ČLOVEK, KTORÝ NEVIE čo je vidmo a zažije to, môže byť nepríjemne prekvapený. Medzi horolezcami a vysokohorskými turistami o vidme koluje povera.
Výhodou práce strážcu Tatranského národného parku je množstvo jedinečných zážitkov, ktoré sa bežnému smrteľníkovi pritrafia možno raz za život. Jedným z nich je aj pozorovanie zaujímavého meteorologického úkazu, ktorý sa volá vidmo. Stretávajú sa s ním najmä horolezci, vysokohorskí turisti a piloti. V horách som sa s týmto javom stretol v neskorej jeseni na konci babieho leta. Vtedy sú horské hrebene ešte zaliate poslednými lúčmi slnka, zatiaľ čo v doline sa vďaka teplotnej inverzii prevaľuje hustá hmla. Presnejšie povedané kontinentálna oblačnosť. Takéto priaznivé podmienky sa vyskytli 9. októbra v Západných Tatrách. Kráčal som s dvoma kolegami na mohutný končiar Klin z Gáborovho sedla. Napravo dole, na poľskej strane hrebeňa bol tesne pod nami okraj hustej kontinentálnej oblačnosti valiaci sa hádam až od Baltického mora. Na našej strane bolo jasno. Do chrbta nám svietilo nad obzorom nízko stojace slnko.
Vtedy sme uvideli v hustej oblačnosti pod nami zväčšený tieň našej postavy orámovaný dúhou ako svätožiarou. Postava bola veľmi zväčšená a pôsobila strašidelným dojmom. Vďaka drobným kvapôčkam vody v mraku sa v hmlovom „projekčnom plátne“ vytvára okolo tieňa vrhaného postavou farebné spektrum – gloriola. Vzniká spätným ohybom svetelných lúčov a prejavuje sa v podobe slabých sústredných prstencov okolo tieňov vrhnutých do vrstvy oblačnosti alebo hmly.
Na tomto úkaze je zaujímavé aj to, že ak stojí niekoľko pozorovateľov ďalej od seba, dokážu v danom uhle pozorovať vidmo len svojej vlastnej postavy, susedovo už nie. Pokiaľ sa však zoskupia tesne vedľa seba, môžu vidieť aj „auru“ svojich kolegov. Tento prírodný úkaz je známy tiež pod názvom glória, spektrum, Brockenský prízrak alebo Brockenské strašidlo - podľa hory Brocken v nemeckom pohorí Harz. Na vrchole tejto hory je totiž observatórium, ktoré má s pozorovaním vidma bohaté skúsenosti. Nečudo, pri priemernom počte 300 dní s hmlou v roku...
Medzi horolezcami a vysokohorskými turistami v súvislosti s vidmom dodnes koluje povera, že jeho prvé pozorovanie znamená, že hory človeka vítajú a bude v nich mať šťastie. S druhým pozorovaním je to už horšie. Znamená, že hory človeka varujú a hrozí mu v nich nebezpečenstvo, prípadne smrť. Ale ak človek vidí vidmo tretíkrát, hory ho začnú milovať, nebezpečenstvo je prekonané a jeho podnikanie v nich bude odteraz už len úspešné. Je to síce len povera, ale keď to tretie pozorovanie neprichádza a človek sa náhodou dostane v horách do vážnejších problémov, nie je mu veru všetko jedno. Našťastie, ja som už „za vodou“.