Upratovačky v liptovskomikulášskej nemocnici s poliklinikou sú nespokojné. Dôvodom majú byť, podľa ich slov, dodatky k pracovným zmluvám, ktoré nadobudli platnosť od začiatku októbra.
Základná mzda, ktorú mali dovtedy dodatkami k pracovnej zmluve dohodnutú na
7 600 korún, sa im podľa nových dodatkov k pracovnej zmluve zmenila na 7 800 korún. Dodatky k pracovným zmluvám im zamestnávateľ menil kvôli zákonom zvýšenej minimálnej mzde, ktorá je v súčasnosti 8 100 korún. Zamestnankyniam, ktoré v nemocnici pracujú ako upratovačky, sa nepozdáva práve tristokorunový rozdiel medzi minimálnou a ich základnou mzdou. „Poznáme zákon o minimálnej mzde, a preto je podľa nášho názoru 7 800 korún ako základná mzda hrubé porušenie zákona, pretože si myslíme, že príplatky za prácu v sobotu, nedeľu a sviatok majú byť vyplácané nad rámec minimálnej mzdy a nemajú byť v nej zahrnuté. Okrem toho pracujeme na plný úväzok,“ vyjadrili sa upratovačky, ktoré redakciu MY Liptovské noviny požiadali o pomoc i o anonymitu kvôli obave zo straty zamestnania.
Riaditeľka Nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši Marta Španková na margo mzdových podmienok v nemocnici povedala: „Mzdové podmienky máme s každým zamestnancom dohodnuté v pracovnej zmluve a sú v súlade s ustanoveniami Zákonníka práce. Mzdové podmienky sú také, že určitá časť mzdy, približne deväťdesiat percent, je zamestnancovi vyplácaná ako pevná čiastka a zvyšok je vyplácaný formou osobného príplatku. V oboch prípadoch ide o peňažnú formu mzdy. Keďže sa od začiatku októbra zmenila výška minimálnej mzdy na čiastku 8 100 korún, riešili sme to dodatkami k pracovným zmluvám s každým zamestnancom, u ktorého by mzda nedosiahla výšku minimálnej mzdy. Pretože podľa Zákonníka práce je za mzdu považované každé peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu, upravili sme výšku minimálnej mzdy tak, že každý zamestnanec mal dorovnaný rozdiel medzi výškou minimálnej mzdy a svojou súčasnou mzdou, teda pevnou čiastkou a osobným príplatkom. Podotýkam, že i keď, podľa nášho vnútorného predpisu, na osobný príplatok nie je nárok, je tam zároveň uvedené, že pokiaľ sa niekomu už osobný príplatok prizná, je mu tento možné odňať alebo znížiť ho jedine v prípade, že by zamestnanec závažne porušil pracovnú disciplínu. Teda priznaný osobný príplatok sa každému zamestnancovi vypláca ,de facto´ pravidelne mesačne, bez jeho viazanosti na nejaké kritériá. Logicky z toho vyplýva, že keď je v súčasnosti výška minimálnej mzdy 8 100 korún korún a zamestnanec by, napríklad porušil pravú disciplínu, nemohli by sme mu na osobný príplatok siahnuť. Alebo, ak by sme tak urobili, museli by sme mu mzdu doplatiť do výšky minimálnej mzdy.“
Podľa vyjadrenia riaditeľky je postup Nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši v súlade so zákonmi a aj upratovačky, ktoré sú s dodatkami k pracovným zmluvám nespokojné, majú od začiatku októbra zaručenú minimálnu mzdu.
Marta Španková ešte poznamenala: „Na minimálnu mzdu má zamestnanec nárok a v podstate sme túto problematiku ani nemuseli riešiť dodatkami k pracovným zmluvám, ale jednoducho každému zamestnancovi sme mohli doplatiť rozdiel medzi súčasnou mzdou a minimálnou mzdou.“
Podľa slov Marty Špankovej je úprava základných miezd upratovačiek v súlade so zákonom. Výplatu za október dostanú až v najbližších dňoch, takže kým neuvidia, či skutočne mali alebo nemali vyplatenú minimálnu mzdu, ich obvinenia z porušovania zákona nemocnicou nie sú opodstatnené.