MIKULÁŠSKY GAŠPARKO je celoštátna nesúťažná prehliadka bábkového divadla spojená s tvorivými dielňami. V októbri sa v Liptovskom Mikuláši konal už jej štvrtý ročník.
„Na Slovensku je málo amatérskych bábkových súborov. Dali by sa porátať na jednej ruke. Práve preto sa už niekoľko rokov Liptovské osvetové stredisko (LOS) snaží, aby sa bábkové divadlo dostávalo do povedomia amatérskych tvorcov,“ povedala metodička LOS Eva Štofčíková. LOS bolo hlavným organizátorom štvrtého ročníka Mikulášskeho gašparka. Uskutočnil sa 19. a 20. októbra. Tento raz sa však nezačal, ako tradične, v Liptovskom Mikuláši, ale v neďalekých Kvačanoch. Dôvod bol prostý: dopriať čaro bábkové divadlo nielen deťom a mládeži v mestách, ale aj v dedinách. Bol to dobrý nápad. Deťom z kva– čianskej školy sa predstavenia páčili a riaditeľka tamojšej Základnej školy nešetrila slovami chvály. Sála miestneho kultúrneho strediska praskalo vo švíkoch. Na predstavenia prišlo totiž celé osadenstvo školy, dokonca aj materskej. Prvá bábková inscenácia Blúdenie v tmách bola nielen pútavým príbehom, ale aj majstrovsky zvládnutou animáciou zástupnej, alternatívnej bábky. Obyčajné kovové svietniky sa v rukách členov Divadelného štúdia zo Spišskej Novej Vsi bravúrne menili na živé postavy kazašskej rozprávky.
Druhá inscenácia mala názov Prezentácia. Nešetrila poriadnou dávkou strachu, ale aj zábavy. Strach z rôznych fóbií a reklama na dokonalý prípravok proti akémukoľvek strachu Bubozmiz bola jej ústrednou témou. Dobré nápady a tvorivý prístup pri inscenovaní zaujali pozornosť publika. Hercov odmenili veľkým potleskom a, ako je dnes zvykom, aj hvízdaním. Riaditeľka školy po predstave– niach poďakovala bábkohercom za pekný umelecký zážitok a skonštatovala: „Tlačia sa nám tu cez rôzne agentúry kadejakí „umelci". Nedávno kúzelník vymietol všetky telocvične základných škôl v Liptove. Aj u nás bol. Stojí to veľa peňazí a žiakov to vôbec nezaujíma. Bábkové predstavenia, ktoré sme dnes videli, sa s tým nedajú porovnať.“
Z Kvačian sa bábkoherci a všetci účastníci Mikulášskeho gašparka presunuli do Liptovského Mikuláša. V tvorivých dielňach, ktoré boli v ubytovni ministerstva obrany, získavali praktické skúsenosti s bábkami. Lektorská dvojica Iveta Liptáková a Juraj Jaško pracovali s vlastnými zverencami zo súboru aj s liptovskými z Ružom– berka a Hrboltovej. „Vlani sme v rámci tvorivých dielní vyrábali kašírované bábky. Tento rok bola témou dielní klauniáda s bábkou. Iveta Liptáková deťom požičala svoje bábky a Juraj Jaško pripravil niekoľko krátkych dramatických príbehov. Z nich si mohli účastníci dielní vybrať, alebo sa nimi len inšpirovať a vytvoriť vlastný príbeh. Lektori im povedali svoje pripomienky - kladné aj záporné,“ priblížila prácu v tvorivej dielni metodička z LOS.
Na druhý deň ráno po rozcvičke, ktorú viedla Iveta Liptáková, pracovali už obaja lektori individuálne s každou skupinkou. Radili im, čo vylepšiť, čoho sa vyvarovať, na čo sa sústrediť.
Boli sme zvedaví, čo sa deti v tvorivých dielňach naučili, a tak sme sa išli na výsledky ich práce pozrieť. Videli sme sedem scénických bábkových miniatúr a veľa zaujímavých bábok. Napríklad babku z plechovky od coly. Bola akási ukašľaná a kým jej druhá babka išla po kvapky, zrazil ju vlak. Babka v scénke, ktorú si nacvičili a zahrali ružomberské deti a dve dospeláčky Anna Mišurová a Lucia Králová, dopadla lepšie. Najskôr jej síce nikto v autobuse nechcel uvoľniť miesto, ale napokon predsa len sedela. Autobus totiž havaroval a všetci popadali na zem. Prežila iba babka, ktorá ich odviezla rovno do krematória. Čierny humor majú zrejme deti rady, lebo sa objavil vo viacerých scénkach. Anna Mišurová je vedúca literárno-dramatického odboru v ružomberskej ZUŠ-ke a bábku – starenku si vyrobila sama. Prezradila, že doma má ďalších päť bábok, ktoré vyrobila učiteľka z materskej školy Mária Vyslúženiková. V tomto roku založili v Ružomberku občianske združenie Ofina, v ktorom sa tiež venujú bábkovému divadlu. Anna Mišurová vystúpila aj na celoštátnej prehliadke s hrou Kocúr v čižmách. Bábkové divadlo chce oživiť v Hrboltovej Lucia Králová. Na Mikulášskeho gašparka prišla hľadať inšpiráciu, získať skúsenosti a niečo sa naučiť. „V humne na farskom dvore sme našli štyri staré drevené bábky, ale krížov na ich vodenie tam bolo asi štyridsať. V Hrboltovej sa kedysi hrávalo bábkové divadlo. Starší ľudia si ešte pamätajú na predstavenie Radúz a Mahuliena, či na Gašparka. V dedine pôsobil učiteľ Ladislav Mikeska, ktorý vyrábal aj kulisy. Našli sme ich veľa. Ale bábky a kulisy sú poškodené. Rozmýšľame, ako by sa dali zrekonštruovať a prispôsobiť modernej dobe,“ povedala Lucia Králová.