Najtragickejším dátumom v dejinách Smrečian je 28. október 1944. Smrečany sa vtedy takmer stali slovenskými Lidicami. Nemci vypálili časť obce a zastrelili niekoľko ľudí.
Príčinou vypálenia Smrečian bola smrť nemeckého dôstojníka, ktorého zastrelili na okraji dediny partizáni. Odpoveď bola krutá. Skoro ráno 28. októbra obkľúčili dedinu oddiely SS a Hlinkovej gardy. Bezbranní a vyľakaní obyvatelia vybiehali z domov do polí, na záhumnia, rovno pred hlavne guľometov a mínometov, iní sa ukryli v pivniciach. Nemci spustili delostreleckú paľbu, hľadali partizánov, ale nenašli ich. Obyvateľov Smrečian sústredili na priestranstvo pred Ondrejčekov a hrozili zastrelením všetkých mužov, neskôr každého desiateho. Z Liptovského Mikuláša prišli vplyvní činitelia, ktorí vynaložili obrovské úsilie a presvedčili nemeckého veliteľa, aby upustil od strieľania a dovolil hasiť horiace domy. Veľa ľudí bolo zranených, približne tretina domov ľahla popolom. Vyčínanie Nemcov neprežili 75-ročná Mária Antošková, 33-ročný Michal Kacera, 17-ročná Elena Mudroňová a 7-mesačný Jurko Šutliak.
Na mieste pred Ondrejčekov, kde Smrečania stáli pred hlavňami pušiek čakajúc na smrť, stojí od roku 1979 pamätník – žulový riečny balvan so symbolickým reliéfom. Každoročne k nemu občania Smrečian kladú vence a pripomínajú si vypálenie obce.
Pietna spomienka sa konala aj 27. októbra. Pri pamätníku sa prihovoril starosta Vladimír Šiarnik, zarecitovali Martin Janek a Ján Jančo, zaspievala domáca folklórna skupina a zaspomínala Božena Devečková. Potom sa Smrečania presunuli k evanjelickému kostolu k pamätníku 1. svetovej vojny. Sú na ňom mená 29 smrečianskych mužov, ktorí zahynuli na frontoch prvej svetovej vojny. Pri pamätníku zaznela pieseň, žalm a modlitba evanjelického farára Jána Mojzsisa. V Smrečanoch je aj tretí pamätník venovaný obetiam SNP a 2. svetovej vojny. Pri každom z nich nedávno nainštalovali dvojjazyčné informačné tabule – v slovenčine a angličtine. V Smrečanoch ich je spolu päť. Sú na drevených stojanoch pod šindľovou strieškou a na každej je stručný text z histórie týkajúci sa bojov v Smrečanoch. „Tabule sú zamerané na 1. a 2. svetovú vojnu. Ich cieľom je zachovať pre ďalšie generácie odkaz a pamiatku našich predkov, ktorí bojovali za našu slobodu a proti fašizmu,“ povedal starosta Vladimír Šiarnik a pokračoval: „Zhotovenie tabúľ podporilo ministerstvo obrany z projektu Branno-športový areál generála Michala Širicu s vojensko-historickým chodníkom. Pri realizácii projektu sme využili podnet a väzby na príslušníkov NATO, ktorí stavali viac rokov v Liptove sponzorsky detské ihriská. Partner projektu bola Jednota bratská. Projekt podal oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v spo-lupráci s miestnou organizáciou SZPB v Smrečanoch. Odborným garantom projektu bol vojenský historik Oldřich Vaněk a Ľubica Rybárska. Návrh, prípravu a realizáciu zabezpečil Dušan Trizna so svojimi hôrnymi chlapcami. Jeho manželka preložila texty do angličtiny, s betónovaním a osadením tabúľ pomohla smrečianska mládež. Drevo tabúľ darovali Majitelia pôdy – pozemkové spoločenstvo zo Smrečian.“