Na druhom ročníku Ružomberských zdravotníc-kych dní sa zúčastnili okrem slovenských odborníkov aj odborníci z Čiech a z Poľska,“ informoval Ján Svorad z edičného oddelenia Fakulty zdravotníctva Katolíckej univerzity (FZ KU) v Ružomberku.
Priestor na konferencii dostala aj najmladšia generácia. Študentka Miroslava Zajacová, autorka víťaznej práce Študentskej vedeckej odbornej činnosti, ktorú sme po prvýkrát organizovali na Fakulte zdravotníctva, prezentovala svoju prácu.
Konferenciu Ružomberské zdravotnícke dni (RZD) organizovala druhý novembrový víkend v Kongresovej sále vojenskej nemocnice FZ KU spoločne s Ústrednou vojenskou nemocnicou s podporou Veliteľstva vojenského zdravotníctva MO SR, Slovenskou lekárskou spoločnosťou a so Slovenskou spoločnosťou sestier a pôrodných asisteniek. Druhý ročník RZD sa konal pod záštitou primátora Michala Slašťana. Cieľom konferencie bola prezentácia vedeckých poznatkov a ich aplikácia v oblasti medicínskych vied a ošetrovateľstva. „Počas odborných podujatí sa vytvárajú základy stálej komunikácie odborníkov v rôznych medicínskych odboroch,v ošetrovateľstve a bioetike,“ povedal Anton Lacko, dekan FZ KU. Dokazovalo to aj rozdelenie vystúpení zdravotníckych odborníkov do jednotlivých sekcií. Išlo o ošetrovateľstvo a súčasnú prax, gynekológiu a pôrodníctvo, akútnu medicínu, rómsku problematiku a bioetiku, tiež parazitológiu a infektológiu. „Ošetrovateľstvo malo na konferencii najväčší priestor, pretože fakulta má akreditovaný práve odbor ošetrovateľstvo a pôrodnú asistenciu,“ doplnil J. Svorad.
Zaujímavé bolo napríklad vystúpenie odborníkov z Parazitologického ústavu SAV v Košiciach. Išlo o päť na seba nadväzujúcich prednášok so zameraním na výskyt kliešťov a ďalších parazitov v Liptove.
Veľmi aktuálnu rómsku problematiku objasnil Karel Komárek, ktorý je jedným zo spoluautorov projektu Vzdelávanie a rekvalifikácia nezamestna-ných žien s prednostným zameraním na ženy z rómskeho etnika v okrese Ružomberok a obci Rudňany. „Projekt realizujeme v Rudňanoch na východnom Slovensku. V súčasnosti pracujeme na zdravotníckej príručke pre túto skupinu ľudí. Problematike sa venujú zamestnanci fakulty. Zameriavajú sa na rómskych spoluobyvateľov, bezdomovcov a ľudí zo sociálne slabších vrstiev,“ povedal J. Svorad.
Súčasťou konferencie bolo desať posterov na rôzne témy, napríklad drogová závislosť, psychická opríprava na pôrod a iné. V rámci Ružomberských zdravotníckych dní boli vystavené knihy, ktoré fakulta v tomto kalendárnom roku vydala. Ide o knihy pre stredný zdravotnícky personál a o vysokoodborné monografie. Monografie vyšli v slovenčine, ich anglickú a španielsku mutáciu na FZ ešte pripravujú. „Na konferencii odoznelo vyše osemdesiat odborných prednášok. V hľadisku sedeli lekári a zdravotné sestry z celého Slovenska. Konferencia mala široký záber a oproti minulému roku sa po odbornej stránke rozšírila o dve už spomenuté sekcie, a to akútnu medicínu, parazitológiu a infektológiu,“ doplnil J. Svorad.