Ružomberok – Zlý stav riek v tomto roku zaznamenali ružomberskí rybári. Môže za to najmä zvyšujúca sa priemyselná činnosť v obciach. Naopak, menej sa pod znečisťovanie podpisujú veľké fabriky a priemyselné závody, ktoré sú v metropole dolného Liptova.
Na tradičnom Environmentálnom dni, ktorý pripravili tamojšie papierne, to skonštatoval Miroslav Zontág, hospodár Slovenského rybárskeho zväzu v Ružomberku. „Veľké problémy v nedávnom období narobili nepredvídané havárie, ktoré spôsobili úhyn rýb,“ uviedol M. Zontág. Často sa pod nelichotivú situáciu podpisujú aj havárie áut, keď do potoka uniknú ropné látky. Veľké škody spôsobuje tiež neoprávnené vypúšťanie odpadových vôd. Rybári sa s ním stretávajú dosť často. „Najmä v obciach chýbajú kanalizácia a čističky odpadových vôd. V potokoch tak končí odpad zo septikov a spôsobuje vážne problémy s úhynom rýb,“ uviedol M. Zontág. Časté sú aj prípady vypúšťania odpadových vôd bez súhlasu vodárov.
Zmeniť by sa to malo do roku 2015. Dovtedy sa bude musieť dosiahnuť dobrý ekologický stav, k čomu našu krajinu zaväzuje smernica Európskej únie o vode platná od roku 2000. Odstrániť treba aj nedostatky, ktoré spôsobuje priemyselná činnosť. Nejde len o záležitosť Ružomberka, ale aj obcí v dolnoliptovskom okrese. M. Zontág naznačil, že sa pod nepriaznivý stav vôd podpisuje únik stavebných materiálov v obciach. V potokoch končia rôzne betónové otravy a iné látky, ktoré rieku znečistia organicky. Situácia je najkritickejšia najmä v lete, keď rieky majú nižšie hladiny. Ak sú vyššie, dá sa predpokladať, že látky sa vo vode dokážu rozpustiť a nespôsobia škodu.
M. Zontág považuje za dôležité, aby sa v obciach začalo s informačnou kampaňou. V niektorých ľudia napríklad nevedia ani o separovanom zbere a nemajú vytvorený vzťah k životnému prostrediu. Do potokov sa niekedy dostanú agresívne chemické látky, napríklad z čistiacich prostriedkov.