Štvrtok, 21. september, 2023 | Meniny má Matúš

Ožili a chcú ísť vyššie

Po jeseni trónia na čele väčšiny oblastných futbalových súťaží tí, ktorým ušiel naposledy postup doslova medzi prstami.

„Samozrejme, bola to pre nás nepríjemná sprcha,“ vracal sa Milan Korček, šéf futbalu v Demänovej, v spomienkach na prešustrovaný postup z konca minulej sezóny. Administratívna chyba v internej klubovej evidencie žltých kariet nahrala pár kôl pred koncom Pribyline, ktorá si ponúknutú príležitosť nenechala ujsť. „Nezostali sme však na kolenách. Cez leto sme náš káder vystužili kľúčovými postavami, čo potvrdila jesenná časť tohto ročníka. Po pätnástich rokoch sa domov vrátil Miroslav Laco z mikulášskeho Tatrana. Spolu s Igorom Vyskočánim, ktorý prišiel zo Závažnej Poruby, prispeli veľkou mierou skúseností,“ pokračoval M. Korček. Netreba zabudnúť, že do demänovského dresu sa po dlhšej dobe obliekol aj Matúš Praštiak (Palúdzka) a Marián Kuchárik (Sv. Kríž).
Prvý krok postupového reparátu však nevyšiel. „Povedali sme si, že musíme zabrať hneď od začiatku, ale v Kokave proti nám hralo viacero okolností. V prvom rade správne nabudený nováčik, ktorý aj v ďalšom priebehu prvej polovice súťaže dokazoval svoje kvality. Popri tom náš nový tréner Marián Kuchárik st. hľadal po nástupe do funkcie, úplne pochopiteľne, optimálnu zostavu,“ rozplietal M. Korček nitky náročného štartu.
Demänová sa potom rozbehla skutočne pevným krokom. Nevykoľajil ju ani šláger jesene v 12. kole na trávniku najväčšieho konkurenta Komjatnej. „Bez mučenia priznávam, že sme v tomto dueli uspeli aj s prispením veľkej dávky šťastia. Výborného a nesmierne motivovaného súpera sme zdolali gólom v poslednej minúte. Nesmiem zabudnúť, ako nás potrápila vo svojom prostredí Ľubeľa a terén v Teplej.“ M. Korček vyzdvihol obetavosť svojich najvernejších spolupracovníkov – tajomníka Borisa Krajčiho a vedúceho tímu Dušana Kubáňa, ale v hodnotení hráčov zostal radšej vo všeobecnej rovine: „Nad individuálne schopnosti vyzdvihujem kolektívneho ducha. Každý z nášho kádra si zastal svoje miesto, potešiteľne aj tí najmladší.“
Výsledky a herný prejav Demänovej láka za bariéry čoraz viac divákov. „Chlapci svojimi dobrými výkonmi prebudili aj fanúšikov. Napríklad, do Komjatnej nás sprevádzal plný autobus verných priaznivcov. Práve toto je najväčším záväzkom pred jarnou odvetou. Chceme ľudí baviť zaujímavým futbalom a konečne oslavovať vytúžený postup,“ dodal odhodlane M. Korček.

JAROSLAV HRIC

S dámskou podporou
V sezóne 2004/2005 skončili futbalisti Hrboltovej v III. A triede na štvrtej priečke, keď na lídra zo Štiavničky strácali tridsať bodov. V ďalšom súťažnom ročníku bola Iskra šiesta so sedemnásťbodovým mankom na prvý Prosiek. Vlani to už však bola úplne iná káva. Hrboltová až do konca bola vo vážnej hre o postup. O všetkom sa rozhodovalo v záverečnom kole vo vzájomnom dueli oboch postupových ašpirantov v Komjatnej. Remíza 1:1 posunula hore Komjatnú. Hrboltová skončila druhá s bodovým odstupom. Teraz pred zimnou prestávkou reprezentant ružomberskej mestskej časti vedie s dvojbodovým náskokom pred Hubovou a štvorbodovým pred tretím Bielym Potokom.
„S naším futbalom som roky spätý,“ vraví súčasný tréner seniorov Hrboltovej Stanislav Tkáč. „Bol so pritom, keď sme úplne vymizli z futbalovej mapy, ale aj pri následnom návrate. Kvalitatívne nová éra futbalu sa v Hrboltovej začali písať pred necelými troma rokmi, keď do oddielu veľmi sympatickým spôsobom vstúpila podnikateľka Janka Húšťová, ktorá už predtým navštevovala naše zápasy. Vďaka nej sme do sezóny 2006/2007 vstúpili nielen lepšie materiálne zabezpečení, ale aj s viacerými novými hráčmi, ktorí mali skúsenosti z vyšších súťaží.“

Už v predchádzajúcej sezóne ste sa chceli dostať do II. triedy. Prečo to, podľa vás, nevyšlo?
- Naša skupina je veľmi silná. Ťažko sa z nej dostáva vyššie, keďže to právo patrí iba prvému. Pri pomerne nízkom počte zápasov to bolo aj o športovom šťastí. Možno, keby v rozhodujúcom stretnutí Žákovský nespálil tutovku, mohlo byť všetko inak. Ale na to sa nechcem vyhovárať.

Priznajte sa, znamenala druhá priečka veľké sklamanie?
- Prvý, druhý či tretí deň po zápase v Komjatnej boli tie pocity rôzne. Veľmi rýchlo sme však zdvihli hlavy a povedali si, že musíme ísť ďalej, pretože nič iné nám nezostáva.

Ako to vyzeralo pred štartom tejto sezóny?
Zhodli sme sa na tom, že to treba skúsiť znovu. Káder zostal pokope, cez zimu ho plánujeme ešte doplniť. Do seniorského mužstva chceme zapracovať troch dorastencov – Petra Sokola, Radoslava Královenského a Tomáša Kostroša.

Po jeseni máte na svojom konte tri prehry – v Ivachnovej (1:2), Bielom Potoku (0:1) a Hubovej (0:2). Museli byť?
- Stretnutie v Ivachnovej sme si prehrali sami. Chlapci v ňom nevyužili viaceré vyložené príležitosti. Napokon platilo staré známe – nedáš, dostaneš. Ďalšie prehry boli so súpermi z vrchu tabuľky. V záverečnom kole v Hubovej sme podľahli úplne zaslúžene po našich individuálnych chybách.

Koho možete označiť za kľúčových hráčov mužstva?
- Určite najväčšou oporou je záložník Miroslav Žákovský. V obrane veľmi spoľahlivé výkony podávajú Marek Šefranko, Marek Kubiňan a Pavol Karlík. V útoku je to jednoznačne Rastislav Karlík, ktorý v jesennej časti nastrieľal 17 gólov a je aj najlepším strelcom súťaže.

Vyzerá to na zaujímavú jar. Súhlasíte?
- Určite. Vedieme iba o dva body pred Hubovou a ďalej nasledujú dva silné tímy – Biely Potok a Liptovské Revúce, keď sa zídu v kompletnom zložení.

Kto z vašich prenasledovateľov môže najviac prehovoriť do boja o prvenstvo?
- Asi Hubová, ktorá má naozaj kvalitný káder. A hlavne vynikajúceho gólmana Piklu. Je to pán brankár.

Ako je to s diváckym záujmom v Hrboltovej?
- Na naše zápasy začalo chodiť oveľa viac ľudí ako v minulosti. Máme divákov aj z blízkeho okolia, vrátane Ružomberčanov.

Tréner je vážnym ohnivkom celej reťaze. Kto z ďalších činovníkov ťahá vašu futbalovú káru?
- Od začiatku obnovenia futbalu v Hrboltovej je predsedom Marián Svrček. Z ďalších výborníkov by som spomenul Emila Lauka, Jána Královenského a vedúceho mužstva Stanislava Volnu. Samozrejme, obísť nemožno ani našu nezištnú podporovateľku Janku Húšťovú.

Pripúšťate si vôbec, že by Hrboltová zase nepostúpila?
- Všetko je otvorené, ale verím, že nám to vyjde.

Ján Svrček


Dúfa v nepísané pravidlo
Aj Michal Schleger, ktorý stojí na čele TJ Liptov Vavrišovo, musel začať od rovnako neslávneho konca minulej sezóny. „Po kľúčovom domácom dueli s Kokavčanmi sme museli uznať kvality súpera, ktorý sa tešil zo zaslúženého postupu. Nám ostali len oči pre plač. Hlavy sme mali dole, ale, našťastie sme ich dokázali rýchlo zdvihnúť. Ambície, dlhoročná tradícia futbalu vo Vavrišove stále velí vrátiť sa po odmlke vyššie.“
Aj túto malú hornoliptovskú obec limituje klasický problém. „Nemáme kým dopĺňať súpisku. Viacerí hráči základu často absentujú kvôli povinnostiam v práci či v škole. Preto vyvíjame úsilie, aby sme čoskoro prihlásili do súťaže dorastenecké družstvo, v ktorom by mohli postupne rásť šikovní chlapci,“ pozrel sa na vec pragmaticky 46-ročný bývalý hráč Porúbky, Jamníka a, samozrejme, Vavrišova.
Jesenný líder sa v úvodných troch kolách naštartoval pomerne suverénne, ale vzápätí šokujúco zakopol v Galovanoch. „Nechcem sa vyhovárať, ale chybou krásy tohto stretnutia bolo, že neprišli delegovaní rozhodcovia. Zakopnutia proti Lehotám mala na svedomí jalová koncovka a neúčasť niekoľkých opôr. Priznám sa, pred súťažou sme priveľmi nerátali s Dovalovom, ktoré máme tesne za chrbtom. Naopak, Hybe, ako už tradične, vzbudzovali rešpekt. V zimnej prestávke sa potrebujeme posilniť, lebo naše jasné postupové ambície zostávajú nezmenené. Načo to zbytočne zaobaľovať do diplomatických fráz. Ak chceme ísť vyššie, nehovorme, že nechceme,“ prizvukoval chlapsky na záver M. Schleger. „Dúfam, že aj po tejto sezóne bude platiť nepísané pravidlo z poslednej doby, že prví po jeseni napokon postúpili, no nespoliehame sa len na to.“

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

 1. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 2. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
 3. Ktorá cestovka je top? Toto je stávka na istotu
 4. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
 5. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 6. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
 7. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
 8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
 1. Autocentrá AURES Holdings obslúžili už 3 milióny zákazníkov
 2. Príďte ochutnať ocenené destiláty
 3. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 4. Politici dobrovoľne posielajú slovenské ženy pod nôž
 5. IT expertka: Iba mobil deťom na učenie naozaj nestačí
 6. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 7. Most nahradia v Trenčíne záhradou s kaviarňami
 8. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
 1. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 14 242
 2. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 786
 3. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 9 732
 4. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 232
 5. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 208
 6. Veľké Karlovice: wellness oáza kúsok od hraníc 2 945
 7. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 2 935
 8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 886

Blogy SME

 1. Rado Surovka: Kto nám chce vládnuť ?
 2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské
 3. Dada Vozáriková: Nútených 48 hodín v Amsterdame (na ceste do Škótska) + video
 4. Milan Removčík: Sivý vrch
 5. Lukáš Čelinák: Progresivizmom ku korupcii AKA “zvýšime počet bytov v nájomnom bývaní miest a obcí“
 6. Tomáš Merašický: Ochrana krajiny potrebuje reformy.
 7. Ján Šeďo: Zbohom slepí ješiťáci, pravicového voliča ste hodili cez palubu.
 8. Pavol Kéri: Liptovský Night Run
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 58 269
 2. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 41 524
 3. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 469
 4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 14 817
 5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 9 723
 6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 166
 7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 6 399
 8. Ján Valchár: Ešte raz o Kryme 5 706
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Gajanová sa netají tým, že pomýšľa na medailu.

Zverenkyňa Louisa Heyera prekonala svoj osobný rekord.


6 h
Evidencia vozidiel sa nachádza na 1. poschodí v budove na Rozmarínovej ulici v Leviciach.

Inde na Slovensku sú lehoty takmer okamžité.


8 h
Miroslav Bobek (vľavo) pôsobí v Liptovskej Teplej od roku 2014.

Aj v štyridsiatke patrí medzi kľúčové postavy svojho tímu.


Filip Kubáň 8 h
Ilustračná fotografia.

V rámci projektu Závislí na zdraví prinášame sériu príbehov našich čitateľov, ktorým sa podarilo zvíťaziť nad závislosťami.


(red) 20. sep

Blogy SME

 1. Rado Surovka: Kto nám chce vládnuť ?
 2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské
 3. Dada Vozáriková: Nútených 48 hodín v Amsterdame (na ceste do Škótska) + video
 4. Milan Removčík: Sivý vrch
 5. Lukáš Čelinák: Progresivizmom ku korupcii AKA “zvýšime počet bytov v nájomnom bývaní miest a obcí“
 6. Tomáš Merašický: Ochrana krajiny potrebuje reformy.
 7. Ján Šeďo: Zbohom slepí ješiťáci, pravicového voliča ste hodili cez palubu.
 8. Pavol Kéri: Liptovský Night Run
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 58 269
 2. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 41 524
 3. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 469
 4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 14 817
 5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 9 723
 6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 166
 7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 6 399
 8. Ján Valchár: Ešte raz o Kryme 5 706
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu