Štvrtok, 16. september, 2021 | Meniny má ĽudmilaKrížovkyKrížovky

Všetci tvrdia, že chceli pomôcť

Keď sa Mariana Mlynarčíková ocitla v núdzi, útočisko našla v Domove pre osamelých rodičov (DOR) na Tichej ulici v Ružomberku. Presťahovala sa tam s deťmi, keď jej druh začal priveľmi holdovať alkoholu. S prosbou o pomoc sa začiatkom roka obrátila aj na našu redakciu. Na článok zareagovali viacerí ľudia a pomohli. Prednedávnom sa na našu redakciu obrátila opäť. Nežiadala však už o pomoc pre seba, ale pre ostatné matky s deťmi, ktoré v domove dočasne bývajú. Podľa jej názoru vedúca DOR a Stanice opatrovateľskej služby (SOS), ktoré sídlia v tej istej budove, nemá sociálne cítenie a neustále vyhľadáva konflikty so zamestnancami aj matkami.

Ponižujúce poznámky

Stretli sme sa priamo v Domove pre osamelých rodičov. Na prízemí v ňom bývajú tri matky s deťmi, na poschodí je Stanica opatrovateľskej služby. Tam sú deti bez rodičov umiestnené na žiadosť rodičov a starajú sa o ne vychovávateľky. Hoci Mariana Mlynarčíková v DOR už nebýva, občas príde navštíviť svoje bývalé spolubývajúce a vychovávateľky. Uvarila kávu a usadili sme sa v spoločenskej miestnosti. „Cítite tu smrad?“ spýtala sa náhle. Necítili sme, iba vôňu kávy. „No vidíte. Keď prišla vedúca, vždy povedala, že je tu smrad, aby sme vyvetrali,“ povedala M. Mlynarčíková a porozprávala, čo mala na srdci. „Keď som sa obrátila s akýmkoľvek problémom na vychovávateľky, pomohli mi či už slovne, materiálne alebo finančne. Požičali peniaze, keď sme nemali dať deťom čo jesť, za vlastné urobili nákupy alebo doniesli niečo z domu, podelili sa s vlastným obedom. Vedúca však nebola taká ústretová. Keď ju požiadala jedna tehotná rómska mamička, že nemá čo jesť, nedala jej nič. A na druhý deň jej povedala: ,Jedzte niečo, nie že mi tu odpadnete. Čo ja budem potom s vami robiť? Nie som zdravotná sestra...´Jej neustále poznámky boli ponižujúce, ba až diskriminujúce. Taký istý postoj mala aj k vychovávateľkám a k starším deťom, ktoré jej povedali, čo si myslia. Neuznáva ľudí, ktorí majú iný názor ako ona, čiže nesmú jej protirečiť. Vedúca sa k nám jednoducho správala, ako keby sme boli ľudia druhej triedy a naše deti odpísané. Matky, ktoré bývajú v zariadení, sa boja nahlas povedať svoj názor, lebo nemajú kam ísť a sú radi, že majú strechu nad hlavou. Chcela by som im pomôcť,“ vyjadrila sa M. Mlynarčíková.

Tvrdí, že ju diskriminovala

Ťažké srdce na vedúcu mala aj Slávka Balogová, ktorá v DOR býva s dvoma malými deťmi asi päť mesiacov. „Boli sme nakúpiť a keď sme sa vrátili, nechcela nám otvoriť. My nemáme kľúče od hlavného vchodu. Nechala nás aj s deťmi asi pol hodinu stáť vonku pred bránou. Naschvál som deti navádzala, aby kričali,“ posťažovala sa Slávka. Jej slová potvrdila ďalšia spolubývajúca. Tiež vraj dlho čakala pred bránou, keď prišla z roboty, kým jej vedúca otvorila. „Povedala, že má po pracovnej dobe a vo svojom osobnom voľne by nemusela otvárať vôbec. Ani môjmu synovi neotvorila, prišiel mi odzadu na okná búchať. Zabudol si niečo do školy, tak sa musel vrátiť,“ dodala M. Mlynarčíková.
Slávka Balogová tvrdí, že vedúca ju diskriminovala preto, že je Rómka. „Na poschodí bolo jedno dievča, volalo sa Miška. Mala skoro 14 rokov, rozumeli sme si, boli sme ako sestry. Raz som vedúcu počula, ako hovorí, ako je možné, že dieťa zhora sa rozpráva s rómskou mamičkou. Miška tu už nie je. Povedala vedúcej, aby nekričala a neohovárala vychovávateľky, že to všetko počuje. Potom za mnou Miška prišla s plačom, aby som jej pomohla, že ju chcú dať odtiaľto preč do polepšovne. Ale ja som jej nevedela pomôcť,“ skonštatovala Slávka.

Riaditeľ urobil rázny krok

Bolo toho viac, čo sa obyvateľkám domova na vedúcej nepáčilo a viackrát sa na ňu sťažovali. Aj riaditeľovi Domova dôchodcov, sociálnych služieb pre dospelých, domova pre osamelých rodičov, stanice opatrovateľskej služby a útulku. Tak znie totiž celý názov zariadenia. Zašli sme teda za riaditeľom Antonom Macholom a spýtali sa na jeho názor. Aj jemu poslala Mariana Mlynarčíková rovnaký list, ako do redakcie. „Riaditeľom zariadenia som od 1. augusta a list od pani Mlynarčíkovej som dostal 6. augusta. Zaujímavé je, že bol napísaný už 1. júla. Neviem, kde bol tak dlho, či na mňa čakal. Neriešil som ho ako sťažnosť, lebo nespĺňa náležitosti sťažnosti. Ale zavolal som si vedúcu, list som jej ukázal, aby sa k nemu vyjadrila. Bola veľmi prekvapená, povedala, že pani Mlynarčíkovej ak nepomohla, tak určite neublížila. Prešetril som situáciu, zistil som, že sťažnosti na vedúcu boli aj predtým. V zariadení sú dva tábory, ktoré medzi sebou bojujú a vadia sa. Niektoré indície naznačovali, že list mohol byť aj vybavovaním si účtov týchto dvoch táborov. Je zvláštne, že pani Mlynarčíková v liste píše, že je to štátne zariadenie, aj keď so štátom nemá nič spoločné, lebo je v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Ale listy rozposlala úplne presne aj na sociálnu komisiu ŽSK. Zvolal som poradu. Bola to hádka od začiatku až do konca aj s osobnými, takmer intímnymi invektívami. Dopočul som sa, že hádky bývali aj pred deťmi a urobil som tomu rázny koniec.“ Riaditeľ zrušil k 31. augustu miesto vedúcej DOR a SOS, administratívnej pracovníčky, kuchárky a upratovačky. Zostali iba vychovávateľky a sociálna pracovníčka. DOR a SOS bude podliehať priamo pod riaditeľa celého zariadenia. Kuchárku a administratívnu pracovníčku podľa riaditeľa netreba, lebo stravu budú voziť a upratovačka bude upratovať v domove dôchodcov. Tým, že riaditeľ prakticky zrušil celý jeden „tábor“, by malo byť po problémoch, lebo tí, ktorí v zariadení zostali, sa už nebudú mať s kým hádať a proti komu bojovať.

Vedúca obvinenia odmieta

Priestor na vyjadrenie sme poskytli aj dnes už bývalej vedúcej DOR a SOS Eve Cisárikovej. Atraktívna mladá žena list Mariany Mlynarčíkovej označila za účelový a nezakladajúci sa na pravde. „Pani Mlynarčíková bola vhodný objekt a stala sa nástrojom na to, aby sa ma vychovávateľky zbavili. Pokúšali sa o to už dávnejšie, dokonca písali aj na prezidentskú kanceláriu, že nie som schopná. Ale ja si dovolím tvrdiť, že som schopná. Celý môj pracovný život o tom hovorí. Mám pedagogické vzdelanie, hotelovú školu, dvanásť rokov som robila učiteľku v materskej škole, celý život pracujem s ľuďmi a deťmi. Okrem svojich dvoch vlastných detí som vychovala ešte jedno dieťa, píšeme si, stretávame sa. Deti nekonečne milujem a oni sa ku mne prirodzene vinú, aj deti pani Balogovej, aj keď to možno nechce. Ale ja nič deťom nedovolím len preto, aby som bola dobrá. Ja s nimi robím tak, aby bolo dobre a aby boli šťastné. Pani Mlynarčíková prišla do DOR vlani v júli a po celý čas som mala pocit, že sem nepatrí. Nejavila sa mi ako sociálny prípad. Na druhý deň prišla za ňou celá rozvetvená rodina, posadali si na lavičku, uvarila im kávu, fajčili cigarety. Nemám nič proti fajčeniu, hoci som nefajčiarka. Ale ako vedúca zariadenia som ich musela upozorniť, ale slušne, aby prepáčili, že toto nie je výletný dom. A ona hneď, čo proti nej mám... Podržala som ju, keď jej niektorí zazlievali, že svoj osud opísala v novinách. Nikomu som sa nezmienila o tom, že ma po uverejnení článku kontaktovali ľudia, ktorí ju poznali a podali mi o nej úplne iný obraz. Keď jej dobrí ľudia chceli pomôcť, kladne som ju hodnotila ako osobu, ktorá je podľa mňa hodná pomoci. Jedna pani z Prievidze jej ponúkla ubytovanie v rodinnom dome, kde by jej deti boli uchránené od týrania a ona by mala postarené o ubytovanie. Nič za to nechcela, iba aby jej v čase, keď sa postará o deti, robila spoločnosť. Pani Mlynarčíková túto ponuku odmietla... Neublížila som jej, ona mne áno. Ale ak jej to pomôže a prinesie šťastie, mňa to nezabije. Mám svedomie čisté, ľudia ma poznajú...“ povedala Eva Cisáriková. Navonok pôsobila spočiatku vyrovnane, ale počas rozhovoru niekoľkokrát neudržala slzy a svoje vyjadrenie nám napokon poslala písomne. Keďže je obšírne, vybrali sme z neho iba niektoré pasáže.

Nechcú počuť nie

Eva Cisáriková sa okrem iného vyjadrila, že M. Mlynarčíkovú často videli s cigaretou v ruke. „Natíska sa otázka, aké priority majú matky v našom zariadení – uspokojiť svoje potreby a o ostatné nech sa postarajú pracovníci zariadenia, štát? ,Ľutujte ma a ak mi nevyhoviete, nedáte vo všetkom za pravdu, budem sa sťažovať, že ma nechápete, nechcete mi pomáhať.´ A tu sa dostávame ku koreňu veci. Cieľom sociálnej pomoci je pomáhať klientovi za jeho aktívnej účasti prekonať alebo zmierňovať sociálnu, alebo hmotnú núdzu, prípadne oboje. Upozorňovanie klientov na dodržiavanie domového poriadku, režimu dňa, predpisov a nariadení je zo strany klientov chápané ako obmedzovanie slobody. Keď vedúca v rámci nariadení povie nie, nedá sa, je vyhlásená ako vyhľadávač konfliktov alebo človek, ktorý nemá sociálne cítenie. V našej práci však ,nie´ by malo byť vyslovované pre dobro veci, aby pomáhalo klientom zamyslieť sa nad vlastným spôsobom života...
Zarazilo ma, že pani Mlynarčíková napísala, že vychovávateľky jej poskytli slovnú, finančnú alebo materiálnu pomoc. Finančnú pomoc poskytnúť nemôžem, lebo svoj plat musím použiť na pokrytie mojich výdavkov, nakoľko som samoživiteľ a mám nezaopatrené dieťa. Materiálnu pomoc nepotrebovala, lebo umiestnením v DOR jej štát vyriešil bytovú situáciu a charitatívne organizácie i konkrétni ľudia jej po prečítaní článku poskytli v balíkoch i osobnou donáškou potraviny, oblečenie, financie. Čo sa týka slovnej pomoci zo strany vychovávateliek, mohla byť len v tej forme, že ju zmanipulovali a nahovorili na toto jednostranné osočenie. Dovolím si to tvrdiť preto, lebo od môjho príchodu do zariadenia som bola pre ,starý kolektív´ nežiadúca. Nestihli ma poriadne ani spoznať a od prvopočiatku písali na mňa ničím nepodložené sťažnosti na kontrolný úrad aj prezidentskú kanceláriu. Keď neuspeli, pristúpili k manipulácii so staršími deťmi, ktoré mali problémové správanie a nedokázali pochopiť, že moje nie neznamená to, že im nechcem vyhovieť, ale hovorím to pre obojstranné dobro. Dôkazy o tom môžem podať nielen ja, ale aj sociálni pracovníci z miest, odkiaľ sme mali staršie deti umiestnené...
Pani Mlynarčíková nie je kompetentná na to, aby dokázala posúdiť postoj vedúcej k vychovávateľkám a starším deťom, pretože čas strávený v DOR potrebovala na venovanie sa vlastným deťom, často nebola celý deň v zariadení, lebo navštevovala s deťmi svoju matku i biologického otca detí, ku ktorému napokon z nášho zariadenia odišla bývať... Na základe dôkazov, ktoré nebudem rozvádzať, si dovolím tvrdiť, že klient typu pani Mlynarčíkovej naše zariadenie využil a nepodloženým, subjektívnym hodnotením situácie znevážil.“

•••

Kto koho využil je otázne. Sociálne cítenie je široký pojem a každý si ho vysvetľuje po svojom. Čo niekto považuje za pomoc, iný vníma ako obmedzovanie či ponižovanie. Názory ľudí sú podmienené aj ich vzdelaním, intelektom, prostredím, v ktorom vyrastali a tým, čo prežili. V tomto prípade všetci tvrdia, že chceli pomôcť. Ale kto vlastne komu pomohol?

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Radosť zachytiť tieto krásne krivky
 2. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 3. Ašot Haas v Bratislave: Nenechajte si ujsť umelecký zážitok
 4. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 5. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 6. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 7. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 8. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 9. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 10. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 1. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 2. Pápež František požehnal základný kameň novej nemocnice
 3. Ašot Haas v Bratislave: Nenechajte si ujsť umelecký zážitok
 4. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 10. ŠKODA prišla s unikátnou platformou
 1. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 9 155
 2. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 6 086
 3. Slovenský orloj – svetová atrakcia 4 137
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 3 956
 5. Mayo Galuška praží extra kávu, oligarcha Hodorovský je Mr. Krach 2 570
 6. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 2 272
 7. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 856
 8. Prvá dáma festivalu 1 687
 9. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 1 655
 10. Za koľko zradil Judáš Ježiša podľa dnešných peňazí? 1 578
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Po nezvestnej advokátke pátrali členovia pohotovostného pátracieho tímu aj dobrovoľní hasiči.

Do akcie sa zapojili stovky ľudí.


4 h

Na túto ale aj mnohé iné otázky od vás odpovedáme v našej právnej poradni.


7 h

Združenie Informačných a poradenských centier mladých v SR v spolupráci s Asociáciou pre podporu rozvoja ICM v Českej republike vytvorili inovatívnu mapu príležitostí zameranú na sebarozvoj mladých.


(PR) 8 h

Sochy vytvoria umelci z dreva.


(STAN) 9 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Do akcie sa zapojili stovky ľudí.


4 h

Paradoxom je, že Poltár, ktorý patrí medzi okresy s najnižšou zaočkovanosťou, zostáva v najlepšom štvorlístku.


SITA 8 h

(+Aké opatrenia budú platiť v praxi). Susedná Krupina bude bordová.


8 h

Ľudia pocítia obmedzenia.


9 h

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu