Nedeľa, 25. september, 2022 | Meniny má Vladislav

Chytal ryby v jazere Lake Perez

„Majko dostal prvú udicu od krstného,“ prezradila stará mama Mária Zaťková z Vavrišova o svojom vnukovi Marošovi Zaťkovi, ktorý sa zúčastnil v Pennsylvanii v USA na Majstrovstvách sveta juniorov v rybolove na mušku. „Vždy, keď prišiel z rybačky, vedela som, či chytil alebo nechytil. Keď chytil, rozjasnila sa mu tvár, aj keď ma chcel trošku prekabátiť a povedal, že nechytil. Keď nechytil, bol nešťastný. Tvár ho vždy prezradila. Potom rybárčil s Drahoslavom Kristelom, ktorý je vášnivým rybárom. Spolu vyzerali ako dedko s vnukom.“ Podľa slov starkej Majky bol Maroš vždy zlatý chlapec a od malička mal veľmi dobrý vzťah k prírode. Z lesa vždy nosieval a dodnes nosí všelijaké listy a kamienky. Veľmi dobrý vzťah má aj k zvieratkám. Nielen k domácim, ale najmä k exotickým. Doma choval alebo chová taranuly, leguány, chameleóna, tibetskú užovku... „Je to jemný, viac uzavretý chlapec, nerád sa chváli,“ zauvažovala Mária Zaťková. Otec Zdenko Zaťko pridal: „Je to zanietený šestnásťročný rybár, ktorý každú rybačku až abnormálne prežíva.“ V otcovej réžii sme MY vyspovedali syna.

Pamätáte si, kedy a akým spôsobom vás chytilo rybárčenie za srdce?
Už ako dieťa som chodil s otcom do prírody a keďže otec bol aj rybárom, často ma brával na Liptovskú Maru. Tu som sa dostal k „rybárčeniu“ a mojím prvým úlovkom, i keď zväčša do „čerene“, kde som otcovi chytal nástrahové rybky... No viac ma ťahalo pozerať sa na rybárov na Belej, kde švihali prútmi nad hlavami, ako sedieť a čakať na úlovok. Muškárenie bola pre mňa väčšia výzva na zdolanie ryby, ako iné techniky...

Vaša prvá udica, prvý úlovok, prvá noc na rybačke, prvý kapitálny úlovok, prvá nehoda pri rybárčení.
Prvú – skutočnú muškárku, mi daroval ujo Draho Kristel, ktorý si ju chránil v pivnici a pripomínala mu krásne chvíle strávené v dravých vlnách Belej. Ale keďže vek už nedovolil, aby pokračoval v tomto športe, veľmi sa potešil môjmu záujmu o jeho „náčinie“. Bolo to približne pred šiestimi rokmi. Svoj prvý úlovok si veľmi dobre pamätám. Bol to pstruh potočný. Chytil som ho na mušku vlastnej výroby, redtag, na Belej. Mal dĺžku „neuveriteľných“ 31 cm a ako sa patrí, prvý ide do vody, tak som ho pustil. Medzi moje kapitálne úlovky môžem zaradiť lipňa 46 cm dlhého, chyteného na Belej a pstruha dúhového, 65 cm dlhého uloveného na vyrovnávacej nádrži Bešeňová.

Vraj ryby nad mieru púšťate naspäť do vody. Každú?
Na zlosť mojich rodičov, áno. Som športový rybár, nie ako to my hovoríme „vydra“, takže sa aj ja držím pravidla „chyť a pusť“. Nie každý to dokáže pochopiť a častokrát sa stáva, že rybári nechápu, prečo v ich očiach kapitálne úlovky púšťam do vody, obzvlášť, keď sa im nedarí... Vtedy vznikajú humorné situácie, keď ma presviedčajú, aby som si rybu zobral, ale ja sa držím svojej zásady. Môj adrenalín je v zdolávaní ryby, nie jej zabití...

Čo prináša záľuba v chytaní rýb vám?
Pre mňa je adrenalínom, keď ryba bojuje s rybárom a víťaz je ten, kto použije rafinovanejší spôsob boja. Keďže si nástrahové mušky viažem sám, je to aj odmena za hodiny strávené nad nočným stolíkom pri viazaní múch. Na rybačku chodím, okrem rybárskeho náčinia, vyzbrojený aj fotoaparátom, na ktorý si zaznamenám všetky väčšie či atraktívnejšie úlovky. Potom si zábery s kamarátmi vyhodnotíme, pochválime sa, či skritizujeme, a to ma posúva vpred. Rybárčenie je môj život. Častokrát pri návrate od vody mám v podvedomí myšlienky na ďalšiu rybačku, na ďalšie úlovky...

Kto v rodine má z vašej záľuby najväčšiu radosť?
Keďže sa rybárčeniu venujem už skoro sedem rokov, rodičia si zvykli, že poobedia či víkendy netrávime spolu a ak ma chcú nájsť, určite v mobile budú pri rozhovore so mnou počuť rieku. Hovoria, že sú radi, keď vedia, že som s kamarátmi pri vode. Že nie som v krčme, a preto ma podporujú. Len keby som rybu niekedy doniesol. Minulé Vianoce si ju museli kupovať v markete.

Ako prebieha súťaž v rybárení? Čo všetko musíte absolvovať a zvládnuť?
Súťaže majú jasné pravidlá, ktoré sa nemenia a dodržujú. Po zaprezentovaní sa nasleduje rozlosovanie štandov, tzn. úsekov na rieke, kde sa určí, v ktorom sektore pretekár rozhoduje a na ktorom sektore preteká. Keďže súťaž nemá samostatných rozhodcov, rozhodujú určení pretekári. Rozhodovanie spočíva vo vymedzení doby lovu, merania ulovených rýb a zápisu do bodových lístkov. Súťažné kolo trvá dve hodiny, počas jedného dňa absolvujem štyri kolá, pričom dve rozhodujem a dve chytám. Keď pretekám a mám úlovok, nesmiem sa chytenej ryby dotknúť rukou, musím ju v podberáku priniesť k rozhodcovi, ktorý ju odmeria a zapíše do bodového lístka dĺžku a čas chytenie ryby. Po ukončení kola sa bodové lístky odovzdajú hlavným rozhodcom, ktorí vyhodnotia súťaž.

Ktorá súťaž bola pre vás naj v kladnom i zápornom význame?
Každá súťaž je jedinečná, lebo prebieha v inom prostredí, pri inom počasí a s inými súťažiacimi. Nikdy sa nestáva, že sú podmienky rovnaké. A to je výzva pre mňa, ako sa s tým dokážem vyrovnať, ako dokážem využiť skúsenosti. Rybárčenie, to nie je šport o šťastí. Na tom istom úseku rieky, v tom istom čase niekto nechytí vôbec nič a tvrdí, že tam ryby nie sú a niekto nachytá množstvo rýb. Je to aj o technike lovu, výbere správnej udice, správneho vlasca či mušky. Je potrebné vnímať okolie rieky či priehrady, prispôsobiť sa ročnému obdobiu či dennej doby. Ale to všetko skúsení rybári vedia a mojou snahou je, aby som sa aj ja stal takým rybárom. Mojím naj bola určite účasť na Majstrovstvách sveta v Spojených štátoch. Táto súťaž ma usvedčila, že len poctivá tímová práca a úprimné, dobré rady kamarátov - rybárov ma posunú vpred. Na dobré sa vždy spomína a na tie horšie chvíle pri vode, tie neúspechy, ktoré, samozrejme, boli, sa zabúda.

Čo všetko, aké súťaženie predchádzalo vášmu pobytu v Amerike?
Pohárové súťaže a Majstrovstvá Slovenska juniorov, ktoré sa konali v Žiline. Kvalifikácia na súťažiach bola jednou z podmienok na účasť v USA. Keďže som sa zúčastnil prvý raz na medzinárodnej súťaži, bola to pre mňa veľká skúsenosť. Bude dlho vo mne znieť a verím, že táto skúsenosť sa prenesie do ďalšieho reprezentovania Slovenska. Súťaž bola z hľadiska financií dosť náročná, lebo sme si časť pobytu hradili sami, ale mal som sponzorov.

Kde v Amerike ste súťažilo? Čo tam bolo iné ako na Slovensku? Aká príroda? Aké jazerá či rieky? Ako sa správali „americké“ ryby?
Prvý augustový týždeň sa v Pennsylvanii v USA konali 6. majstrovstvá sveta juniorov v rybolove na mušku. Zučastnili sa na nich pretekári z deviatich krajín, pričom USA mali dva tímy. Samotné preteky sa konali na viacerých miestach: na riekach Spring Creek, Little Juniata River a Fishing Creek a jazere Lake Perez. Amerika nás privítala veľmi teplým pčasím, teploty dosahovali 35 – 40 stupňov, na čo sme zo Slovenska neboli zvyknutí. I keď sa mesto State College nachádza okolo tristo kilometrov od New Yorku a zemepisne je to približne ako u nás, príroda a klíma boli podstatne odlišné. K tomu sme patrične museli prispôsobiť aj našu taktiku, hlavne čo sa týka nástrah. Tamojšie ryby sú zvyknuté na úplne inú nástrahu ako naše a v podstate sme si mušky robili priamo na mieste. O to mali naši súperi náskok. V čase, keď oni oddychovali, my sme do noci robili nástrahy. Prekvapila nás aj voda, do ktorej sa nenasadzovali ryby, ako to je zvykom v európskych krajinách, ale chytali sme pôvodné, ktorých počet bol v porovnaní s inými riekami nižší. O tom svedčí aj skutočnosť, že víťazný francúzsky tím chytil za preteky spolu iba stoosemdesiat rýb. Nášmu tímu sa ich podarilo chytiť rovnú stovku. Tiež sme si museli zvyknúť na americkú stravu, ktorej základ je v hamburgeri a kole. Atmosféra súťaže bola veľmi priateľská a nadviazali sme, i keď rivalské, ale predsa len, priateľstvo. Čo sa týka riek a jazera, všade voda tečie dolu kopcom, veľkosťou mi pripomínali naše horské rieky, akurát sem-tam sme v nich chytili, pre nás netradičné, ryby. Také exotické exempláre ako „slnečnice“, ktoré sa podobali na žiariace slnko. Americké ryby sa k nám správali dosť priateľsky, len keby sa častejšie vyšli pozrieť, s kým majú tú česť. Mohli sme ako tím obstáť o niečo lepšie, i keď piate miesto z desiatich tímov nie je až také zlé. Treba si uvedomiť, že v zložení, ako sme sa stretli na pretekoch, sme sa stretli iba niekoľkokrát pred samotným odchodom do Ameriky a nevýhodou bola aj neúčasť nášho hlavného trénera. Mrzelo nás aj to, že sme sa mohli umiestniť nielen na štvrtom mieste, lebo sme mali s Američanmi rovnaký počet bodov, ale od tretieho miesta nás delili len dva body. Rozhodol však počet chytených rýb.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 2. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 3. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč?
 5. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma?
 6. Realitný maklér v Poprade
 7. Je čas na cestovateľské plány, jeseň bude plná spoznávania
 8. Najradšej by ste pri čítaní správ nechali všetko plávať?
 1. Industriálna Spilka Offices je súčasťou Týždňa zelených budov
 2. Hagyari: Som pripravený intenzívne a tvrdo pracovať
 3. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 4. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 5. Je neskutočná! Pani Milada (80) búra svojou básničkou internety
 6. XTB vyhlasuje Conora McGregora za svojho globálneho ambasádora
 7. Šliapnuť do pedálov – a ide sa na to!
 8. Na Slovensku máme približne 23% fajčiarov
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 11 671
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 6 914
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 387
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 290
 5. Rozbolí vás žalúdok zo studenej vody? Najväčšie mýty o trávení 3 232
 6. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 2 746
 7. Excelentná novinka v Tescu 2 053
 8. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 041

Blogy SME

 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Ivan Mlynár: Čoho sa to vlastne vyšetrovatelia NAKA okolo Jána Čurillu dožadujú.
 3. Jozef Javurek: Skandar
 4. Marian Nanias: Jadrová energia – Hra na schovávačku skončila.
 5. Marek Strapko: Irán vs. Rusko
 6. Post Bellum SK: Vojnou ich trápenie neskončilo. V Topoľčanoch sa rozpútal 24. septembra pogrom na Židov
 7. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Pezinok Grinava
 8. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť druhá- Bosna a Hercegovina, vodopády Kravice (a ďalej do Čiernej Hory, záliv Boka Kotorska)
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 13 137
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 10 802
 3. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 6 244
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 5 961
 5. Filip Kaľavský: Seniori bez obedov s dotáciou 5 778
 6. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 5 330
 7. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 450
 8. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu 4 247
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Obce ružomberského okresu trápia najmä preťažené cesty.

Prinášame exkluzívny zoznam všetkých kandidátov do blížiacich sa komunálnych volieb v ružomberských obciach. Kde končia dlhoroční starostovia?


19 h
Viacero liptovských obcí čaká zmena, budú si voliť nového starostu alebo starostku.

Prinášame exkluzívny zoznam všetkých kandidátov do blížiacich sa komunálnych volieb v liptovských obciach. Kde končia dlhoroční starostovia? Zmenu čaká napríklad Liptovský Ján, Podtureň či Kráľovu Lehotu.


20 h
MY | TOP správy z regiónov

Prinášame výber TOP správ z regiónov.


23. sep

Do vozidlového parku mestskej autobusovej dopravy v Ružomberku zaradili desať nových nízkopodlažných autobusov.


TASR 23. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Ivan Mlynár: Čoho sa to vlastne vyšetrovatelia NAKA okolo Jána Čurillu dožadujú.
 3. Jozef Javurek: Skandar
 4. Marian Nanias: Jadrová energia – Hra na schovávačku skončila.
 5. Marek Strapko: Irán vs. Rusko
 6. Post Bellum SK: Vojnou ich trápenie neskončilo. V Topoľčanoch sa rozpútal 24. septembra pogrom na Židov
 7. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Pezinok Grinava
 8. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť druhá- Bosna a Hercegovina, vodopády Kravice (a ďalej do Čiernej Hory, záliv Boka Kotorska)
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 13 137
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 10 802
 3. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 6 244
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 5 961
 5. Filip Kaľavský: Seniori bez obedov s dotáciou 5 778
 6. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 5 330
 7. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 450
 8. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu 4 247
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu