„Myslím si, že sa podarilo vybudovať demokratickú spoločnosť. Či to je aj spoločnosť slobodných ľudí, to si už istý nie som,“
sociológ Fedor Gál takto zhrnul dôsledky 17. novembra 1989 na dnešnú spoločnosť.
Spolu s poslancami za KDH Františkom Mikloškom a Vla-dimírom Palkom diskutovali 15. novembra so študentmi Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku na tému Nežná revolúcia. Potreba pripomínať zvrhnutie komunistického režimu na Slovensku je stále väčšia, keďže veľmi málo mladých ľudí dnes vie, čo Nežná revolúcia znamenala. Syndrómu zabudnutia napomáha aj väčšina politikov, ktorá úspešne odignorovala tento štátny sviatok.
Okrem faktov hostia prezradili aj praktiky, pomocou ktorých vyberali politických funkcionárov po prvých slovenských voľbách. Keďže s politikou nikto nemal skúsenosti, rozdeľovali ich na základe sympatií. Fedor Gál s úsmevom opisoval ako zvolili Františka Mikloška za predsedu NR SR: „Prišiel som za ním a vravím: „Ferko, ty budeš predsedom NR SR." A on sa zmohol len na odpoveď: „Chlapci, hovno o tom viem, ale Pán Boh mi pomôže.“
Študenti boli zvedaví aj na pálčivé otázky. Jednou z nich bolo aj pôsobenie Vladmíra Mečiara. „Keby sme my neboli brutálne konfrontovaní s Mečiarom, vieme omnoho menej, čo je demokracia a čo je sloboda,“ zhrnul pôsobenie predsedu Hnutia za demokratické Slovensko Fedor Gál.
Hrozbu však nevidel len v pôsobení Vladimíra Mečiara: „Vízia sociálneho štátu je najtragickejšia vízia, ktorá prišla po druhej svetovej vojne.“ Pridal sa k nemu aj Vladimír Palko, ktorý komentoval dnešnú politickú situáciu na Slovensku: „To, čo tu po posledných voľbách nastúpilo, je posledné vzopretie postkomunizmu.“