Liptovská Mara/Biely Potok – Úhyn približne tridsiatich ton pstruhov v klietkovom love na Liptovskej Mare spôsobil prípravok na ničenie buriny. Dokázali to výsledky testov z odobratej vody, ktoré urobili v Štátnom veterinárnom a potravinovom ústave v Dolnom Kubíne.
Riaditeľka ústavu Mária Kantíková informovala, že vo vode našli látku, ktorú obsahuje prípravok na ochranu rastlín a ničenie buriny. „Prítomnosť látky sme zistili v sedimente zátoky a v riasach, ktoré sme odobrali priamo z plavákov chovných klietok. Tam došlo k najväčšiemu úhynu rýb,“ skonštatovala riaditeľka. V rybách a vo vode látku nenašli. Vo vode namerali od vyše dvoch do takmer jedenástich percent kyslíku. „Najnižšia hodnota bola na mieste, kde ryby zahynuli. Čím ďalej sme odoberali vzorky, tým boli namerané hodnoty vyššie,“ vysvetlila. Látky, ktoré boli vo vode, spôsobili okamžitý pokles kyslíka. Ryby sa zadusili.
Podľa Štefana Jančeka, vedúceho pstruhárstva v Bielom Potoku, ktoré ryby chovalo na vianočný trh, pstruh potrebuje pre život deväť až desať miligramov kyslíka na liter vody. „Okamžite po úhyne sme namerali len 1,4 miligramu kyslíka,“ povedal. Rybárom vznikla priama škoda za približne tri milióny korún. Ušlé tržby sú okolo šiestich miliónov. Ryby chovatelia nemali poistené. Na Liptovskej Mare zahynulo približne deväťdesiatsedem percent chovných rýb. K podobnej tragédii došlo v regióne Liptova aj začiatkom augusta. V rieke Smrečianka zahynuli všetky ryby a bezstavovce. Ich smrť na približne dvojkilometrovom úseku spôsobil nevytvrdnutý betón.