Utorok, 9. august, 2022 | Meniny má Ľubomíra

Vraciame sa k už uzatvorenej téme

„Tlačové a informačné oddelenie primátora Liptovského Mikuláša zneužilo post hlavného kontrolóra, lebo nepísal ani neposlal redakcii stanovisko uverejnené v MY Liptovské noviny č. 41,“ povedal poslanec Jozef Repaský a požiadal o uverejnenie príspevku k už uzatvorenej téme.

„Dlhšie trvajúci spor okolo kontroly v mestskej televízii TV Liptov a kritický článok poslanca mestského zastupiteľstva uverejnený na stránkach regionálnych novín MY Liptovské noviny, ktorý poukázal na jednostranné prezentovanie výsledkov kontrolnej činnosti a poškodzovanie dobrého mena zakladateľa tejto televízie, riešil doteraz nemenovaný pracovník tlačového oddelenia primátora svojráznym spôsobom. Vedeli o tom aj jeho nadriadení?
V utorok 23. októbra bol v regionálnom týždenníku MY Liptovské uverejnený článok rea­gujúci na predchádzajúce neeticky jednostranne zamerané informácie o výsledkoch kontroly v mestskej televízii, ktoré skresľovali enormné úsilie a entuziazmus bývalého riaditeľa TV Liptov a vytvárali dojem o nie dobrom hospodárení televízie. Určite pri vytváraní každého projektu sa vyskytnú aj nedostatky a štart mestskej televízie nie je jednoduchá záležitosť. V tomto prípade však občania získali informačný kanál, ktorý mapuje spektrum miestnych udalostí. Bohužiaľ, v súčasnosti nie vždy celkom objektívne. Najmä ak je závislý na financovaní z mestského rozpočtu, čo je v prípade 100% mestskej s.r.o. skoro samozrejmosť. Vyvážené spravodajstvo zo zasadnutí mestského zastupiteľstva a občianskeho života v regióne sa v prípade novozvolenej samosprávy mesta Liptovský Mikuláš, kde konateľom TV Liptov a zároveň „valným zhromaždením“ jediného spoločníka je primátor mesta, stalo minulosťou.
Dôkazom toho je aj zneužitie mena hlavného kontrolóra na kriminalizovanie občiansky čestného a politicky nezávislého bývalého riaditeľa TV Liptov a útok na poslanca mestského zastupiteľstva, ktorý ho bráni.
Na rokovaní mestského zastupiteľstva vo štvrtok 25. októbra som požiadal v rámci interpelácií hlavného kontrolóra mesta Liptovský Mikuláš o vyjadrenie, či napísal a poslal e-mailom reakciu na článok AD: Hámora vystriedal Blcháč MY Liptovské noviny č. 39, 40 podpísaný jeho menom do redakcie MY Liptovské noviny. Tento článok obsahuje nepravdivé vyjadrenia a hrubým spôsobom osočuje osobu poslanca mestského zastupiteľstva, čo v žiadnom prípade neprislúcha funkcii hlavného kontrolóra mesta, ktorý má byť nezávislý. Hlavný kontrolór pred mestským zastupiteľstvom prehlásil, že článok nepísal ani ho neposlal!
Prítomní: primátor mesta Ján Blcháč i vedúci tlačového a informačného oddelenia mestského úradu (MsÚ) Ladislav Hámor, odmietli zaujať stanovisko k tejto informácii, hoci článok bol nepochybne odoslaný z mestského úradu a zrejme o tom obaja vedeli.
V dnešnej dobe, keď politici vládnej koalície tak často útočia na „etiku“ novinárov, je to alarmujúci príklad, kam až sú schopní zájsť oni sami v honbe za mocou.
Paradoxné je, že hlavným mottom kampane súčasného primátora mesta Liptovský Mikuláš bolo: „S pokorou“ a: „Mesto pre všetkých“.“
JOZEF REPASKÝ, POSLANEC

Poznámka redakcie
Na základe príspevku J. Repaského sme požiadali o vyjadrenie hlavného kontrolóra mesta, vedúceho tlačového a informačného oddelenia MsÚ aj primátora mesta Jána Blcháča. Hlavný kontrolór sa odmietol vyjadriť. Vedúci tlačového a informačného oddelenia MsÚ sa tiež nechcel vyjadriť. Primátor Ján Blcháč nám poslal nasledovné stanovisko.

Ideológia do mesta nepatrí
Počas preberania osvedčení o zvolení za primátora mesta a poslancov Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Liptovskom Mikuláši po komunálnych voľbách v decembri 2006 som použil túto formulku, aby som vyzval všetkých zvolených zástupcov občanov nášho mesta na zmierlivosť a spoluprácu. A potom ešte niekoľkokrát na rokovaní MsZ po tom, ako sa predovšetkým poslanec J. Repaský snažil ideologizovať vecné problémy, ktoré sme riešili. Žiaľ, musím konštatovať, že to isté sa deje aj v súvislosti s posudzovaním výsledkov kontroly, ktorá bola práve na jeho podnet v Televízii Liptov (TVL) vykonaná.
Kontrola v TVL od jej vzniku až do 30. 6. 2007 odhalila viacero vážnych porušení predpisov a nariadení, z toho viac než 2/3 počas obdobia, keď J. Repaský pôsobil na zodpovednej pozícii zástupcu primátora mesta.
Pripomeňme si teda vecne, v čom sa našli hlavné nedostatky, ktoré sa pán poslanec J. Repaský snaží opäť zavádzajúco prekryť ideologizovaním aj v jeho neprospech dopadnuvšej kontroly:
1. J. Repaský tvrdil (MY-Liptovské noviny č. 39), že exkonateľ L. Zahradník v roku 2006 nedostal žiadnu odmenu.
Skutočnosť: Exkonateľ si vyplatil (a sám aj podpísal) konateľskú odmenu v roku 2006 spolu dvakrát, vždy vo výške niekoľko desiatok tisíc slovenských korún a tiež prémie niekoľko tisíc korún. Návrh na odmenu, resp. prémie nebol podpísaný vtedajším primátorom mesta A. Slafkovským, vtedajším štatutárnym zástupcom jediného spoločníka TVL.
2. J. Repaský tvrdil, že neverí, že taký čestný človek, ako je L. Zahradník, by manipuloval s údajmi, čo sa týka prevádzky motorového vozidla Škoda Fábia Combi 6Y.
Skutočnosť: Kontrolou bolo zistené, že evidencia stavu tachometra a pohonných hmôt uvedeného vozidla nie je v čase do konca roku 2006 hodnoverná, a to hlavne z toho dôvodu, že TVL začala účtovať 12. 8. 2005 s počiatočným stavom tachometra 201 002 km, pričom rozdiel oproti reálnemu použitiu vozidla (TVL preberala vozidlo so stavom tachometra 210 000 km, ako je to zrejmé z protokolu) činil 8998 km v neprospech TVL. (Vo finančnej hodnote môže ísť poškodenie TVL o čiastku prevyšujúcu sumu 100 000 Sk).
3. J. Repaský tvrdil, že v súčasnosti TVL nepokrýva časť svojich nákladov reklamou a činnosťami aj pre iné subjekty okrem mesta.
Skutočnosť: TVL je financovaná z príspevkov z rozpočtu mesta vo výške, ako ich schválilo MsZ v roku 2006, t.j. v čase, keď J. Repaský zastával zodpovednú funkciu zástupcu primátora mesta. Okrem toho TVL získala len do konca augusta roku 2007 viac ako 500-tisíc Sk na reklamných a iných službách. Tieto prostriedky boli v roku 2007 použité na činnosť TVL v súlade s predpismi a nariadeniami.
Takto by som mohol pokračovať aj ďalej. Je mi ľúto, že musím pragmaticky konštatovať, že J. Repaský klamal a svojimi (alebo prebratými?) tvrdeniami zavádza verejnosť a očierňuje zodpovednú prácu tých, ktorí to s rozvojom nášho mesta myslia skutočne úprimne a nesprávajú sa pritom farizejsky. Alebo žeby len chcel zakryť nehorázny hazard, ktorý je z vyššie uvedených faktov (aj z tých zatiaľ nezverejnených) zrejmý? Alebo žeby sa stále nevedel zmieriť s volebnou porážkou?
Vyzývam ho teda, ak má v sebe občiansku statočnosť a aspoň štipku cti, aby sa verejnosti a tiež jednotlivo všetkým funkcionárom mesta, ktorých mená a pozície nepravdivo obvinil a pred verejnosťou sa pokúsil ich očierniť, všetkým verejne ospravedlnil. Zároveň ho vyzývam, keď už nechce s novým vedením mesta spolupracovať, aby aspoň neškodil svojim ideologizovaním vecných problémov a nezdržiaval slušných ľudí od zmysluplnej práce, ktorú pre občanov Liptovského Mikuláša robia. (Žeby to bol jeho cieľ?)
Keď J. Repaský interpeloval na rokovaní MsZ 25. októbra hlavného kontrolóra mesta J. Bonka, pripomenul som mu len to, čo uvádzam vyššie. Vecnej diskusii sa však bránil, pretože vedel, že klame a ideologizuje.
Pre mňa ako primátora mesta sa táto diskusia skončila. Kontrolné mechanizmy vykonali svoju prácu zodpovedne. Požiadam našu právnu službu, aby mi predložili návrh ďalšieho postupu v tejto veci.
JÁN BLCHÁČ, PRIMÁTOR

Poznámka redakcie
Noviny majú slúžiť na to, aby čitateľov informovali, nie aby poskytovali priestor na slovné prestrelky. Preto za témou dávame tentoraz definitívnu bodku, na čitateľovi necháme, aby si urobil vlastný názor.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad a automatizácia
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 4. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 5. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 1. Prehľad a automatizácia
 2. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 3. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 4. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 7. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 8. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 078
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 7 546
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 319
 4. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 6 283
 5. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 5 656
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 939
 7. Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou 2 452
 8. Držanie peňazí na bežnom účte robí Slovákov chudobnejšími 1 883

Blogy SME

 1. Robert Štepaník: diel 72 - rubrika: moje najhranejšie v máji 2022
 2. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - Vrchhora, priehrada Veľké Uherce
 3. Petronela Čellárová: Čo sa vlastne stalo
 4. Ján Valchár: Toto už je asi tretia svetová
 5. Vladimír Krátky: Ch o b o t i n y slovenské ( I. )
 6. Tupou Ceruzou: Pohodoví fašisti
 7. Ingrid Tkáčiková: VšZP rodičom pre dieťa ,,naškrabká“ 30 eur ročne na strojček na zuby
 8. Petronela Čellárová: Vitajte v mojom svete
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 120 749
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 044
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 10 914
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 8 410
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 7 407
 6. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 4 232
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 024
 8. Jozef Tittel: Psychológia investovania 2 640
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 4. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Jiří Ščobák: Prinesú nám inovácie v bankovníctve niečo dobré? Nie sú základné poplatky v slovenských bankách prehnané?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Švošov, ilustračná foto.

Všetci traja účastníci 6. ligy z Liptova si pripísali v prvom kole novej sezóny víťazstvá.


Ján Svrček 7 h
Závažná Poruba v modrom sa v prvom kole ukázala v dobrom svetle.

Futbalisti zo Závažnej Poruby skončili v minulej sezóne v 4. lige poslední. Ale v tej novej, 5. lige, chcú ísť vyššie a za svojím cieľom si idú od prvého kola, v ktorom vyhrali vysoko a svojho súpera deklasovali 4:0.


10 h

Poznáme výhercov veľkej záhradkárskej súťaže.


11 h
Omladnutý káder L. Hrádku v zelenom.

V 4. lige, majstrovstvo regiónu sa mali predstaviť v prvom kole všetky tri liptovské celky. Napokon svoj zápas odohrali len futbalisti z Liptovského Hrádku, aj to v oklieštenej zostave a bez trénera.


12 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Takmer 90 km dlhá cyklotrasa vedie horským prostredím s výhľadmi na Kráľovu hoľu.


7. aug

Mesto v odvolaní spochybnilo výpoveď svedka.


14 h

Ani v oblastných futbalových súťažiach nebola núdza o zaujímavé zápasy.


a 1 ďalší 7. aug

Náklady za múku, ryžu alebo olej súpli prevádzkam o tristo percent.


17 h

Blogy SME

 1. Robert Štepaník: diel 72 - rubrika: moje najhranejšie v máji 2022
 2. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - Vrchhora, priehrada Veľké Uherce
 3. Petronela Čellárová: Čo sa vlastne stalo
 4. Ján Valchár: Toto už je asi tretia svetová
 5. Vladimír Krátky: Ch o b o t i n y slovenské ( I. )
 6. Tupou Ceruzou: Pohodoví fašisti
 7. Ingrid Tkáčiková: VšZP rodičom pre dieťa ,,naškrabká“ 30 eur ročne na strojček na zuby
 8. Petronela Čellárová: Vitajte v mojom svete
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 120 749
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 044
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 10 914
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 8 410
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 7 407
 6. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 4 232
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 024
 8. Jozef Tittel: Psychológia investovania 2 640
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 4. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Jiří Ščobák: Prinesú nám inovácie v bankovníctve niečo dobré? Nie sú základné poplatky v slovenských bankách prehnané?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu