Vyvrcholením rokovania Ružomberského združenia mesta a obcí bola oslava päťdesiatych narodenín starostu Liptovských Sliačov Jána Ondrejku.
LIPTOVSKÉ SLIAČE. Najmä problematikou separovaného zberu sa zaoberalo viac ako dvadsať dolnoliptovských starostov na pravidelnom rokovaní Ružomberského združenia mesta a obcí.
Starostovia, medzi ktorými chýbal pre chorobu len ludrovský, ocenili, že separovaný zber sa pozitívne prejavuje na vzhľade ich obcí. Problémy im, naopak, spôsobuje niekedy nedostatočný vývoz vyseparovaných komodít. „Obce sú odpad povinné separovať zo zákona. Niekde si na to občania zvykli viac, inde menej,“ skonštatoval Martin Baran, predseda Ružomberského združenia mesta a obcí a súčasne starosta Bešeňovej.
Niekoľko dedín v regióne dolného Liptova je členom Združenia separovaného zberu obcí, ktoré sídli v Liptovských Sliačoch. Združeniu sa v spolupráci s firmou, ktorá sa venuje likvidácii odpadu, podarilo uspieť s projektom na enviromentálnom fonde. V obciach tak už začali pribúdať nové nádoby na separovaný zber, ktorými postupne nahrádzajú staré. Tie boli v zlom stave a sťažovali zber vyseparovaného odpadu.
Starostovia sa zaoberali aj zberom komunálneho odpadu. Prevláda medzi nimi názor, že je lepšie, ak ľudia platia ročný poplatok, ako za množstvo odpadu, ktoré vyprodukujú. „Ľudia sa snažili nádoby na odpad zaplniť čo najmenej, aby za odvoz veľa neplatili. Aj podľa môjho názoru je lepšie, keď platia ročný poplatok,“ uviedol M. Baran. Aj v Bešeňovej potom, ako zaviedli tento systém, ubudlo čiernych skládok odpadu.
K ich nižšiemu počtu môže zreteľne prispieť aj plynofikácia obcí.