravíme tak, aby spĺňali všetky predpísané normy a nariadenia,“ hovoril P. Svrček.
Snaha realizovať spomínané zámery je však jeden pohľad na danú problematiku. Druhým, omnoho dôležitejším, je skutočná realizácia plánovaných zámerov. A nezakrývajme si oči pred skutočnosťou, že ten druhý pohľad je závislý od dostatku finančných prostriedkov. Koľko ich má podnikateľské oddelenie mestského úradu k dispozícii? „Na bežnú údržbu ihrísk, vrátane pieskovísk, máme v rozpočte pre tento rok vyčlenených 250 tisíc Sk. Mohli by sme polemizovať o tom, či je to málo alebo veľa, no dôležitejšia je iná informácia. My máme na starosti len údržbu ihrísk. Nové ihriská v rámci investičnej výstavby zastrešuje oddelenie výstavby MÚ v rámci svojho rozpočtu. A v prípade nových stavieb sa dôraz kladie už aj na dodržiavanie európskej legislatívy pri ich výstavbe,“ zdôraznil P. Svrček.