Ružomberok – O stotisíc korún prišiel dvadsaťosemročný muž z Ružomberka. Dôvodom je zmluva o hotovostnej pôžičke, ktorá v septembri 2007 stratila platnosť. Nadobúdateľ hotovosti z Košíc sa Ružomberčanovi zaviazal vrátiť pôžičku po uplynutí jedného kalendárneho roka plus 60-tisíc korún. Dohodu ale nedodržal. Mladík je po čase presvedčený, že ide o podvodníka: „Keď so mnou prestal udržiavať kontakt, vybral som sa dlžníka navštíviť. Vrátnik mi oznámil, že firma, v ktorej sa mali moje peniaze obracať, pred pár mesiacmi skrachovala a majiteľ im ešte dlhuje peniaze za nájomné.“
Veriteľ a teraz aj poškodený Ružomberčan odmietol podať na dlžníka trestné oznámenie a prípad riešiť cestou súdu po tom, ako ho jeho advokát upozornil na možnú hrozbu obvinenia z úžerníctva. Riešiť situáciu pred zákonom odmietol i vzhľadom na nepriaznivú finančnú situáciu. Postup právnika, priateľa poškodeného, komentuje advokát z Ružomberka: „Úžerníctvo je v tomto prípade diskutabilné. Zákon, ktorý by stanovoval výšku úrokov, mi nie je známy. Ak by išlo o úžeru, Košičan zneužil nevedomosť poškodeného Ružomberčana. Pri uzatváraní podobných zmluvných dohôd je potrebné preveriť si dlžníka a jeho majetky alebo urobiť záložnú zmluvu na nehnuteľnosť. Je i možné, že dlžník si mohol urobiť cudzí účet.“ Možnosť vytvorenia tzv. jednodňového účtu potvrdila aj istá ružomberská banka, v ktorej bol prevod peňazí realizovaný. Keďže zmluva platí len tri roky, poškodený sa nemôže súdiť, no môže na Košičana podať trestné oznámenie. „Obvodné oddelenie je povinné trestné oznámenie prijať. Ak ho poškodený podá a predloží zmluvu, v tom prípade nadobúdateľa hotovosti polícia preverí,“ vyjadrili sa policajti z Ružomberka.
Mladík sa radou advokáta i celou záležitosťou odmieta viac zaoberať: „S tým, že moje peniaze už možno nikdy neuvidím, som sa zmieril a snažím sa na celú záležitosť zabudnúť. Najviac ma hnevá fakt, že všetko sa začalo na báze priateľstva.“
Autor: siz