Dokázať, že vedia navariť najlepší guláš, chceli v Liptovskej Teplej. Rozhodli sa, že svoje zručnosti otestujú na súťaži. Usporiadali 1. ročník Majstrovstiev vo varení kotlíkového guláša. V areáli futbalového ihriska privítali 19 tímov. „Podľa názoru obyvateľov varíme najlepší guláš v okolí. Chceli sme si zmerať sily s ostatnými,“ povedal Vladimír Šimalčík, starosta Liptovskej Teplej a hlavný organizátor podujatia. Na súťažiach vo varení gulášu sa zúčastňovali aj tímy z Liptovskej Teplej. V Hrabove navarili najlepší guláš, vo Veľkom Borovom sa im ušla nepopulárna zemiaková medaila. Väčšina súťažiacich bola z regiónu Liptova, no našli sa aj zástupcovia Oravy. V obci je podľa starostových slov varenie gulášu veľmi populárne.
„V zime pravidelne usporadúvame obecnú zabíjačku. Tradíciu chceme spraviť aj z varenia gulášu.“ Starosta hovorí, že takéto podujatia sú výborné aj na zblíženie obyvateľov. Vždy sa na nich zúčastní takmer celá dedina, ktorá sa zabáva do neskorých večerných hodín. Súčasťou týchto podujatí sú vždy sprievodné akcie. Na varení gulášu to boli rôzne súťaže pre najmenších a bohatá tombola.
Hodnotil tucet ľudí
Súťažiaci museli pripraviť minimálne päť litrov gulášu. „Výber ingrediencií bol na súťažiacich. Porota ich neobmedzovala,“ povedal starosta. Predsedom dvanásťčlennej poroty bol Róbert Krajči starší. Tento obyvateľ Liptovskej Teplej má dlhoročné skúsenosti z hodnotenia gulášu na viacerých súťažiach. Na domácej pôde nemal ľahkú úlohu, pretože tretiu augustovú sobotu, podľa návštevníkov vydareného podujatia, súťažné celky navarili výborný kotlíkový guláš. Aj napriek tomu, že niektorých súťažiacich prekvapil ranný dážď.
„Niektorí súťažiaci zrejme kvôli tomu odriekli na poslednú chvíľu účasť,“ povedal jeden zo súťažiacich Peter Hrbček. Spolu s Jozefom Baranom hájil farby Obecného športového klubu. Športovci, zatiaľ čo sa dorastenci naháňali za loptou, stavili na úplnú klasiku. „Pri varení gulášu sme sa rozhodli neexperimentovať. Na čo meniť niečo, čo je odskúšané a chutí.“ J. Baran mal hneď jasno, čo urobia so zvyšným gulášom. „Po zápase ho dostanú naši mladí futbalisti. Ak vyhrajú, bude im určite aj lepšie chutiť.“
Robia hustejší guláš
Jediný ženský tím na súťaži prezentovali zamestnankyne domáceho obecného úradu. Viera Hrbčeková, Marta Krakovská, Eva Macková a Eva Ševčíková majú skúsenosti s varením gulášu. „Keď varíme, vždy nás pochvália,“ zhodli sa pri rozvoniavajúcom guláši. Varia často na obecných akciách. V čom je rozdiel oproti tomu, keď ho pripravujú muži? „Náš je menej štipľavý a hustejší. Snažíme sa ho pripraviť tak, aby ho mohli jesť aj deti. Dávame do neho menej vody. Veď čo budeme jesť, guláš či polievku?“
Podľa poroty sa guláš najlepšie podaril družstvu pod skratkou SDL. Politickú stranu by ste pod týmto názvom hľadali márne, išlo o skratku vytvorenú z priezvisk troch víťazov. Aj Marián Sitek, jeho menovec Ďateľ a Juraj Likavec majú za sebou skúsenosti. „Pred mesiacom sme súťažili vo Veľkom Borovom, skončili sme štvrtí zo 41 tímov. Výsledok nás povzbudil, a preto sme sa rozhodli prihlásiť aj na obecnú akciu. Našou špecialitou je, že do gulášu pridávame huby,“ povedal J. Likavec. Víťazov triumf potešil, no nepovažovali ho za najdôležitejší. „Sme radi, že sme tu stretli množstvo priateľov a známych, s ktorými sme sa mohli porozprávať,“ zhodli sa.