Z pamätníka Žiadostí slovenského národa v Ondrašovej ukradli neznámi zlodeji pamätnú tabuľu.
„Som z toho veľmi nešťastný,“ povedal predseda miestneho odboru Matice slovenskej (MO MS) v Liptovskom Mikuláši Milan Stromko a dodal: „Zavolali sme mestských policajtov, nahlásili to štátnym, lebo je to trestný čin. Povedali, že pôjdu do zberných surovín, lebo zlodeji ju tam zrejme chceli speňažiť. Ale pochybujem, že ju nájdu. Je mi to veľmi ľúto. Na budúci rok bude okrúhle 160. výročie vyhlásenia Žiadostí, chceli sme pri pamätníku urobiť veľkú slávnosť, pozvať významné osobnosti aj pána prezidenta.“
Žiadosti slovenského národa vyhlásili 11. mája 1848 v bývalých Ondrašovskách kúpeľoch. Bol to prvý politický národný program Slovákov. Skoncipovali ho deň predtým v Liptovskom Mikuláši na evanjelickej fare významní slovenskí národovci Štúr, Hurban a Hodža. Žiadosti boli zhrnuté do 14 bodov. Slováci v nich nastolili národné, politické aj sociálne požiadavky. Chceli napríklad samostatný slovenský snem, žiadali používať ako úradnú reč slovenčinu, zriadenie národných škôl všetkých stupňov, právo používať červeno-bielu zástavu, rovné a tajné volebné právo, slobodu tlače a zhromažďovania. Požadovali aj zrušenie poddanských povinností a prepustenie J. Kráľa a J. Rotaridesa.
Žiadosti mali byť vyhlásené na veľkom ľudovom zhromaždení. Tak to navrhoval J. M. Hurban. Napokon však zvíťazil návrh M. M. Hodžu, ktorý sa obával zásahu vrchnosti a Žiadosti vyhlásili v Ondrašoveckých kúpeľoch za skromnej účasti obyvateľstva. Pamätník Žiadostí slovenského národa v Ondrašovej slávnostne odhalili v roku 1928. Má tvar pylónu, na ktorom je orol s roztiahnutými krídlami. V posledných rokoch chátral, ale pred dvoma rokmi ho zrekonštruovali.
Tabuľa, ktorú ukradli, bola viac ako meter dlhá, asi sedemdesiat centimetrov široká a vážila podľa odhadov odborníkov asi štyridsať kilogramov. Bol na nej nápis: „Na pamiatku prvého slovenského národného zhromaždenia 10. mája 1848, ktoré bolo na tomto mieste v bývalých Ondrašovských kúpeľoch.“ „Bola to ručná práca, takú tabuľu dnes už neurobí nikto a keby aj, stálo by to státisíce,“ povedal podpredseda MO MS v Liptovskom Mikuláši Peter Vrlík. Tabuľa obsahovala údajne hlavne mosadz, ktorú v zberných surovinách vykupujú približne po sto korún za kilogram. Do žiadnej z okolitých zberní ju však zlodeji podľa našich informácií nepriniesli. Pre nich bola tabuľa iba kus kovu, ktorý sa dá speňažiť. Mala však nevyčísliteľnú historickú hodnotu.
Na prázdnom pamätníku zostal iba orol a to zrejme iba vďaka tomu, že zlodeji naňho nedočiahli.