V holandskom meste Haag sa uskutočnilo v dňoch 19.-21. októbra generálne zasadnutie Európskeho výboru pre katolícke vzdelávanie (CEEC). Európskeho fóra sa zúčastnil aj riaditeľ Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku Stanislav Bella. Stanislav Bella tam vo funkcii prezidenta Združenia katolíckych škôl Slovenska (ZKŠS) zastupoval našu krajinu. Položili sme mu preto niekoľko otázok.
Čo bolo hlavnou témou a cieľom stretnutia predstaviteľov katolíckeho vzdelávania z dvadsiatich siedmich európskych štátov?
- Privítal nás holandský biskup zodpovedný za katolícke školstvo v krajine. Ústrednou témou rokovania bola Stratégia európskeho vzdelávania v katolíckych školách. Na začiatku prednášal k danej tematike profesor Wim van dc Donk z Univerzity v Tilburgu. Jedným z najdôležitejších bodov rokovania bola voľba prezidenta CEEC. Opätovne sme si zvolili Jeana Pierre Gardy z Paríža.
O ktorých otázkach ste počas trojdňového rokovania ešte diskutovali?
- V novembri 2008 sa uskutoční európske stretnutie biskupov z dvadsiatich siedmich krajín Európy, ktorí sú zodpovední za katolícke školstvo. Na zasadnutí mal každý z nás navrhnúť tému alebo problematiku na toto fórum. Z mojej strany padol návrh venovať sa téme Vzťah a súvislosti katolíckeho vzdelávania s politickou realitou. Jednotlivé témy zhodnotia predstavitelia CEEC a následne jedna z nich bude oznámená biskupom.
Čo vás na rokovaní najviac upútalo?
- Osobne ma zaujalo vystúpenie predstaviteľa Marca Boucrota z Maroka. Rozprával o katolíckom školstve v Maroku a možnej spolupráci medzi krajinami Severnej Afriky a Európy. Eliesbeth van Gool z Holandska zase informovala členov CEEC o príprave formačného semináru pre riaditeľov katolíckych škôl, ktorý sa uskutoční o rok v septembri a nadväzuje na úspešný seminár z Bratislavy z októbra 2006 organizovaný ZKŠS. Rokovali sme aj o ďalšom termíne generálneho zasadnutia CEEC. Dohodli sme sa, že bude v marci 2008 v Kodani a organizátormi budú kolegovia zo škandinávskych krajín. Už sa veľmi teším na toto stretnutie.
Z pozície riaditeľa gymnázia, aký praktický prínos majú takéto zasadnutia pre školy a žiakov?
- Vo všeobecnosti, tieto zasadnutia majú veľký význam kvôli osobným stretnutiam a kontaktom s ľuďmi z celej Európy. V Haagu som venoval osobitne čas rozhovorom s predstaviteľmi nemeckých a portugalských katolíckych škôl. Je tu reálny predpoklad na spoluprácu a výmenné študijné pobyty Gymnázia sv. Andreja so školami v nemeckom Bavorsku a v Portugalsku.
Vnímate rozdiely v systéme vzdelávanie v Holandsku a na Slovensku?
- Mal som možnosť navštíviť Školu sv. Lujzy. Evidujú tam okolo päťdesiat percent veria-cich študentov, pričom z tohto počtu sa veľmi tešili, čo považujem za celkom zaujímavý fenomén. U nás na Slovensku by sme to asi až tak pozitívne ne-brali. Čo sa týka vzdelávania, v škole sa vyučuje anglický a nemecký jazyk.
Študenti získavajú všeobecné vzdelanie a uplatnenie nachádzajú na všetkých univerzitách podobne ako aj naši žiaci. Materiálne vybavenie školy je porovnateľné s vybavením škôl na Slovensku. Z toho pramení moje presvedčenie, že naše školstvo je výborné.