Vlkolínec - Tiché a pokojné miesto s rozprávkovými chalúpkami. Aj takto charakterizujú turisti Vlkolínec. Za stenami roztomilých domčekov sa však ukrývajú rozhorčení obyvatelia. Priamo cez ich obec by totiž mali ťahať rozvody vysokého napätia na Malinô Brdo, s čím domáci obyvatelia nesúhlasia. Navyše sa vyhrážajú, že ak sa v obci začne kopať, budú žiadať, aby vystúpili z Unesco.
Rozvody vysokého napätia, ktoré sa majú obcou ťahať, súvisia s plánovanou výstavbou apartmánových domov na Malinom Brde. Ide o zámer mesta Ružomberok pozdvihnúť cestovný ruch v regióne a vybudovať nový rekreačný raj v lyžiarskom stredisku. Na to je potrebné vysoké napätie.
Pôvodný úmysel investora, potiahnuť elektrické vedenie cez vlkolínsky cintorín, domáci rázne odmietli: „To chceli ísť aj cez naše mŕtvoly, alebo ako?“ Investor prišiel teda s ďalším návrhom. Káble by mali viesť popod cestu priamo cez dedinu. Vlkolínčanom sa však ani takéto riešenie nepáči.
„A čo my s tým máme, že tam hore niekto stavia chaty? Nedovolíme! Nikto sa nás nepýtal. Ak tu budú kopať, chceme z Unesco von,“ hovorí staršia pani z Vlkolínca. K nej sa pridávajú ďalší. „Prečo nemôžu ťahať rozvody mimo obce? Veď je to zásah do národného kultúrneho dedičstva a môže ohroziť naše domy!“ Mestský architekt Ján Petrek má iný názor: „Vlkolínčania robia zbytočné haló okolo celej záležitosti. Týždeň dva budú musieť strpieť práce na ceste, či nejaký ten hluk, a potom na všetko zabudnú. Pamiatky to nijakým spôsobom neporuší.“
V súlade so zákonom?
Vlkolínčania sú presvedčení, že rezný zásah do cesty by mohol zapríčiniť posun bridlicového podložia a následne poškodiť obývané domy vyhlásené za kultúrne dedičstvo. Odvolávajú sa na Zákon o ochrane pamiatkového fondu: „Povinnosť každého je konať tak, aby tím neohrozil kultúrnu pamiatku. Ani investor nie je výnimka.“
Pamiatkový úrad, ktorý zabezpečuje ochranu pamiatky v súlade so zákonom, zatiaľ oficiálne stanovisko k veci nezaujal. Kompetentní sa môžu vyjadriť až po tom, keď investor predloží exaktnú dokumentáciu pre územné konanie. „Dodnes nás investor o zámere neinformoval. Prišlo len Oznámenie o začatí územného konania,“ povedal Peter Kulašík, pracovník Krajského pamiatkového úradu v Ružomberku.
Návrh je momentálne v procese schvaľovania. Na tom, či rozvody povedú cez Vlkolínec, sa musia zhodnúť všetky dotknuté strany, aj Pamiatkový úrad. Spornou otázkou zostáva, do akej miery zaváži slovo Vlkolínčanov. Cesta totiž nie je súkromným majetkom ani kultúrnou pamiatkou. Patrí mestu Ružomberok.
Fakty verzus emócie
Či už sú obavy z prípadného poškodenia kultúrnych pamiatok opodstatnené, alebo ľudia zbytočne dramatizujú, vedia posúdiť odborníci. A možno všetko ukáže čas. Faktom zostáva, že odkedy vystupuje Vlkolínec pod patronátom Unesco, rok čo rok pribúda v prírodnej rezervácii počet návštevníkov. Miesto sa stalo terčom cieleného turizmu, na čo neboli obyvatelia pripravení. „To si neviete predstaviť, čo to tu je, keď príde autobus s turistami.“ Kedysi radosť z náhodných okoloidúcich sa postupne vytratila a vystriedala ju apatia. Naoko harmonický a pokojný život Vlkolínčanov, ako sa zdá, nie je až takou idylou. Ich vnútorné pocity sú plné rozporu: „Čo z toho máme my? Chodia sa na nás pozerať ako na raritu. Ešte aj do domov nám vlezú. Prišli sme o vzácne súkromie. Máme len povinnosti, ale nám z toho neplynú žiadne výhody. Platíme príliš vysokú daň za to, že sme v Unesco. A kde je teraz Unesco, keď nám idú rozkopať cestu...?“