Poznáte to – nech ste kdekoľvek, nech ste s kýmkoľvek, môže sa vám to stať. A aj keď si stihnete dať ruku pred naširoko otvorené ústa, v niektorých situáciách je hrubý spoločenský prehrešok na svete. A neurobíte s tým nič!
Pokiaľ totiž človek začne zívať, túto podvedomú činnosť organizmu nie je možné prerušiť. Všetky fázy zívania sa musia absolvovať bez prerušenia, možno len „zakryť“ niektoré vonkajšie prejavy tohto fyziologického javu.
Zívanie je náhle a neovládateľné otvorenie úst spojené s hlbokým nádychom. Mnohé tvrdenia súvisiace s týmto prejavom ľudského organizmu sú nepotvrdenými domnienkami. Ak vám napríklad niekto povie, že zívanie je prejavom nudy či ospalosti, neverte mu. Veda totiž dosiaľ nepotvrdila, prečo k zívaniu dochádza. Dokonca sa presne nevie ani to, čo týmto podvedomým biologickým prejavom chce ľudský organizmus dosiahnuť. Navyše, zíva nielen človek, v určitých chvíľach dokorán otvárajú ústa (papuľu, zobák) všetky ostatné cicavce, zívajú dokonca aj plazy a vtáky.
Hoci je zívanie jedným z najstarších fyziologických prejavov, veda dosiaľ jeho presnú príčinu nepozná. Traduje sa, že zívanie vzniká vtedy, keď je v krvi nedostatok kyslíka a telesná schránka potrebuje tento, pre život dôležitý, „plyn“ doplniť. Podľa iných domnienok zívame, keď sme ospalí a unavení, keď sa v krvi nahromadí veľa odpadových produktov látkovej premeny kyslej povahy a organizmus je prekyslený. Výsledky inej teórie predpokladajú, že zívanie je riadené chemickými procesmi v centrálnej nervovej sústave, reflexnou reakciou v mozgu. Zívanie tiež môže byť biologický proces, pri ktorom sa krčné mandle zbavujú infekcie. „Objavovať“ sa môže aj pri niektorých ochoreniach (napr. pri kinetóze – chorobe z pohybu pri cestovaní autobusom alebo autom. Zívanie vtedy často signalizuje nielen prichádzajúcu ospalosť, ale aj možnosť, že o chvíľu nastane zvracanie). Zívanie môže byť tiež spôsobené nadmerným užívaním niektorých liekov, najmä sedatív. Zaujímavé je, že pri zívaní paradoxne zohráva dôležitú úlohu kofeín – v základnom pôsobení povzbudzujúca látka. U ľudí, ktorí pijú kávu a majú na ňu určitý návyk, môže jej krátkodobé vysadenie spôsobiť zívanie sprevádzané ospalosťou. Iné vedecké teórie uvádzajú, že zívanie je snaha organizmu dostať sa k poriadnej dávke vzduchu. Spozorovali ste na sebe, že keď ste aktívni, spravidla poriadne dýchate a kyslík navyše nepotrebujete? Keď leňošíte, zanedbávate aj dýchanie a zívate. Nadarmo sa nehovorí „zívať nudou“. Zívanie tiež uvoľňuje žuvacie svaly a čeľusťový kĺb, cez ktorý do mozgu prechádza veľa nervov. Nadnesene sa dá povedať, že zívaním sa udržiavame v duševnej kondícii. Tieto tvrdenia možno verifikovať jedným pokusom - skúste vydychovať vzduch z pľúc tak dlho, až vám v nich nezostane ani trochu dýchateľného množstva. Potom sa pomaly nadychujte a zívnutie sa automaticky dostaví.