Odpustiť, ale nezabudnúť, je napísané na pamätnej tabuli venovanej príslušníkom bývalých Vojenských táborov nútených prác – Pracovných technických práporov (VTNP-PTP). V Deň boja za slobodu a demokraciu k nej položili štyri vence.
Jeden z nich poslal minister obrany František Kašický. K tabuli ho položil veliteľ posádky a Národnej akadémie obrany v Liptovskom Mikuláši Marián Áč a prorektor pre vzdelávanie z Akadémie ozbrojených síl M. R. Štefánika Vojtech Jurčák. Marián Áč prečítal list ministra obrany, ktorý, okrem iného, napísal: „Usilujeme sa vyrovnať s chybami, ktoré sa v rámci rezortu obrany udiali v bývalom režime. Aj preto sme sa rozhodli spolupracovať pri novelizácii predchádzajúcich zákonov o po-skytnutí jednorázového peňažného príspevku osobám zaradeným do PTP.“
Druhý veniec k tabuli položili členovia delegácie mestskej samosprávy, ktorú viedol primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč, tretí za Slovenský zväz VTNP-PTP jeho predseda Vladimír Brun a štvrtý za Okresný klub PTP jeho predseda Milan Grešo. Pri tabuli stála čestná stráž, hymnu a pieseň Kto za pravdu horí zahrala vojenská hudba z Bratislavy. Na záver Boris Vacek predniesol poéziu Miroslava Kováča.
Spomienková slávnosť pokračovala v Dome armády, kde bolo pripravené občerstenie. Ján Blcháč a Marián Áč odovzdali bývalým príslušníkom VTNP-PTP a vdovám knihy s názvom PTP – poníženie a satisfakcia. Autor knihy je Pavol Vitko a kolektív. V každej bol vložený list od ministra obrany Františka Kašického a jeho fotografia aj so stručným životopisom.
Ján Gejdoš stručne predstavil organizáciu Združenie vojenská obroda Slovenska, ktorej je podpredsedom. Vznikla v roku 1990. Jej členmi sú vojaci z povolania a občianski zamestnanci vojenskej správy, ktorí boli prepustení z politických dôvodov v rokoch 1948 až 1989. Väčšina po roku 1968 v dôsledku svojich postojov počas okupácie. Tiež žiadajú o odškodnenie za perzekúciu bývalým režimom, zatiaľ márne.
Spomienková slávnosť mala trochu pikantnú príchuť. Na námestie pred bývalý župný dom, na ktorom je pamätná tabuľa, prišiel aj bývalý primátor Alexander Slafkovský, ktorý ju pred dvoma rokmi odhaľoval. V rukách mal plagát s nápisom: „Nechcel som do JRD, poslali ma do PTP. " Počas celého podujatia, aj počas hymny ho držal pred sebou.
Súčasný primátor Ján Blcháč vyjadril ľútosť nad tým, že nevzdal úctu štátnej hymne a vedome porušil ústavnoprávnu úpravu používania štátnych symbolov. Alexander Slafkovský si to nemyslí. Spýtali sme sa ho, prečo prišiel s takým plagátom: „Nápad sa zrodil v kamarátovej hlave a ja som ho podporil. V rečiach, ktoré tu zazneli, bolo málo o tom, čo sa udialo a prečo sa to udialo." Vedľa neho stál s takým istým plagátom Peter Lehotský. Aj jeho sme sa spýtali, prečo: „Lebo si myslím, že niektorí ľudia nemajú morálne právo stáť pred tabuľou PTP a rozprávať, ako im je ľúto."