V dolinke Krčahovo v Demänovskej doline sa počas Slovenského národného povstania ukrývali partizáni. Dodnes sa zachovali pôvodné zemlianky – bunkre, ktoré tu postavila počas Povstania skupina Kosatec pod vedením kapitána Martina Kučeru.
Skupina nadšencov zo Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Liptovskom Mikuláši sa rozhodla obnoviť tradíciu turistických pochodov na miesta, ktoré sú spojené s touto kapitolou našich dejín a vlani zorganizovala nultý ročník pochodu k bunkrom v Krčahove. Zúčastnili sa ho priami účastníci SNP, aj ich deti a vnuci. „Prístupová cesta, informačné tabule a bunkre boli značne poškodené, preto sme začiatkom roka vypracovali projekt na obnovu a propagáciu tejto historickej pamiatky. Projekt sme poslali na Ministerstvo obrany Slovenskej republiky spolu so žiadosťou o finančnú dotáciu. Keď nám ministerstvo obrany pridelilo 25-tisíc korún, pustili sme sa v júli do obnovy bunkrov a prístupovej cesty. Ale keďže sme skôr narodení a sami by sme to fyzicky nezvládli, práce spojené s opravou bunkrov a úpravou cesty zabezpečuje Obecný úrad Demänovská Dolina v spolupráci s vojenskou akadémiou. Výbor ZO SZPB v Liptovskom Mikuláši má na starosti propagáciu a organizáciu turistického pochodu,“ prezradila Oľga Lehotská a dodala: „Pre lepšiu orientáciu sme dali urobiť nové orientačné tabule, ktoré sú už rozmiestnené na ceste k bunkrom. Dali sme vytlačiť aj informačné letáky, aby sa o existencii tejto historickej pamiatky dozvedelo čo najviac turistov a pri návšteve Liptova môžu zájsť na miesta, kde počas SNP bojovali ich príbuzní. Chceme, aby sa nezabudlo na udalosti z rokov 1940 -1945 a aby sa opäť dostali do povedomia najmä mladých ľudí, lebo v škole sa o tom veľa neučia. Ľudia, ktorí bojovali za našu slobodu, si zaslúžia, aby sme na nich nezabudli.“
Prvý ročník turistického pochodu k partizánskym bunkrom Krčahovo sa uskutoční v sobotu 6. októbra. Autobus z liptovskomikulášskej stanice odchádza o pol deviatej, zraz účastníkov je o deviatej na Lúčkach v Demänovskej Doline. Po kultúrnom programe bude nasledovať výstup k bunkrom a zostup do „základného tábora,“ kde si všetci budú môcť pochutiť na dobrom guláši, prípadne si nad ohníkom opiecť špekáčik či slaninu. Nebude chýbať ani muzika. Pozvaní sú všetci.