„Prvýkrát som sa zúčastnila na veľkom medzinárodnom fóre. Priznám sa, nevedela som si predstaviť, aké to bude,“ vyznala sa po Medzinárodnej mierovej konferencii v Bratislave Ľubica Pelachová z Dovalova. „Okrem oficiálnej strany konferencie som dostala príležitosť pracovať v zákulisí ako inšpicientka multikulturálneho koncertu a ako hosteska pre VIP hostí. Prácu som vnímala, ako možnosť svojou troškou prispieť k obrovskému množstvu organizačnej práce, aj ako možnosť pridať svoju energiu k pozitívnej energii, odhodlaniu a nadšeniu všetkých zúčastnených.“
Ľubica vďaka veľmi dobrej znalosti anglického jazyka sprevádzala zahraničných hostí, ktorí do Bratislavy prišli z celého sveta. Austrália, Nový Zéland, India, USA, Kanada, Japonsko, Čína, Slovinsko, Nemecko... Mala možnosť prezentovať Slovensko v dialógoch s pracovníkmi OSN, vedúcimi duchovnými osobnosťami, politikmi, ekonómami. Aké sú jej pocity po konferencii? Čo si zo summitu priniesla pod Tatry? „Je ťažké vyjadriť myšlienky tak, aby nevyzneli ako frázy,“ zamyslela sa Ľ. Pelachová. „Tým, že som mala možnosť vidieť celú akciu z oboch strán, vnímam ju komplexnejšie. Niektoré momenty boli veľmi silné. Najkrajšia myšlienka, ktorú som si priniesla, je, že mier treba začať od seba. Od svojho vnútorného pokoja a harmónie v duši.... V denno-dennom živote je to ťažké. Tempo, stresy v práci aj v súkromí nám často nedovolia mať vnútorný pokoj. Ale treba to skúšať, každý by si mal nájsť svoju cestu. Možno to znie ako utópia, ale predstavte si na chvíľu scénu, že všetci ľudia majú v duši mier... potom tu niet miesto pre konflikty, malé, veľké i najväčšie. Ľudia, ktorí prišli na fórum z rôznych krajín sveta, boli veľmi vzácne a silné osobnosti, prezidenti svetových inštitúcií, federácií, únií. A išiel z nich pokoj, skromnosť, pokora, láska... a úcta jedného k druhému. Videla som duchovných vodcov rôznych náboženstiev vedľa seba, ako sa držia za ruky a úprimne sa smejú. Vtedy som ja plakala.“
Z Jamíka do Národného tenisového centra v Bratislave na konferenciu cestovala aj Zuzana Sochorová. Chcela na vlastnej koži vnímať veľké svetové podujatie: „Bola som ohúrená množstvom ľudí, ktorí sa na summite zúčastnili, ale i milo prekvapená pohodovou atmosférou. Z konferencie som odchádzala s mierom v duši a plná podnetných myšlienok, z ktorých mi neustále v mysli rezonuje ústredná téma konferencie. Je to veta od Mahatma Gándhího: „Buď zmenou, ktorú chceš vidieť“. Veľakrát sa domnievame, že dokážeme zmeniť toho druhého, a nakoniec sme sklamaní, ak tomu tak nie je. Jednoduchšie by však bolo zmeniť samých seba a toho druhého prijať takého, aký je.
Októbrovú konferenciu v Bratislave moderovala v slovenčine i v angličtine Alena Heribanová. Podľa jej slov si Bratislava Mierové svetové fórum zaslúžila, pretože: „My sme dejinné udalosti riešili veľmi mierovo, veľmi príjemne a bez násilia. Dôkazom je naša revolúcia v roku 1989, keď celý svet obdivoval, ako sme sa dostali z jednej spoločensko-politickej sféry do druhej, ako sme dokázali preklenúť toto obdobie absolútne zamatovou cestou bez strát na životoch a bez zbraní.“ A. Heribanová veľa cestuje. Tvrdí, že miluje Áziu a napriek tomu, že je kresťanka, má veľmi rada budhizmus a hinduizmus. „Považujem ich za veľmi ľudské náboženstvá. Vyznávajú najzmyslupnejšie duchovné hodnoty.
Konferencia ako niečo, čo môže prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi, k mieru, k dialógu, sa mi páčila. Som moderátorka a účasť na konferencii beriem z profesionálneho hľadiska ako šancu.“
Vidí moderátorka spojitosť medzi svojou televíznou reláciou Strážni anjeli a mierovým summitom v Bratislave? „Ale áno. Každá jedna národnosť, každý jeden kontinent má svojich anjelov strážnych a ja som sa dočítala v Zamarovskom, že v hlavnom meste Mezopotámie, ktoré bolo objavené v Iraku, sa našli okrídlené bytosti spred päťtisíc rokov. Myslím si, že anjeli sú rovnako medzi kresťanmi ako aj medzi moslimami, židmi, hinduistami i budhistami. O tom som presvedčená. Anjeli spájajú ľudí po celom svete.“