Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Chytal ryby v jazere Lake Perez

„Majko dostal prvú udicu od krstného,“ prezradila stará mama Mária Zaťková z Vavrišova o svojom vnukovi Marošovi Zaťkovi, ktorý sa zúčastnil v Pennsylvanii v USA na Majstrovstvách sveta juniorov v rybolove na mušku. „Vždy, keď prišiel z rybačky, vedela som, či chytil alebo nechytil. Keď chytil, rozjasnila sa mu tvár, aj keď ma chcel trošku prekabátiť a povedal, že nechytil. Keď nechytil, bol nešťastný. Tvár ho vždy prezradila. Potom rybárčil s Drahoslavom Kristelom, ktorý je vášnivým rybárom. Spolu vyzerali ako dedko s vnukom.“ Podľa slov starkej Majky bol Maroš vždy zlatý chlapec a od malička mal veľmi dobrý vzťah k prírode. Z lesa vždy nosieval a dodnes nosí všelijaké listy a kamienky. Veľmi dobrý vzťah má aj k zvieratkám. Nielen k domácim, ale najmä k exotickým. Doma choval alebo chová taranuly, leguány, chameleóna, tibetskú užovku... „Je to jemný, viac uzavretý chlapec, nerád sa chváli,“ zauvažovala Mária Zaťková. Otec Zdenko Zaťko pridal: „Je to zanietený šestnásťročný rybár, ktorý každú rybačku až abnormálne prežíva.“ V otcovej réžii sme MY vyspovedali syna.

Pamätáte si, kedy a akým spôsobom vás chytilo rybárčenie za srdce?
Už ako dieťa som chodil s otcom do prírody a keďže otec bol aj rybárom, často ma brával na Liptovskú Maru. Tu som sa dostal k „rybárčeniu“ a mojím prvým úlovkom, i keď zväčša do „čerene“, kde som otcovi chytal nástrahové rybky... No viac ma ťahalo pozerať sa na rybárov na Belej, kde švihali prútmi nad hlavami, ako sedieť a čakať na úlovok. Muškárenie bola pre mňa väčšia výzva na zdolanie ryby, ako iné techniky...

Vaša prvá udica, prvý úlovok, prvá noc na rybačke, prvý kapitálny úlovok, prvá nehoda pri rybárčení.
Prvú – skutočnú muškárku, mi daroval ujo Draho Kristel, ktorý si ju chránil v pivnici a pripomínala mu krásne chvíle strávené v dravých vlnách Belej. Ale keďže vek už nedovolil, aby pokračoval v tomto športe, veľmi sa potešil môjmu záujmu o jeho „náčinie“. Bolo to približne pred šiestimi rokmi. Svoj prvý úlovok si veľmi dobre pamätám. Bol to pstruh potočný. Chytil som ho na mušku vlastnej výroby, redtag, na Belej. Mal dĺžku „neuveriteľných“ 31 cm a ako sa patrí, prvý ide do vody, tak som ho pustil. Medzi moje kapitálne úlovky môžem zaradiť lipňa 46 cm dlhého, chyteného na Belej a pstruha dúhového, 65 cm dlhého uloveného na vyrovnávacej nádrži Bešeňová.

Vraj ryby nad mieru púšťate naspäť do vody. Každú?
Na zlosť mojich rodičov, áno. Som športový rybár, nie ako to my hovoríme „vydra“, takže sa aj ja držím pravidla „chyť a pusť“. Nie každý to dokáže pochopiť a častokrát sa stáva, že rybári nechápu, prečo v ich očiach kapitálne úlovky púšťam do vody, obzvlášť, keď sa im nedarí... Vtedy vznikajú humorné situácie, keď ma presviedčajú, aby som si rybu zobral, ale ja sa držím svojej zásady. Môj adrenalín je v zdolávaní ryby, nie jej zabití...

Čo prináša záľuba v chytaní rýb vám?
Pre mňa je adrenalínom, keď ryba bojuje s rybárom a víťaz je ten, kto použije rafinovanejší spôsob boja. Keďže si nástrahové mušky viažem sám, je to aj odmena za hodiny strávené nad nočným stolíkom pri viazaní múch. Na rybačku chodím, okrem rybárskeho náčinia, vyzbrojený aj fotoaparátom, na ktorý si zaznamenám všetky väčšie či atraktívnejšie úlovky. Potom si zábery s kamarátmi vyhodnotíme, pochválime sa, či skritizujeme, a to ma posúva vpred. Rybárčenie je môj život. Častokrát pri návrate od vody mám v podvedomí myšlienky na ďalšiu rybačku, na ďalšie úlovky...

Kto v rodine má z vašej záľuby najväčšiu radosť?
Keďže sa rybárčeniu venujem už skoro sedem rokov, rodičia si zvykli, že poobedia či víkendy netrávime spolu a ak ma chcú nájsť, určite v mobile budú pri rozhovore so mnou počuť rieku. Hovoria, že sú radi, keď vedia, že som s kamarátmi pri vode. Že nie som v krčme, a preto ma podporujú. Len keby som rybu niekedy doniesol. Minulé Vianoce si ju museli kupovať v markete.

Ako prebieha súťaž v rybárení? Čo všetko musíte absolvovať a zvládnuť?
Súťaže majú jasné pravidlá, ktoré sa nemenia a dodržujú. Po zaprezentovaní sa nasleduje rozlosovanie štandov, tzn. úsekov na rieke, kde sa určí, v ktorom sektore pretekár rozhoduje a na ktorom sektore preteká. Keďže súťaž nemá samostatných rozhodcov, rozhodujú určení pretekári. Rozhodovanie spočíva vo vymedzení doby lovu, merania ulovených rýb a zápisu do bodových lístkov. Súťažné kolo trvá dve hodiny, počas jedného dňa absolvujem štyri kolá, pričom dve rozhodujem a dve chytám. Keď pretekám a mám úlovok, nesmiem sa chytenej ryby dotknúť rukou, musím ju v podberáku priniesť k rozhodcovi, ktorý ju odmeria a zapíše do bodového lístka dĺžku a čas chytenie ryby. Po ukončení kola sa bodové lístky odovzdajú hlavným rozhodcom, ktorí vyhodnotia súťaž.

Ktorá súťaž bola pre vás naj v kladnom i zápornom význame?
Každá súťaž je jedinečná, lebo prebieha v inom prostredí, pri inom počasí a s inými súťažiacimi. Nikdy sa nestáva, že sú podmienky rovnaké. A to je výzva pre mňa, ako sa s tým dokážem vyrovnať, ako dokážem využiť skúsenosti. Rybárčenie, to nie je šport o šťastí. Na tom istom úseku rieky, v tom istom čase niekto nechytí vôbec nič a tvrdí, že tam ryby nie sú a niekto nachytá množstvo rýb. Je to aj o technike lovu, výbere správnej udice, správneho vlasca či mušky. Je potrebné vnímať okolie rieky či priehrady, prispôsobiť sa ročnému obdobiu či dennej doby. Ale to všetko skúsení rybári vedia a mojou snahou je, aby som sa aj ja stal takým rybárom. Mojím naj bola určite účasť na Majstrovstvách sveta v Spojených štátoch. Táto súťaž ma usvedčila, že len poctivá tímová práca a úprimné, dobré rady kamarátov - rybárov ma posunú vpred. Na dobré sa vždy spomína a na tie horšie chvíle pri vode, tie neúspechy, ktoré, samozrejme, boli, sa zabúda.

Čo všetko, aké súťaženie predchádzalo vášmu pobytu v Amerike?
Pohárové súťaže a Majstrovstvá Slovenska juniorov, ktoré sa konali v Žiline. Kvalifikácia na súťažiach bola jednou z podmienok na účasť v USA. Keďže som sa zúčastnil prvý raz na medzinárodnej súťaži, bola to pre mňa veľká skúsenosť. Bude dlho vo mne znieť a verím, že táto skúsenosť sa prenesie do ďalšieho reprezentovania Slovenska. Súťaž bola z hľadiska financií dosť náročná, lebo sme si časť pobytu hradili sami, ale mal som sponzorov.

Kde v Amerike ste súťažilo? Čo tam bolo iné ako na Slovensku? Aká príroda? Aké jazerá či rieky? Ako sa správali „americké“ ryby?
Prvý augustový týždeň sa v Pennsylvanii v USA konali 6. majstrovstvá sveta juniorov v rybolove na mušku. Zučastnili sa na nich pretekári z deviatich krajín, pričom USA mali dva tímy. Samotné preteky sa konali na viacerých miestach: na riekach Spring Creek, Little Juniata River a Fishing Creek a jazere Lake Perez. Amerika nás privítala veľmi teplým pčasím, teploty dosahovali 35 – 40 stupňov, na čo sme zo Slovenska neboli zvyknutí. I keď sa mesto State College nachádza okolo tristo kilometrov od New Yorku a zemepisne je to približne ako u nás, príroda a klíma boli podstatne odlišné. K tomu sme patrične museli prispôsobiť aj našu taktiku, hlavne čo sa týka nástrah. Tamojšie ryby sú zvyknuté na úplne inú nástrahu ako naše a v podstate sme si mušky robili priamo na mieste. O to mali naši súperi náskok. V čase, keď oni oddychovali, my sme do noci robili nástrahy. Prekvapila nás aj voda, do ktorej sa nenasadzovali ryby, ako to je zvykom v európskych krajinách, ale chytali sme pôvodné, ktorých počet bol v porovnaní s inými riekami nižší. O tom svedčí aj skutočnosť, že víťazný francúzsky tím chytil za preteky spolu iba stoosemdesiat rýb. Nášmu tímu sa ich podarilo chytiť rovnú stovku. Tiež sme si museli zvyknúť na americkú stravu, ktorej základ je v hamburgeri a kole. Atmosféra súťaže bola veľmi priateľská a nadviazali sme, i keď rivalské, ale predsa len, priateľstvo. Čo sa týka riek a jazera, všade voda tečie dolu kopcom, veľkosťou mi pripomínali naše horské rieky, akurát sem-tam sme v nich chytili, pre nás netradičné, ryby. Také exotické exempláre ako „slnečnice“, ktoré sa podobali na žiariace slnko. Americké ryby sa k nám správali dosť priateľsky, len keby sa častejšie vyšli pozrieť, s kým majú tú česť. Mohli sme ako tím obstáť o niečo lepšie, i keď piate miesto z desiatich tímov nie je až také zlé. Treba si uvedomiť, že v zložení, ako sme sa stretli na pretekoch, sme sa stretli iba niekoľkokrát pred samotným odchodom do Ameriky a nevýhodou bola aj neúčasť nášho hlavného trénera. Mrzelo nás aj to, že sme sa mohli umiestniť nielen na štvrtom mieste, lebo sme mali s Američanmi rovnaký počet bodov, ale od tretieho miesta nás delili len dva body. Rozhodol však počet chytených rýb.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Hygge ako životný štýl
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 5. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 6. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 7. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 8. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 9. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 10. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 32 537
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 30 973
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 381
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 238
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 742
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 607
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 299
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 831
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 526
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 755
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Mimoriadny projekt siete regionálnych týždenníkov MY.

V oboch pracovných zošitoch je veľa logických a zábavných úloh pre deti.

7 h
Ivan Krajčírik v zelenom

Brankára Macíka nahradil v MFK Ružomberok Krajčírik.

23 h
Ilustračné foto.

Rezervácie na antigénové testovanie sa takmer zaplnili v priebehu niekoľkých hodín. Zostávajú posledné voľné miesta.

20. jan
Z novembrového testovania vo Vavrišove.

Na Slovensku prebieha celoplošné skríningové testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest v obciach na Liptove

19. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už teraz je neskoro, vie tréner Nitry po vyhorení so Šamorínom.

20. jan

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

19. jan

Prírodná pamiatka očarí v každom ročnom období.

23 h

Zoznam miest pribežne dopĺňame.

20. jan

Už ste čítali?