Okolo Váhu sa vinul pestrofarebný had detí, dospelých aj dôchodcov, ktorí sa zapojili do 11. ročníka Dňa chôdze.
Na celej vyše štvorkilometrovej trase, ktorá začínala pri moste ponad Smrečianku v Okoličnom a končila pri moste cez Váh pri diaľničnom privádzači, bolo šesť registračných miest. Na jednom z nich sme stretli Máriu Čajkovú. Spolu s Ivanom Bubelínym je autorkou projektu Dňa chôdze a nevynechala doteraz ani jeden ročník. „Je to už tradícia, že Dňa chôdze sa zúčastňujú deti z materských, základných a stredných škôl, kluby dôchodcov, jednotlivci aj mamičky s kočíkmi a vozíčkari. Vlani padol slovenský rekord, bolo 3500 účastníkov, máme aj certifikát. Tento rok sa prihlásilo 3300. Ale je možné, že mnohí si to ešte rozmyslia, pridajú sa a rekord prekonáme. Nejde však o rekord. Ide o to, aby sa ľudia do tejto akcie zapojili, prešli aspoň časť trasy a urobili niečo pre svoje zdravie. Na každom registračnom mieste sú pripravené rôzne aktivity a prezentácie. Ja so Zojou Camberovou, predsedníčkou základnej organizácie Zväzu postihnutých civilizačnými chorobami v Liptovskom Mikuláši, napríklad prezentujeme zdravý životný štýl. Pripravili sme nástenky, kde sú rôzne informácie o Kardioklube, civilizačných chorobách aj o predchádzajúcich ročníkoch Dňa chôdze,“ povedala Mária Čajková a nasmerovala nás na ďalšie registračné miesto do Lodenice.
V Lodenici minulý piatok dopoludia Deň chôdze slávnostne otvorila Mária Kubíková, riaditeľka Liptovského osvetového strediska a Ján Volko, predseda Asociácie športu pre všetkých. Odtiaľ sa na cestu popri Váhu vydali aj prednosta Mestského úradu Rudolf Urbanovič a ďalší zástupcovia mesta. Kto chcel, mohol si dať v Lodenici odmerať tlak alebo urobiť steptest. Bolo pri ňom treba tri minúty vystupovať na drevený stupienok. Po minúte oddychu pulzomer ukázal pulz. Ak bol do 80, bolo to super. Kto ho mal vyšší ako sto, znamenalo to, že je slabo trénovaný. Pulzomer poskytol Regionálny úrad verejného zdravotnícva a na Dni chôdze mal premiéru. Pozostáva z dvoch častí – opasku, ktorý si testovaný pripne na hrudník a „hodiniek“, ktoré si dá na ruku.
Na ďalších registračných miestach členky Slovenského Červeného kríža aj študentky Strednej zdravotníckej školy ukazovali, ako poskytnúť prvú pomoc, mestskí policajti hovorili o svojej práci a bezpečnosti na cestách, prezentovali sa rôzne krúžky z Centra voľného času, Kanoe Tatra klub, Olympijský klub Liptova, Zväz rekreačnej telesnej výchovy a športu aj Matica slovenská.
Jedenásty ročník Dňa chôdze bol otváracím podujatím Dní športu a konal sa v rámci Svetového dňa chôdze a Svetového dňa srdca. Hlavným organizátorom bolo Liptovské osvetové stredisko.