Podfinancovanie, neexistencia personalistiky a nevyrovnanie sa s históriou sú podľa Michala Dytterta a Miroslava Kollára hlavné problémy vo verejnoprávnych médiách. Najzávažnejším z nich sú však financie, keďže v súčasnosti verejnoprávna televízia dostáva namiesto troch miliárd, ktoré by boli dostačujúce, 1,9 miliardy. Michal Dyttert, bývalý redaktor verejnoprávnej televízie, vysvetľuje príčinu tejto finančnej situácie: „Politikom vyhovuje, že sú verejnoprávne médiá podfinancované, dajú sa potom jednoduchšie ovládať. Prídete za nimi so žiadosťou o peniaze, oni vám ich síce dajú, ale kladú si podmienky.“ Ani dostatok financií by nemusel znamenať výraznú zmenu. Obaja hostia, ktorí vystúpili v rámci 10. ročníka žurnalistického seminára, ktorý sa uskutočnil na Katolíckej univerzite v Ružomberku, upozorňujú na alarmujúcu personálnu situáciu v týchto inštitúciách. „Médiá sú plné bezfarebných figúriek, ktoré sú ochotné urobiť všetko, čo je dané zhora,“ objasňuje súčasný stav Michal Dyttert.
Budúcnosť verejnoprávnych médií nevidí ani jeden z nich veľmi priaznivo. „Môže nastať situácia, že verejnoprávna televízia bude existovať, bude spotrebovávať peniaze z rozpočtu, aj keď už nebude kvalitná, ale budú ju môcť využívať tí, čo ju financujú,“ predstavil jednu z možností budúceho vývoja verejnoprávnych médií Miroslav Kollár, člen Rady STV.
Stav verejnoprávnych médií bola len jedna z tém, ktorá rezonovala na desiatom ročníku seminára organizovaného občianskym združením Network Slovakia. Okrem nej hostia diskutovali aj o etike či liberálnosti v médiách. Na pôde Katolíckej univerzity sa vystriedalo mnoho hostí či lektorov, napríklad Zuzana Wienk z Aliance Fair Play, Tomáš Gális, redaktor časopisu týždeň, Gabriel Šípoš, Marián Gavenda, šéfredaktor Katolíckych novín či Jozef Kováčik, hovorca KBS.