Výnimočná Vierka, energická Ela, mierumilovná Monika, láskavá Lena, zvučná Zuzka, ihravá Ivka, milovaná Mária, ezoterický Enki či trošku šťastná Táňa.
Niekoľko mien žien spojených s prídavnými menami začínajúcimi na rovnaké písmeno ako ich vlastné meno. Prečo? Pretože všetky sa zúčastnili na seminári o obrovskom potenciále ľudskej mysle a keďže sa navzájom nepoznali, vytvárali si pamäťové háčiky, aby sa vedeli v priebehu dňa osloviť.
Čo si nesieme do dospelosti
„Zasej myšlienku, zožneš slovo, zasej slovo, zožneš čin, zasej čin, zožneš zvyk, zasej zvyk, zožneš charakter, zasej charakter, zožneš osud,“ bolo mottom stretnutia žien a od neho sa odvíjali jednotlivé aktivity na spoznanie vlastnej mysle a modelov správania, ktoré si priniesli do dospelosti z detstva alebo získali pod tlakom okolia. Často nešlo a u mnohých z nás ani nejde o konštruktívne návyky. Veď ako si napríklad do svojho života pritiahnuť šťastie a pokoj, keď stále v mysli preberáme svoje zakopnutia, neúspechy či príhody, ktoré nás stresovali alebo nahnevali? To, na čo myslíme, priťahujeme. Tam, kam uteká naša myseľ, posielame energiu. Z fyzikálnych zákonov však vieme, že energia sa nikdy nestratí ani nerozplynie, tak sa nemôže stratiť ani naša energia hnevu, žiarlivosti a stresu. Prostredníctvom nej pritiahneme do svojho života ďalšiu podobnú energiu.
Zákon príťažlivosti platí
Ženy z Liptovského Mikuláša a okolia, ktoré sa na seminári zúčastnili, si s jedným z lektorov Enki Hoghom takto „posvietili“ na zákon príťažlivosti. Presne pomenovali, čo do svojho života priťahujeme, ak si napríklad myslíme alebo dokonca nahlas hovoríme, že sme to práve my, ktorí nemáme peniaze, zdravie, šťastie, lásku a celý rad iných hodnôt. Stop. Čo takto posvietiť si na hodnoty, ktoré máme a z ktorých sa môžeme tešiť? Vieme si spočítať svoje požehnania? Máme kde bývať, čo jesť, máme peniaze na noviny, knihy, môžeme sa napiť čistej vody, ísť do kina, divadla, chrámu. Možno, pre mnohých z nás samozrejme veci, ale koľko ľudí na svete o nich ani nechyruje? „Skúsme byť vďační za to, čo máme. Vďačnosť je obrovská sila, ktorá, ak je úprimná, napĺňa ľudské telo pozitívnymi kvalitami,“ vyzdvihol pocit vďačnosti Enki. „Keď sme šťastní, telo produkuje hormón šťastia – endorfín. Keď sme stresovaní, vytvára adrenalín. Naše pocity sa prejavia na telesnej úrovni: v dobrom zdraví alebo v prichádzajúcej chorobe.“
Kamienky vďaky fungujú
Na záver seminára každá zo žien dostal do dlane malý ružový kamienok s vysvetlením, že ho môže používať ako kamienok vďaky. Vždy, keď sa ho dotkne vo vrecku, keď si ho položí večer na nočný stolík alebo keď si naň počas dňa spomenie, nech v nej vyvolá pocit vďačnosti. Pre ženy sa kamienky môžu stať pamäťovými háčikmi, vďaka ktorým si môžu každý deň pripomínať svoje požehnania.