„Študenti Spojenej školy z Demänovskej cesty v Liptovskom Mikuláši majú vzácnych učiteľov, ktorí v nich prebúdzajú environmentálne cítenie,“ skonštatovala Ingrid Ďurinová.
Žiaci školy spolu s pedagógmi Janou Vaňovou a Janou Judovou, ktorá je odborným garantom, vypracovali ako súčasť projektu Podpora projektového vyučovania na stredných ško-lách Liptova projekt s názvom Ekozáhradka. V rámci projektu sa študenti rozhodli, že vybudujú bylinnú špirálu a ekologické jazierko. Keďže už s podobnou aktivitou mali skúsenosti, špirálu i jazierko vybudovali pri vlastnej škole, hľadali partnera, u ktorého by mohli projekt realizovať. Vytipovali si záhradku pri budove A-projektu v Liptovskom Hrádku. „Aby nás presvedčili a aby mala práca aj odborný podtext, na začiatku projektu usporiadali seminár. Pozvali naň odborníka Marcela Sušku z občianskeho združenia Prameň života z Višnova. Veľmi zanietený a fundovaný chlapec, ktorý v rámci jedného dňa prešiel s nami celý dvor a záhradu A-projektu a učil nás, ako pozemok čítať, ako vnímať prírodné krivky, stromy, ploty, ako informácie o pozemku vyhodnotiť,“ informovala I. Ďurinová. „Napríklad sme rozhodovali, kam jazierko umiestniť tak, aby doň tiekla voda, aby spád bol prirodzený. Veľmi sa mi páčila Marcelova myšlienka nenásilia v prírode. Urobiť jazierko na takom mieste, kde sa my nemusíme trápiť a kde bude žiť vlastným životom. Nebudeme predsa prírode svojou energiou vnucovať niečo neprirodzené. Jazierko má byť samoobživiteľné. Ak bude jazierko dobre zasadené do záhrady, má šancu, aby sa v ňom ubytovali žabky alebo nejaké iné živočíchy.“
Bylinnú špirálu i jazierko začali študenti Spojenej školy z Liptovského Mikuláša budovať v rámci odbornej praxe v škole. Prichádzali každý utorok dopoludnia, keď bolo vhodné počasie, do Liptovského Hrádku a brigádovali na projekte. „Presne po tomto sme túžili - v rámci projektu dosiahnuť, že sme sa stali strediskom praktického vyučovania,“ zakončila I. Ďurinová.
Sneh zastavil práce v záhrade, ale na jar budú študenti v rozbehnutom projekte pokračovať. Čaká ich výber rastlín do ekošpirály tak, aby nemuseli používať pri ich raste hnojivá a chemické postreky, aby rastlinky žili jedna vedľa druhej, pomáhali a chránili sa navzájom.