ČO MOTIVOVALO ŽENY na materskej dovolenke, aby navštevovali kurzy v Materskom centre (MC) Zornička v Liptovskom Mikuláši? Niektoré odpovedali: „Chcela som popri materskej urobiť niečo, aby som nestagnovala, chcela som sa posunúť dopredu.“ Alebo: „Aby som nebola len doma, ale aj niečo pre seba urobila, aby si deti zvykli aj na iných ľudí okrem mňa.“
Manžel nevie to, čo ja
Modrý salónik v penzióne v Liptovskej Sielnici, ktorý nesie titul Zariadenie priateľské k deťom, bol posledný októbrový deň nabitý trémou, strachom, ale aj snahou žien ukázať, čo sa naučili v projekte Udržanie a rozvoj kompetenčných zručností žien na materskej a rodičovskej dovolenke. Mali veru čo preukázať. Nielenže pripravili prezentácie v programe Power Point, ale každá zo žien časť z neho odprezentovala po anglicky alebo po nemecky. Na otázku hodnotiacej poroty, či im s programom pomáhal manžel, nejedna odpovedala: „Nie, lebo manžel v programe nevie robiť.“
Projekt bol podporený financiami z Európskeho sociálneho fondu. Prihlásených bolo dvadsaťšesť žien do šiestich kurzov. Dvadsaťdva z nich splnili podmienky udelenia osvedčenia. Projekt realizoval A-projekt v spolupráci s MC Zornička a Akadémiou vzdelávania.
Kurzy boli motivačné
„Veľmi si vážim ženy, ktoré absolvovali vzdelávanie, lebo dokázali „preštelovať“ svoj rodinný život. Dokázali ho zmeniť tak, že desať mesiacov chodili do MC popri svojich materských rodičovských povinnostiach a dokázali si vyčleniť veľa času pre seba a svoj rozvoj. Urobili prvé kroky, aby si po materskej dovolenke našli prácu, ktorá ich bude napĺňať, aby boli na ňu dobre pripravené,“ povedala autorka a koordinátorka projektu Ingrid Pavlíková. „Veľmi ich obdivujem, niektoré ženy absolvovali všetkých tristošesťdesiat hodín vzdelávania. Kurzy boli zamerané motivačne, nešlo nám o vedomostnú úroveň. Išlo o to, aby žena vydolovala v sebe niečo, na čom môže v budúcnosti stavať. Učili sa jazyky, ovládať počítače, mali sociálno-psychologický výcvik.“
Nezištné stretnutia
Podľa I. Pavlíkovej, perličkou vzdelávania boli diskusné stretnutia so zamestnávateľmi. Ženy absolvovali exkurzie do podnikov a dostali konkrétne informácie od zainteresovaných ľudí, ako sa pripraviť na prijímacie pohovory do zamestnania. „Podniky, firmy a organizácie nás prijali nezištne,“ doplnila I. Pavlíková. „Bolo ich trinásť a snažili sme sa zachovať štruktúru pri ich výbere tak, aby sme navštívili neziskový sektor, štátnu správu i súkromných podnikateľov. Prednostne sme oslovovali potencionálnych zamestnávateľov našich žien, a tak vzdelávanie bolo šité na mieru. Ženy tieto stretnutia hodnotili vysoko. Toto všetko nám projekt umožňoval.“
Kým sa mamičky učili
Vzdelávanie prebiehalo v učebni v MC Zornička. Kým sa mamičky učili, deti sa hrali v herni s opatrovateľkami, prestávky však trávili so svojimi matkami. Určitým spôsobom práve toto bolo skúškou aj pre mamičky, ako zvládajú čas bez detí. „Myslím si, že vzdelávanie by malo pokračovať. Veď naši lektori sú erudovaní, flexibilní a odborne veľmi dobre podkutí,“ zakončila Ingrid Pavlíková.