Poplatok za komunálny a drobný stavebný odpad sa v budúcom roku oproti tomuto nezmení.
LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Všeobecne záväzné nariadenie o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady schválili mestskí poslanci.
„Výška poplatkov v roku 2008 zostala taká istá ako v tomto roku,“ uviedla pred poslancami minulý štvrtok Beáta Surovčeková, vedúca odboru životného prostredia, výstavby a dopravy Mestského úradu v Liptovskom Hrádku. Za rok zaplatí osoba za odvoz komunálneho odpadu 402 korún. 438 korún zaplatí ten, kto užíva nehnuteľnosť alebo je oprávnený ju využívať na iný účel ako na podnikanie, ak v meste nemá trvalý alebo prechodný pobyt.
Poslanci súhlasili aj so znížením poplatku o päťdesiat percent. Platí to pre piatu a každú ďalšiu osobu, ktorá žije v spoločnej domácnosti vo viacčlennej rodine. Zľava sa dotýka aj ľudí, ktorí žijú sami a v príslušnom roku vydania platobného výmeru dovŕšia sedemdesiat rokov. Poplatok o päťdesiat percent nižší majú aj držitelia preukazov ťažko zdravotne postihnutých a študenti denného štúdia. Tí však musia študovať mimo mesta s výnimkou tých, ktorí denne dochádzajú.
Poslanec Peter Krivoš poukázal na fakt, že mesto by malo v budúcnosti občanov vyprovokovať k tomu, aby postupne znižovali množstvo vyprodukovaného komunálneho odpadu. „Podporovať by sme mali triedenie odpadu,“ povedal. Primátor Branislav Tréger uviedol, že bude zrejme len otázkou času, kedy v Liptovskom Hrádku prejdú na iný zber odpadu.
Ten by mal občanov ešte viac motivovať k tomu, aby separovali odpad. Čím viac ho vytriedia, tým menej by postupne mali platiť za odvoz komunálneho odpadu. Vedúca odboru životného prostredia, výstavby a dopravy upozornila, že ak by v budúcnosti mesto chcelo prejsť na takýto zber odpadu, muselo by potrebnými mechanizmami vybaviť Technické služby.
„Hoci sa separovanie odpadu oproti ostatným rokom zlepšuje, ešte stále máme značné rezervy. Aj v budúcom roku nakúpime niekoľko nádob na separovaných zber. Umiestnime ich do tých lokalít, kde doteraz chýbali.“ Primátor zdôraznil, že k lepšej separácii odpadu v meste môžu prispieť najmä mladí ľudia.
V tomto roku usporiadali akciu, počas ktorej študenti liptovskohrádockých škôl zbierali plastové fľaše. „Podobné akcie určite, v spolupráci so školami, zorganizujeme aj v budúcom roku. Rozbehnúť chceme aj informačnú kampaň, aby sa občania čo najviac dozvedeli o výhodách separovaného zberu.“
Vladimír Cisár, riaditeľ Technických služieb v Liptovskom Hrádku, upozorňuje, že zlepšiť by sa mala aj disciplína ľudí. „V kontajneroch na separovaný zber často končí odpad, ktorý tam nepatrí.“ Pospisuje sa to aj pod zvýšené náklady Technických služieb na zber separovaného odpadu.