„Nenechajte telo, aby zlenivelo. Keď bude telo aktívne, budete aj vy,“ povedala cvičiteľka Iveta Gályová. Prednášala a cvičila na celoslovenskom seminári zdravotnej telesnej výchovy v novembri v Posádkovom klube armády v Liptovskom Mikuláši.
Iveta Gályová je telovýchovná pedagogička a trénerka zdravotnej telesnej výchovy prvej triedy. Prezradila, že je asi najstaršou trénerkou na Slovensku. Má 77 rokov. Tridsať rokov vyučovala telesnú výchovu na lekárskej fakulte v Bratislave, je členkou Slovenského zväzu rekreačnej telesnej výchovy a športu a vedie semináre zdravotnej telesnej výchovy na celom Slovensku. Venovala sa športovej gymnastike, tancovala, hrala tenis, stolný tenis, plávala, splavovala Hron, učila mladých lyžovať. Hoci je už sedemnásť rokov na dôchodku, šport je stále každodennou súčasťou jej života a vďaka nemu sa udržiava vo výbornej kondícii – telesnej aj duševnej. Presvedčila o tom aj na seminári v Liptovskom Mikuláši. Prišli naň trénerky aj cvičenky z celého stredného Slovenska. Hlavnou témou seminára bola koordinácia tela v každom veku. Pri cvičení používali drobné a papierové mince, pravítko a rôzne iné predmety. Telocvičňou lietali tenisové loptičky, ozýval sa smiech spojený s radosťou z pohybu, ale aj smiech nad vlastnou neobratnosťou.
Úvod seminára patril miestnej cvičiteľke a trénerke Viole Pelánovej. Predviedla cviky zamerané na inkontinenciu, čiže nechcený únik moču a správne držanie tela. Viola Pelánová sa zdravotnej telesnej výchove venuje už viac ako desať rokov. So ženami cvičí v telocvični Posádkového klubu armády trikrát do týždňa a všetci ju chvália. „Zdravotná telesná výchova je cvičenie hlavne pre zdravie, nie pre ideálne miery. Jeden môj kamarát povedal, že je to cvičenie lenivých žien. Ale ja hovorím, že je to pokojné cvičenie do nepokojnej doby. Je pri ňom aj veselo, lebo bez humoru a dobrej nálady to nejde. Psychika je pri cvičení veľmi dôležitá. Ak je hlava chorá, choré je celé telo,“ skonštatovala Viola Pelánová. V Liptove je mnoho žien, ktoré práve jej zásluhou prekonávajú ľahšie bolesti spojené s pohybovými orgánmi, dokážu odbúrať každodenný stres, či posilniť svalstvo celého tela. To, že robí túto prácu kvalitne a zodpovedne, sa prejavilo aj na seminári. Jej cvičenky nemali problémy s rovnováhou, hybnosťou či postrehom. Po seminári sme sa niekoľkých účastníčiek spýtali na ich dojmy. „Tempo cvičenia bolo vhodné pre ženy vo vyššom veku aj pre začiatočníčky, teória zrozumiteľná. Jednotlivé cviky môžeme cvičiť v práci, doma, v autobuse. Zo seminára som odchádzala síce trochu unavená, ale spokojná, že som niečo pre seba urobila. Dostali sme hravou formou jednoduchý, ale zaujímavý návod, ako zdokonaliť koordináciu pohybu svojho tela a zároveň aj návod, ako sa starať o svoje telo, zachovať si zdravie a nespoliehať sa len na lekárov,“ povedala Soňa Dudášová. Alena Benová dodala: „Cvičenia boli nielen užitočné, ale aj veľmi zábavné. Ukázalo sa, že nezáleží na veku, či postave, ale hlavne na individuálnom prístupe a vlastných pocitoch. Ako nám často opakuje Viola Pelánová, cvičenie začína v hlave. Nálada bola výborná, všetci sme si dobre zacvičili, naučili sa niečo nové aj sa zabavili."