Asi tisícšesťsto žiakov sa zúčastnilo na Burze stredných škôl a informácií.
Bola dvojdňová a konala sa v Spojenej škole Vrbická v Liptovskom Mikuláši koncom novembra. Svoje študijné a učebné odbory na nej predstavilo pätnásť stredných škôl nielen z Liptova.
Štvrtý ročník burzy bol výnimočný tým, že sa na nej prvýkrát zúčastnili aj zástupcovia deviatich zamestnávateľov. Prvé tri ročníky sa na burze prezentovali iba stredné školy. Svoje služby na nej od začiatku ponúka aj Pedagogicko-psychologická poradňa (PPP) v Liptovskom Mikuláši, ktorá je nositeľom myšlienky a jej spoluorganizátorom.
Priama väzba
,,Tento rok ponúkala burza viac informácií. Žiaci získali prehľad nielen o tom, aké odbory môžu na akých školách študovať, ale hneď sa mohli skontaktovať s prípadnými zamestnávateľmi. Dostali informácie, kde sa môžu zamestnať, za akých podmienok, o ktoré profesie je najväčší záujem," povedal riaditeľ Spojenej školy Vrbická Ivan Sopoliga. Škola poskytla priestory, hlavnými organizátormi burzy bol Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a PPP v Liptovskom Mikuláši. Burzu otvoril liptovskomikulášsky primátor Ján Blcháč, prihovorili sa riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Nemec a riaditeľka PPP Erika Straková. Pracovníčky poradne poskytujú pravidelne na burze kariérne poradenstvo, inými slovami, testujú žiakov, na aké povolanie majú najväčšie predpoklady. Dve psychologičky z PPP - Andrea Lukáčová a Táňa Cedzová, robia aj takzvané dni kariérového poradenstva. V Centre voľného času a v základných školách v celom okrese robia s deviatakmi osobnostné a výkonové testy. Na základe výsledkov im radia, akú školu si vybrať. Cvičia s nimi aj psychosociálne zručnosti, aby sa vedeli správne rozhodnúť pri voľbe svojho budúceho povolania.
Burza bola určená predovšetkým pre deviatakov, ale aj pre mladších žiakov. Prišli celé triedy so svojimi učiteľmi, výchovnými poradcami, ale aj niektorí rodičia a nezamestnaní. Obzerali si prezentačné stánky škôl, nástenky, propagačné materiály a výrobky, ktoré vytvorili učni a študenti. Učitelia, majstri a výchovní poradcovia ochotne odpovedali na otázky, učni predvádzali svoje remeselné zručnosti. Niektorí chlapci využili možnosť vyskúšať si prácu s pílkou a frézou, zaujímali ich počítače, robot či meteorologická stanica. Mnohé dievčatá si zase nenechali ujsť príležitosť dať si vyžehliť zadarmo vlasy alebo nalakovať nechty budúcim kaderníčkam a kozmetičkám.
Hračky aj kominári
Okrem škôl z liptovskomikulášskeho okresu prišli na burzu aj zástupcovia dvoch ružomberských škôl - Združenej strednej školy strojárskej a Školy úžitkového výtvarníctva. Pozornosti sa tešil veľký drevený slimák, lebo v škole sa venujú aj tvorbe hračiek a dekoratívnych predmetov.
Na burze sa predstavilo aj Stredné odborné učilište stavebné až z Kremničky. Je zaujímavé tým, že okrem stavbárov sa v ňom učia kominári a pripravujú futbalistov pre vrcholový šport. Koho neláka kominárske remeslo ani futbal a má skôr talent na jazyky, určite si všimol na burze bilingválne gymnázium z Čadce. Je to jediné gymnázium Vyšegrádskej štvorky na Slovensku.
Za okrúhlym stolom
Súčasťou burzy bola beseda za okrúhlym stolom, ktorú viedla Beata Sprisková, riaditeľka odboru služieb zamestnanosti Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Liptovskom Mikuláši. Štefan Grajcár z ústredia tohto úradu hovoril na nej o celoživotnom vzdelávaní, pružnosti a mobilite pracovnej sily, Erika Straková predovšetkým o kariérnom vzdelávaní. Na besede sa zúčastnili riaditelia škôl, výchovní poradcovia, zástupcovia zamestnávateľov, Úradu práce, Pedagogicko-psychologickej poradne aj niektorí rodičia. Hlavnou myšlienkou besedy bolo, aby sa informácie o trhu práce dostali do povedomia širšej verejnosti. Školy by mali reagovať na požiadavky trhu práce a pripravovať mladých ľudí na profesie, o ktoré majú zamestnávatelia záujem, aby po škole našli uplatnenie a nerozšírili rady nezamestnaných. A rodičia by mali upriamiť pozornosť svojich detí na profesie, ktoré sú na trhu práce žiadané a korešpondujú s ich schopnosťami.