V poradí štvrtý ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku sa uskutočnil 12.-18. novembra.
RUŽOMBEROK. Cieľom a záme-rom celoslovenskej akcie je propagácia vedy a šírenie jej myšlienok medzi širokou laickou verejnosťou. V okrese Ružomberok prednášal o prírode vedec Miroslav Saniga, rodák z Liptovských Revúc.
Týždeň vedy a techniky na Slovensku organizovaný Ministerstvom školstva SR bol spojený s prednáškami, seminármi, prezentáciami projektov, výstavami či konferenciami. Vedecký pracovník Miroslav Saniga z Výskumnej stanice ÚEL SAV na Starých Horách podporil akciu, aby zviditeľnil vedu a skvalitnil imidž vedca.
„Vedca považuje väčšina ľudí za podivína, starého, prešediveného, neupraveného uja s okuliarmi, ktorý sedí za počítačom alebo mikroskopom a žije mimo reality. Mojou snahou je šíriť na verejnosti niekedy až ťažko pochopiteľné poznatky vedy. Samozrejme, zrozumiteľnou formou. Tak, aby boli prístupné kuchárke, rušňovodičovi, drevorubačovi, dôchodcovi, ale aj malým deťom," povedal Miroslav Saniga.
V okrese Ružomberok v rámci týždňa vedy a techniky zrealizoval Miroslav Saniga sériu podujatí zameraných na popularizáciu prírodovedy na školách. Žiakom zo Základnej školy v rodných Liptovských Revúcach pripravil premietanie filmov a diapozitívov o prírode. Jedna noc patrila nočnému pozorovaniu prírody v okolí Liptovských Revúc. Vedec prednášal aj žiakom Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku.
V Kultúrnom dome v Liptovských Revúcach uviedol do života svoju najnovšiu populárno-vedeckú knihu Rozjímanie s medveďmi. Je to jeho už dvanásta kniha. „Kniha je určená pre každého, kto má čo i najmenší záujem o prírodu a osobitne o medveďov. Na prezentácii knihy som predstavil medveďa ako zviera, pred ktorým treba mať rešpekt, avšak nesmie v nás vzbudzovať panický strach či hrôzu,“ povedal autor knihy o medveďoch.
„Prítomní sa dozvedili, ako sa treba správať pri stretnutí s medveďom, aby nedošlo ku kolízii."