V poslednom období začala školské zariadenia ohrozovať pedikulóza (zavšivavenie). Tento nepríjemný stav vlasovej časti hlavy niektorých jednotlivcov ešte nenadobudol epidemiologický charakter, ale otázka hygieny sa stáva čoraz aktuálnejšia. Aj v tomto prípade však platí, že všetko zlé je na niečo dobré.
Moderné ekonomické myslenie sa prenáša už aj do školských lavíc a medzi školopovinnými deťmi platí heslo – na čom sa dá zarobiť, to treba aj dobre predať. Tak sa v poslednom čase predávajú vši! Za malú fľaštičku s primeraným množstvom vší a ich lariev sa platí v priemere päťdesiat korún.
A prečo je práve o tento zvláštny artikel medzi žiakmi taký záujem? Na prvý pohľad vyznieva obchod so všami ako číry nezmysel, veď čo už len môže mať študentík zo vší? Ako však vraví klasik, všetko je inak, ako sa na prvý pohľad zdá.
Vši sa totiž v určitých si-tuáciách stávajú veľmi žiadaným tovarom. Predstavte si, že o dva dni má žiak písať ťažký test, na ktorý sa mu nechce pripravovať. Kúpi si preto fľaštičku vší, ponúkne im vlastnú hlavu ako ich nový domov, a potom stačí už len zahrať divadlo pred učiteľkou. Hlava veľmi svrbí a žiak si ju takmer bez prestávky škriabe. Učiteľka pre istotu pozrie hlavy všetkým v triede.
Keď s hrôzou v očiach zistí, že žiačik má vši, okamžite ho pošle domov, aby sa dal odvšivaviť. A zakáže mu do školy prísť rovné tri dni. Doma si pre istotu i ona prečeše vlasy hustým hrebeňom. Veď chytala nielen zavšivavené hlavy detí, ale aj ich zožity. Nuž, čo poviete, nie sú vši niekedy dobrý obchodný artikel? Veď hanba za nedostatočnú hygienu padne na plecia rodičov a nie na ich „zavšivavené“ deti.