Aj vám vaše školopovinné dieťa po príchode zo školy povedalo, aby ste mu prezreli hlavu? Ak ste mu vo vlasoch objavili vši, nie ste jediný. Tento problém trápi v súčasnosti mnohých žiakov, učiteľov aj rodičov.
Používajú vodku aj psie prípravky
Vši donesú do školy väčšinou deti z takých rodín, v ktorých veľmi nedodržiavajú hygienu. V niektorých školách si už nevedeli rady a z vlastných zdrojov nakúpili odvšivovacie prostriedky pre sociálne slabšie rodiny. Niektorí si po ne ani neprišli. Pritom jedno všivavé dieťa dokáže zavšivaviť celú školu či škôlku. A doplácajú na to aj deti, ktoré žijú v nadštandartných hygienických podmienkach. „Je to veľmi nepríjemné. Už dva týždne doma iba šampónujeme. Vši sú asi odolné proti bežným prípravkom. Poradili nám prípravok pre psy a mačky, je vraj účinnejší. Ale neskúšali sme to, lebo sme sa báli, či dcére nezničí vlasy. Chceli sme ju dať ostrihať, ale odmietla. Na vlasy je veľmi pyšná,“ povedala nám matka jednej školáčky. Niektorí namiesto prípravkou z obchodu používajú ľudové recepty, dokonca vodku. Hovorí sa, že vši do Liptova prišli z Oravy. Hygienik tam nariadil, aby zriadovatelia škol kontrolovali deťom hlavy. Niektorí učitelia v Liptove to robia aj bez nariadenia.
Odporúčania regionálnej hygieničky
Na názor sme sa spýtali riaditeľky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Evy Chobotovej. Povedala nám, že v našom regióne nezaznamenali epidemický výskyt vší u detí v školských zariadeniach. Odporučila však venovať zvýšenú pozornosť osobnej hygiene a denne kontrolovať deťom vlasy.
„Zavšivenie (pedikulóza) je prenosné parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje parazit - voš detská hlavová. Je to nepríjemný cudzopasník, ktorý sa živí prúdiacou krvou. Najčastejšie sa prezradí zvýšeným škrabaním sa detí vo vlasoch a prítomnosťou svetlých vajíčok – hníd, ktoré sú pevne prilepené na vlasy. Ak vši objavíme, vlasy ošetríme niektorým z prípravkov, ktoré predávajú v lekárňach. Pri ich aplikácii sa treba riadiť presne návodom na použitie. Umytie hlavy prípravkom je nutné opakovať po 8 – 10 dňoch. Nie prípravky na odstraňovanie vší sú neúčinné, ale likvidácia vší je nedostatočná, čiastková, nekomplexná. V žiadnom prípade neodporúčam používať na odvšivenie detí prípravky veterinárnej medicíny určené pre psov a mačky. Dezinsekciu je potrebné urobiť v celom kolektíve, kde bol výskyt vší zaznamenaný, v každej rodine detí, patriacich do daného kolektívu. Súčasne je žiaduce zničiť vši na hrebeňoch, kefách, čiapkach i posteľnej bielizni. Odporúčam pri zistení vší čo i len u jedného dieťaťa odborné lekárske vyšetrenie a až do úplného vyliečenia nenavštevovať kolektív. Aby k likvidácii vší v kolektíve došlo, musí byť úzka spolupráca medzi rodičmi a školskými zariadeniami. Hanbiť sa za výskyt vší u svojho dieťaťa nie je na mieste. Je to v neprospech ostatných žiakov v triede. Výskyt vší sa aj po použití prípravkov na ich ničenie opakuje, pretože dieťa mohlo vši dostať od iného dieťaťa v kolektíve. Darmo budú rodičia riešiť tento problém v svojej rodine, keď opatrenia neurobia všetci rodičia kolektívu,“ povedala Eva Chobotová.
Za päť korún tri týždne prázdnin
Kedysi vraj vši v škole predávali po päť korún. Deti totiž vedeli, že keď sa „odvšivovalo“, neučilo sa. „Pamätám sa na to, ako deti hovorili: Daj si ku mne hlavu. Dobrovoľne sa dali zavšivaviť a boli aj tri týždne doma. Ale niektoré sa hanbili priznať, že majú vši a nechceli byť doma. Aj školy sa hanbia priznať, keď sa u nich vyskytnú vši. Boja sa, že by si rodičia k nim neprihlásili deti,“ prezradila nám jedna učiteľka. Keď sme sa dvoch školáčok spýtali, či by radšej chodili do školy alebo mali vši, jedna dala prednosť škole, druhá všiam. Učiteľka, ktorá počula, o čom sa rozprávame, zareagovala: „To by niektorí žiaci do školy nechodili vôbec...“
Voš žije zhruba tri týždne, a za tento čas dokáže naklásť 100 až 140 vajíčok. Za dvadsať dní z larvy vyrastie dospelá voš. Niektorí si myslia, že vši skáču z človeka na človeka ako blchy, ale nie je to pravda. Nevedia skákať. Prenášajú sa blízkym kontaktom. Účinnejšie, ako všetky známe chemické prípravky určené na likvidáciu nepríjemného parazita, je podľa niektorých odborníkov vši ťažko vyčesávať z mokrých vlasov.