Mosty Gesharim tento rok pripomínali Banánové rybičky. Ich hosťom bola totiž známa česká spisovateľka Halina Pawlowská, ktorá rovnomennú talk –show, známu aj na Slovensku, uvádza už niekoľko rokov. Jej partnerom v synagóge bol známy slovenský herec a riaditeľ divadla Aréna Juraj Kukura.
Cena Lenky Zorovej
Mosty otvoril Ladislav Snopko, autor projektu. Prvýkrát sa konali v roku 1991. Pôvodným zámerom bola obnova a záchrana synagógy, na čom sa výrazne podieľalo mesto Liptovský Mikuláš a bývalý primátor Alexander Slafkovský. Hlavnou myšlienkou podujatia je spájať ľudí s rôznymi názormi a vierovyznaním a budovať medzi nimi mosty porozumenia. Novinkou tohtoročných Mostov bolo udelenie ceny Lenky Zorovej. Ladislav Snopko ju odovzdal Samovi Alexandrovi zo skupiny Pressburger Klezmer Band za to, že sa snaží spojiť predsudkami rozdelené ľudské srdcia.
Prihovoril sa aj primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč. Prezradil, že Juraja Kukuru pred 25 rokmi vítal ako študent na besede na vysokej škole v Nitre a je rád, že ho po rokoch môže opäť privítať v Liptovskom Mikuláši.
Dočasné vydržia najdlhšie
Hlavnou témou tohtoročných Mostov boli mosty. Juraj Kukura, ktorý býva striedavo v Hamburgu, Prahe a Bratislave sa priznal, že jeho obľúbený je Karlov most v Prahe. Blízko neho má byt. Najradšej sa po ňom prechádza skoro ráno, keď má vraj „senilný útek z postele.“ Starý bratislavský most, po ktorom chodieva po divadla Aréna, prirovnal k mostu v San Franciscu. Pôvodne ho vybudovali ako dočasný, ale, ako vieme, dočasné riešenia často vydržia najdlhšie.
Najkrajšie sú, podľa Kukuru, mosty k láske a najťažšie sa budujú mosty k ľuďom. Po moste z detstva do dospelosti vraj nikdy neprešiel a vyjadril sa, že z infantility prejde rovno do debility. K herectvu sa vraj dostal po moste zvanom náhoda.
Zachránila ľudský život
Halina Pawlowská prezradila, že jej otec vyžadoval od nej dospelosť už po narodení. A tak sa stalo, že do škôlky vraj chodila sama. Zachránila život človeku, ktorý chcel skočiť z pražského Nuselského mosta. Volajú ho aj most samovrahov.„Išla som taxíkom, uvidela som ho a povedala taxikárovi, aby zastavil. Prišla som k nemu, on ma spoznal a spýtal sa, či som to ja. Povedala som, že áno a že by som sa mu chcela osobne predstaviť. Tak prišiel. Chcel skočiť z mosta z nešťastnej lásky,“ stručne opísala svoj hrdinský čin Halina. Spomenula aj svoje filmové mosty. Dozvedeli sme sa, že si ju nemecký režisér vybral do filmu Pavučina. Hrala v ňom Špinavú Kristínu a až na záver vraj pochopila, o čo ide. Mali na nej roztrhať nočnú košeľu. Okamžite sa bránila, čo sa však režisérovi nepáčilo. Musela najskôr v duchu narátať do sedem, až potom sa brániť...
Klezmer a Gulo čar
Slovné česko-slovenské mosty striedali mosty hudobné. Zahral a zaspieval bratislavský Pressburger Klezmer Band a česká rómska kapela Gulo čar. Ako hosť zaspievala s Pressburgerom arménska speváčka Karine Sarkisjan. Klezmer je ľudová hudba východoerópskych Židov a Pressburger jediná kapela tohto druhu na Slovensku. Bratislavskí muzikanti si získali obecenstvo, ktoré ich ocenilo dlhotrvajúcim potleskom. Chytľavý refrén si niektorí pospevovali spolu s nimi. Škoda, že nedostali viac priestoru. Rómska kapela z Brna Gulo čar, čo v preklade znamená sladká misa ale aj tráva, pritvrdila muziku. Nespievala klasické rómske pesničky, ale funky. Hoci kapela pochádza z Brna, v publiku mala svojich priaznivcov. Spevák kapely Koloman Baláž má totiž korene v Liptovskom Mikuláši. Pochádza z neho jeho otec, žije v ňom jeho babka, ktorú bol navštíviť a veľa bratrancov a sesterníc.
Záver Mostov bol trochu rozpačitý. Chýbala mu tradičná veľkolepá hudobná bodka. Na Mostoch býva zvykom, že na záver obe kapely zahrajú spoločnú pieseň, ktorú pozná aj publikum a pridá sa k nim spevom a potleskom. Tentoraz však bola iba spoločná improvizácia bez standing ovation. Napriek tomu Mosty splnili svoje poslanie a boli príjemným osviežením odchádzajúceho leta. Program ako tradične odvysiela Slovenská televízia a Slovenský rozhlas počas vianočných sviatkov.