Najznámejším a jedným z najstarších magických znakov je pentagram. V starovekom Egypte bola päťcípa hviezda symbolom boha Hora. Pentagram sa vyskytuje na etruskej keramike, gréckych a sýrskych minciach.
Druidi ho používali v tvare špicom nahor a bol pre nich označením pre človeka, tak ako neskôr aj v stredoveku. Pentagram sa nazýval aj Stopa Večernice (latinsky pentangulum, pentaculum - výraz používaný aj pre iné zaklínacie znaky rituálnej mágie) alebo Stopa mory (staronemecky Drudenfuß). Možno ho nájsť na alpských skalných rytinách z neskorého stredoveku a raného novoveku. Má apotropejný zmysel (podľa poverových predstáv má chrániť pred zlými duchmi a čarodejnicami a odvracať nešťastie). Päťramenná hviezda, rovnako ako pentagram, sú častými motívmi zobrazovanými na neskoroantických amuletoch z drahých kameňov, niekedy brúsených drahokamov (gemma). Okolo tohto symbolu bývali vyryté zaklínacie slová (abraxas, abrasax). Mohlo tam byť napísané napríklad meno bohyne zdravia Hygie, vďaka čomu bol jeden z názvov pre pentagram aj Signum Hygiae. Pentagram sa nazýval aj Signum salutatis (značka zdravia) či Signum Pythagoricum (značka pytagorovcov).
V hinduistickom symbolizme bola päťcípa hviezda znakom Šivu, boha skazy a plodnosti zároveň. Jednoduchý päťuholník bol obklopený piatimi trojuholníkmi, ktoré tvorili lúče ohňa vychádzajúce z lingham - kameňa v tvare falusu (mužského pohlavného údu) symbolizujúceho Šivu ako božstvo plodnosti. Za čias raného kresťanstva, v gnosticko-manichejských náboženských komunitách bol pentagram hlavnou symbolickou značkou. Jeho posvätným číslom bola päťka, keďže ranní kresťania uznávali päť elementov - svetlo, vzduch, vietor, oheň a vodu.
Z biblie je pentagram známy aj ako Šalamúnova pečať. Dal ho vraj vytesať do základného kameňa chrámu samotný biblický kráľ Šalamún. Označuje sa tiež ako Kľúč do kráľovstva nebeského, znamená inšpiráciu a dokonalosť. V biblii je spomínaný taktiež ako amulet uchovávajúci zdravie a chrániaci pred duchmi zla. Kresťanstvo Šalamúnovu pečať označuje aj ako Nekonečný zväzok a ozajstnú pravdu - je symbolom chápavosti, múdrosti a vzdelania. Každý cíp znamená jednu cnosť - veľkodušnosť, dobrotu (oddanosť), zdržanlivosť, láskavosť (úctu) a pietu. Každý špic sa interpretuje aj ako jedna radosť Panny Márie - Zvestovanie, Narodenie, Zmŕtvychvstanie, Vystúpenie na nebesia a Začiatok vlády. Kresťanská ikonografia využíva pentagram aj ako symbol pre päť rán Ukrižovaného a ako značku zodpovedajúcu kruhu (vďaka uzavretej forme) spojenia začiatku a konca v Kristovi.