Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

Vraciame sa k už uzatvorenej téme

„Tlačové a informačné oddelenie primátora Liptovského Mikuláša zneužilo post hlavného kontrolóra, lebo nepísal ani neposlal redakcii stanovisko uverejnené v MY Liptovské noviny č. 41,“ povedal poslanec Jozef Repaský a požiadal o uverejnenie príspevku k už uzatvorenej téme.

„Dlhšie trvajúci spor okolo kontroly v mestskej televízii TV Liptov a kritický článok poslanca mestského zastupiteľstva uverejnený na stránkach regionálnych novín MY Liptovské noviny, ktorý poukázal na jednostranné prezentovanie výsledkov kontrolnej činnosti a poškodzovanie dobrého mena zakladateľa tejto televízie, riešil doteraz nemenovaný pracovník tlačového oddelenia primátora svojráznym spôsobom. Vedeli o tom aj jeho nadriadení?
V utorok 23. októbra bol v regionálnom týždenníku MY Liptovské uverejnený článok rea­gujúci na predchádzajúce neeticky jednostranne zamerané informácie o výsledkoch kontroly v mestskej televízii, ktoré skresľovali enormné úsilie a entuziazmus bývalého riaditeľa TV Liptov a vytvárali dojem o nie dobrom hospodárení televízie. Určite pri vytváraní každého projektu sa vyskytnú aj nedostatky a štart mestskej televízie nie je jednoduchá záležitosť. V tomto prípade však občania získali informačný kanál, ktorý mapuje spektrum miestnych udalostí. Bohužiaľ, v súčasnosti nie vždy celkom objektívne. Najmä ak je závislý na financovaní z mestského rozpočtu, čo je v prípade 100% mestskej s.r.o. skoro samozrejmosť. Vyvážené spravodajstvo zo zasadnutí mestského zastupiteľstva a občianskeho života v regióne sa v prípade novozvolenej samosprávy mesta Liptovský Mikuláš, kde konateľom TV Liptov a zároveň „valným zhromaždením“ jediného spoločníka je primátor mesta, stalo minulosťou.
Dôkazom toho je aj zneužitie mena hlavného kontrolóra na kriminalizovanie občiansky čestného a politicky nezávislého bývalého riaditeľa TV Liptov a útok na poslanca mestského zastupiteľstva, ktorý ho bráni.
Na rokovaní mestského zastupiteľstva vo štvrtok 25. októbra som požiadal v rámci interpelácií hlavného kontrolóra mesta Liptovský Mikuláš o vyjadrenie, či napísal a poslal e-mailom reakciu na článok AD: Hámora vystriedal Blcháč MY Liptovské noviny č. 39, 40 podpísaný jeho menom do redakcie MY Liptovské noviny. Tento článok obsahuje nepravdivé vyjadrenia a hrubým spôsobom osočuje osobu poslanca mestského zastupiteľstva, čo v žiadnom prípade neprislúcha funkcii hlavného kontrolóra mesta, ktorý má byť nezávislý. Hlavný kontrolór pred mestským zastupiteľstvom prehlásil, že článok nepísal ani ho neposlal!
Prítomní: primátor mesta Ján Blcháč i vedúci tlačového a informačného oddelenia mestského úradu (MsÚ) Ladislav Hámor, odmietli zaujať stanovisko k tejto informácii, hoci článok bol nepochybne odoslaný z mestského úradu a zrejme o tom obaja vedeli.
V dnešnej dobe, keď politici vládnej koalície tak často útočia na „etiku“ novinárov, je to alarmujúci príklad, kam až sú schopní zájsť oni sami v honbe za mocou.
Paradoxné je, že hlavným mottom kampane súčasného primátora mesta Liptovský Mikuláš bolo: „S pokorou“ a: „Mesto pre všetkých“.“
JOZEF REPASKÝ, POSLANEC

Poznámka redakcie
Na základe príspevku J. Repaského sme požiadali o vyjadrenie hlavného kontrolóra mesta, vedúceho tlačového a informačného oddelenia MsÚ aj primátora mesta Jána Blcháča. Hlavný kontrolór sa odmietol vyjadriť. Vedúci tlačového a informačného oddelenia MsÚ sa tiež nechcel vyjadriť. Primátor Ján Blcháč nám poslal nasledovné stanovisko.

Ideológia do mesta nepatrí
Počas preberania osvedčení o zvolení za primátora mesta a poslancov Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Liptovskom Mikuláši po komunálnych voľbách v decembri 2006 som použil túto formulku, aby som vyzval všetkých zvolených zástupcov občanov nášho mesta na zmierlivosť a spoluprácu. A potom ešte niekoľkokrát na rokovaní MsZ po tom, ako sa predovšetkým poslanec J. Repaský snažil ideologizovať vecné problémy, ktoré sme riešili. Žiaľ, musím konštatovať, že to isté sa deje aj v súvislosti s posudzovaním výsledkov kontroly, ktorá bola práve na jeho podnet v Televízii Liptov (TVL) vykonaná.
Kontrola v TVL od jej vzniku až do 30. 6. 2007 odhalila viacero vážnych porušení predpisov a nariadení, z toho viac než 2/3 počas obdobia, keď J. Repaský pôsobil na zodpovednej pozícii zástupcu primátora mesta.
Pripomeňme si teda vecne, v čom sa našli hlavné nedostatky, ktoré sa pán poslanec J. Repaský snaží opäť zavádzajúco prekryť ideologizovaním aj v jeho neprospech dopadnuvšej kontroly:
1. J. Repaský tvrdil (MY-Liptovské noviny č. 39), že exkonateľ L. Zahradník v roku 2006 nedostal žiadnu odmenu.
Skutočnosť: Exkonateľ si vyplatil (a sám aj podpísal) konateľskú odmenu v roku 2006 spolu dvakrát, vždy vo výške niekoľko desiatok tisíc slovenských korún a tiež prémie niekoľko tisíc korún. Návrh na odmenu, resp. prémie nebol podpísaný vtedajším primátorom mesta A. Slafkovským, vtedajším štatutárnym zástupcom jediného spoločníka TVL.
2. J. Repaský tvrdil, že neverí, že taký čestný človek, ako je L. Zahradník, by manipuloval s údajmi, čo sa týka prevádzky motorového vozidla Škoda Fábia Combi 6Y.
Skutočnosť: Kontrolou bolo zistené, že evidencia stavu tachometra a pohonných hmôt uvedeného vozidla nie je v čase do konca roku 2006 hodnoverná, a to hlavne z toho dôvodu, že TVL začala účtovať 12. 8. 2005 s počiatočným stavom tachometra 201 002 km, pričom rozdiel oproti reálnemu použitiu vozidla (TVL preberala vozidlo so stavom tachometra 210 000 km, ako je to zrejmé z protokolu) činil 8998 km v neprospech TVL. (Vo finančnej hodnote môže ísť poškodenie TVL o čiastku prevyšujúcu sumu 100 000 Sk).
3. J. Repaský tvrdil, že v súčasnosti TVL nepokrýva časť svojich nákladov reklamou a činnosťami aj pre iné subjekty okrem mesta.
Skutočnosť: TVL je financovaná z príspevkov z rozpočtu mesta vo výške, ako ich schválilo MsZ v roku 2006, t.j. v čase, keď J. Repaský zastával zodpovednú funkciu zástupcu primátora mesta. Okrem toho TVL získala len do konca augusta roku 2007 viac ako 500-tisíc Sk na reklamných a iných službách. Tieto prostriedky boli v roku 2007 použité na činnosť TVL v súlade s predpismi a nariadeniami.
Takto by som mohol pokračovať aj ďalej. Je mi ľúto, že musím pragmaticky konštatovať, že J. Repaský klamal a svojimi (alebo prebratými?) tvrdeniami zavádza verejnosť a očierňuje zodpovednú prácu tých, ktorí to s rozvojom nášho mesta myslia skutočne úprimne a nesprávajú sa pritom farizejsky. Alebo žeby len chcel zakryť nehorázny hazard, ktorý je z vyššie uvedených faktov (aj z tých zatiaľ nezverejnených) zrejmý? Alebo žeby sa stále nevedel zmieriť s volebnou porážkou?
Vyzývam ho teda, ak má v sebe občiansku statočnosť a aspoň štipku cti, aby sa verejnosti a tiež jednotlivo všetkým funkcionárom mesta, ktorých mená a pozície nepravdivo obvinil a pred verejnosťou sa pokúsil ich očierniť, všetkým verejne ospravedlnil. Zároveň ho vyzývam, keď už nechce s novým vedením mesta spolupracovať, aby aspoň neškodil svojim ideologizovaním vecných problémov a nezdržiaval slušných ľudí od zmysluplnej práce, ktorú pre občanov Liptovského Mikuláša robia. (Žeby to bol jeho cieľ?)
Keď J. Repaský interpeloval na rokovaní MsZ 25. októbra hlavného kontrolóra mesta J. Bonka, pripomenul som mu len to, čo uvádzam vyššie. Vecnej diskusii sa však bránil, pretože vedel, že klame a ideologizuje.
Pre mňa ako primátora mesta sa táto diskusia skončila. Kontrolné mechanizmy vykonali svoju prácu zodpovedne. Požiadam našu právnu službu, aby mi predložili návrh ďalšieho postupu v tejto veci.
JÁN BLCHÁČ, PRIMÁTOR

Poznámka redakcie
Noviny majú slúžiť na to, aby čitateľov informovali, nie aby poskytovali priestor na slovné prestrelky. Preto za témou dávame tentoraz definitívnu bodku, na čitateľovi necháme, aby si urobil vlastný názor.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

 1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
 6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
 7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
 8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
 1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 2. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
 3. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
 4. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
 5. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 6. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
 7. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
 8. Prišli na to, že odpad je cenný
 1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 851
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 7 050
 3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 102
 4. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 4 509
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 393
 6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 226
 7. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 3 150
 8. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 2 460

Blogy SME

 1. Pavel Macko: Je čas na realizmus a rezignáciu?
 2. Rado Surovka: Prečo strieľajú do vlastných ?
 3. Rudolfa Vallová: Menia sa parlamentné voľby na výpredaj pocitov?
 4. Elena Antalová: Podporujú relevantné televízie extrémistov?
 5. Martin Škopec Antal: Voľby sú oslavou demokracie. Tie slovenské môžu byť jej pohrebom
 6. Rastislav Puchala: A prečo sa nepochváliť?
 7. Martin Sústrik: Voliť veľké, či malé strany? (II.)
 8. Radko Mačuha: "Keď padne zvon ďaleko od kostola."
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 873
 2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 26 710
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 13 662
 4. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 531
 5. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 9 899
 6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 350
 7. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 7 337
 8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 271
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hokejisti Liptovského Mikuláša privítali Nitru.


2 h

Národnou kultúrnou pamiatkou sú nielen mlyny, ale aj zničená hrádza.


3 h
Hotel mal vyrásť pri hlavnej ceste do Jasnej.

Masívny deväťpodlažný hotel na Lúčkach v Demänovskej Doline sa stavať nebude, povedal to v stredu tamojší starosta Richard Bros.


a 1 ďalší 22 h
Ilustračná foto

Cestu uzavreli pre oba smery.


24 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Pavel Macko: Je čas na realizmus a rezignáciu?
 2. Rado Surovka: Prečo strieľajú do vlastných ?
 3. Rudolfa Vallová: Menia sa parlamentné voľby na výpredaj pocitov?
 4. Elena Antalová: Podporujú relevantné televízie extrémistov?
 5. Martin Škopec Antal: Voľby sú oslavou demokracie. Tie slovenské môžu byť jej pohrebom
 6. Rastislav Puchala: A prečo sa nepochváliť?
 7. Martin Sústrik: Voliť veľké, či malé strany? (II.)
 8. Radko Mačuha: "Keď padne zvon ďaleko od kostola."
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 873
 2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 26 710
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 13 662
 4. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 531
 5. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 9 899
 6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 350
 7. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 7 337
 8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 271
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu