BOBROVČANIA MAJÚ dva dôvody na radosť. Slávnostne otvorili rozšírený a vynovený kultúrny dom a nový šat dostala aj kaplnka Muzikantského cechu.
Muzikantský cech v Bobrovci založili pred 240. rokmi ako prvý na Slovensku. Bobroveckí muzikanti boli známi široko-ďaleko a vyhrávali na každom významnom podujatí v obci a okolí. Nemohli chýbať ani na slávnostnom otvorení kultúrneho domu 20. októbra. Dychovka vyhrávala na novom nádvorí pred kultúrnym domom aj v jeho vynovenom interiéri. Bobrovčanov v ňom vítali poslanci obecného zastupiteľstva chutnými koláčmi a vínom. Napiekli ich ochotné dôchodkyne a členky miestneho zväzu záhradkárov, tortu darovala Danka Grajková.
Pásku pred kultúrnym domom prestrihol bývalý podstarosta Róbert Volaj, pretože s realizáciou projektu začalo už bývalé obecné zastupiteľstvo, spolu so súčasným starostom Ladislavom Sedlákom. Starosta v príhovore poďakoval všetkým, ktorí priložili ruky k dielu. Pri stavebných a maliarskych prácach bolo treba takmer všetko z kultúrneho domu vysťahovať do náhradných priestorov a potom priviesť späť, poumývať nové okná, obklady, podlahy, kuchyňu, javisko. Podujali sa na to hlavne dôchodcovia, za čo im starosta zvlášť poďakoval.
Štyri počítače
Prestavba kultúrneho domu v Bobrovci sa začala vlani v júni a stála viac ako šesť miliónov korún. Z toho takmer päť miliónov tvoril príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a vyše 922 tisíc príspevok zo štátneho rozpočtu. Obec sa na financovaní dostavby kultúrneho domu podieľala piatimi percentami, čiže sumou 307 tisíc korún. Rozšírili pôvodnú sálu na prízemí, kde bývajú zábavy, svadby, plesy, výstavy a rôzne spoločenské a kultúrne podujatia. Vedľa nej pristavali spoločenskú miestnosť s kapacitou 48 miest. Do konca roka by ju chceli zariadiť novým nábytkom. Na poschodí otvorili novú knižnicu, v ktorej sú okrem kníh aj štyri počítače pripojené na internet. „Chceli sme vyjsť v ústrety tým, ktorí doma počítač alebo internet nemajú. V knižnici ich môžu využívať bezplatne zatiaľ štyri dni v týždni, ale chceli by sme, aby v budúcnosti bola otvorená každý deň,“ povedal Ladislav Sedlák.
Tri výstavy
V kultúrnom dome sa počas jeho otvorenia konali až tri výstavy. Na výstavu ovocia a zeleniny pozval Alfonz Komár, predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu záhradkárov v Bobrovci. V tomto roku oslávila päťdesiate výročie svojho vzniku. Ceny za najkrajšie výpestky si odniesli Jozef Komár, Elena Kovačicová, Mária Hiková a Juraj Oginčuk. Súčasťou výstavy ovocia a zeleniny bola aj súťaž v aranžovaní. Svoju zručnosť predviedli Jarka Vallová, Gitka Grešová, Oľga Brziaková, Mária Fendeková, Táňa Brziaková a Paťka Kubalová. Veľký ohlas mala aj výstava ručných prác, ktorú zorganizovala miestna Jednota dôchodcov a výstava prác detí z materskej a základnej školy.
Na novom javisku sa predstavili deti z materskej a základnej školy s pestrým programom, ktorí s nimi nacvičili ich učiteľky. Zazneli básne, piesne a zatancoval aj folklórny súbor Iskrička. Deti vystriedala dychovka, ale ešte predtým vyhodnotili súťaž Za krajší Bobrovec.
Dve dychovky
Na druhý deň sa centrum diania presunulo k zrekonštruovanej kaplnke svätého Kríža, ktorú dal vybudovať Muzikantský cech. Spolok muzikantov veľkobobroveckých založili 25. apríla 1767. Volali ho aj Bratstvo alebo Cech a spísali jeho stanovy – artikuly. Píše sa v nich napríklad: „Kto dobré meno svojho druha z Bratstva zľahčil, ten na verejnom mieste má kľaknúť pred urazeného, dobré meno mu vrátiť a vtedy urazený mu má odpustiť. Mimo toto je vinník povinný zaplatiť pokutu jeden rímsky na almužnu chudobným vdovám a sirotám. Kto v nedeľu alebo sviatok zamešká sv. omšu, zaplatí pokutu desať groší na svätú omšu za mŕtvych.“
Kapela bobroveckého Bratstva bola pôvodne sláčiková. Prvá dychová hudba vznikla v roku 1887 a jej členovia boli väčšinou tesári. V roku 1938 súbor zanikol. Tradíciu bobroveckej dychovky obnovil v roku 1943 profesor Jozef Kubala, ktorý založil 30-členný mládežnícky súbor. V súčasnosti má bobrovecká dychovka pätnásť členov a jej dirigentom a vedúcim je Rudolf Lehotský.
Pred zrekonštruovanou kaplnkou muzikantského cechu vyhrávala v nedeľu 21. októbra domáca dychovka spolu s mestským dychovým orchestrom z Liptovského Mikuláša. Pásku pred ňou prestrihol starosta Ladislav Sedlák. Projekt na rekonštrukciu kaplnky podala obec v spolupráci s Ľubicou Póčovou. Už niekoľko rokov žije v Bratislave a svoj vzťah k rodnej obci vyjadrila slovami: „Moje srdce bije v Bobrovci. Tam som sa narodila a vždy sa doň rada vraciam. Tam je podľa mňa najkrajšia malinká kaplnka na svete, kde ma brával môj starý otec, muzikant."
Spred kaplnky sa muzikanti a Bobrovčania vybrali opäť do kultúrneho domu. Jeho novú časť vysvätil miestny kňaz Peter Bolibruch. Spoločne potom obe dychovky koncertovali na novom javisku a mnohí si s nimi zaspievali.