Zamestnanie: Liptovské múzeum v Ružomberku
Miesto narodenia: Nižná Boca
Životná dráha: Celý doterajší život som prežila v Liptove. Od svojich trinástich rokov žijem v Liptovskom Hrádku a z tohto mesta pochádza aj môj manžel Silver.
Profesionálna dráha: Je spojená predovšetkým s múzeom. Po maturite na stavebnej priemyslovke som začala študovať na katedre etnografie a folkloristiky FF UK v Bratislave. Keďže som sa dostala len na externé štúdium, zamestnala som sa v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku. Prešla som od funkcie lektorky, cez odbornú pracovníčku až po šéfku. Od roku 2003 vediem ako riaditeľka celé Liptovské múzeum. Okrem zamestnania v múzeu som založila a doteraz vediem dve úspešné občianske združenia - som predsedníčkou predstavenstva Spoločnosti priateľov Múzea liptovskej dediny, ktoré vzniklo v roku 1994, ako aj prezidentkou Únie múzeí v prírode na Slovensku. V rokoch 1997 až 2005 som vykonávala funkciu predsedníčky Zväzu múzeí na Slovensku. Som tiež jednou z dvoch členov, ktorí zastupujú SR v Asociácii európskych múzeí v prírode.
Čo jej profesia vzala: Voľný čas pre rodinu, soboty a nedele, lebo aj vtedy sa v múzeu pracuje a práve počas voľných dní sa konajú najzaujímavejšie podujatia pre návštevníkov. Ale keď sme rozbiehali prevádzku skanzenu, môj manžel a synovia v Pribyline trávili víkendy spolu so mnou a pomáhali mi.
Čo jej profesia dala: Veľmi veľa! Naplnila mi život, urobila ma šťastnou. Málokomu sa podarí, aby mu zamestnanie bolo zároveň aj koníčkom.
Najväčší životný neúspech: O ničom takom neviem, neúspechy neevidujem. Ak sa mi vec nepodarí urobiť na prvý raz, po čase sa k nej vraciam. Zásadne myslím pozitívne... A čo je podstatné, dôverujem ľuďom.
Najväčší životný úspech: Nedelím úspechy na veľké a malé, úprimne sa teším z každého. Počas mojej profesionálnej kariéry ich bolo veľmi veľa. Nedosiahla som ich však sama, vždy som pracovala v kolektíve. Za svoj súkromný životný úspech považujem mojich dvoch synov, ktorí napriek tomu, že som mala málo času pre nich, sú veľmi schopní a úspešní.
Rodina: Možno neskromne, ale môžem povedať, že vlastná rodina je tiež mojím životným úspechom. Manžel od začiatku podporoval môj záujem o profesiu a vytváral mi vhodné podmienky na sebarealizáciu. Som vyslovene rodinný typ a veľmi si vážim a budujem dobré vzťahy aj v rámci širšej rodiny.
V profesionálnej kariére si najviac cení: To, že som stále zostala aktívnou etnologičkou, že som si vždy našla čas ísť do terénu na výskum, spracovať ho a publikovať, že sa mi stále darí pripravovať vynikajúce programy v Pribyline, že som vydala niekoľko kníh o ľudovej kultúre Liptova, že stále pracujem na nových projektoch.
Koníčky: Mám ich viac, ale žiaľ, nemám na ne vôbec čas. V minulosti som sa rada venovala textilnej tvorbe. K mojím záľubám patria knihy, najmä odborné, veľa a rada fotografujem. V posledných rokoch s potešením odpočívam pri práci v záhrade.
Čo nemá rada: Nie je toho veľa, snažím sa o pozitívny pohľad na všetko okolo mňa.
Čo má rada: Svoju rodinu, prácu, jar a jeseň, slnečné rána, teplé letné večery, dobré víno z pivnice môjho muža, ovocie a zeleninu z vlastnej záhrady a dobrých ľudí.
Dovolenka, na ktorú nezabudne: Prežila som viacero pekných dovoleniek s rodinou, keď synovia boli mladší. Posledných päť rokov pravidelne dvakrát do roka s manželom cestujeme za synmi do zahraničia. Prežila som nádherné dovolenky v Paríži, ale aj v Bretónsku a Nemecku. Mojím najmilším dovolenkovým miestom je však naša chalupa v Honte, kde chodím už viac ako štvrťstoročie a po Liptove je mojím druhým domovom.
Plány do budúcnosti: Je ich veľmi veľa. Chcela by som spolu s kolegami a s podporou zriaďovateľa, ale aj v rámci projektov EÚ ukončiť rekonštrukcie múzeí v Ružomberku a v Liptovskom Hrádku. V Liptovskom Mikuláši chceme vybudovať v podkroví múzea Čierny orol špecializovanú archeologickú interaktívnu expozíciu Havránok. V pribylinskom skanzene zase dobudovať areál pre programové podujatia a služby pre návštevníkov. Začala som pracovať na projekte budovania funkčnej trate historickej Čiernovážskej železničky (tiež v skanzene). Pre posilnenie kapacity Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku chceme s občianskym združením Spoločnosť priateľov MLD vybudovať Dom remesiel.
Mala by som ukončiť a vydať národopisnú monografiu Liptova. Vnímam to ako svoju povinnosť voči rodnému regiónu. Chcela by som tiež napísať ešte menšie knižky o liptovskej modrotlači, keramike, čipkách a vôbec o ľudovom umení, aby nevyšli nazmar všetky moje výskumné a dokumentačné záznamy z archívu.
Čo by menila vo svojom okolí: Predovšetkým vzťah ľudí ku kultúrnemu a prírodnému dedičstvu, ku krajine a kultúre vôbec.