Liptovský Mikuláš, mesto v krajine. Tak sa volá kniha, ktorú predstavili počas Mikulášskeho jarmoku.
Kniha má 180 strán a vyšla v náklade päťtisíc kusov. Obsahuje veľa farebných fotografií a je nielen o Liptovskom Mikuláši, ale aj o okolitých obciach, prírode, kultúre a športe. Preto podtitul mesto v krajine. Prezentácia knihy sa uskutočnila minulý štvrtok v Dome kultúry za účasti mnohých významných pozvaných hostí a osobností. Všetkých privítala vedúca oddelenia kultúry liptovskomikulášskeho Mestského úradu Antónia Papčová. Na úvod sa prihovoril primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč, ktorý poďakoval jej autorom za vydarené dielo. Pripomenul, že okrem novej knihy má mesto aj nový logotyp. Jeho štyri farby symbolizujú hory, vodu, prírodu a historické tradície. Sú akoby zabalené v balíčku previazanom stužkou a zná-zorňujú darček. Darček pre všetkých obyvateľov mesta, ale aj pre jeho návštevníkov.
Ako keď sa narodí dieťa
Autorkou koncepcie a dizajnu knihy je Ľubica Škrinárová, textovú časť mali na starosti Daniela Komárová a Iveta Blažeková z Múzea Janka Kráľa, autorom prevažnej väčšiny fotografií je Gabriel Lipták. Daniela Komárová, riaditeľka Múzea Janka Kráľa, v svojom príhovore okrem iného uviedla: „Keď sa narodí kniha, je to podobné, ako keď sa narodí dieťa. Už som spolupracovala na druhej knihe o Liptovskom Mikuláši, aj keď nie som Mikulášanka, Mikulášankou bola moja stará mama. Sama by som však na knižku nestačila, preto chcem poďakovať všetkým, ktorí sa na nej spolupodieľali. Aj kolegyni Zuzke Nemcovej z Múzea J. Kráľa, ktorá sa s veľkou vervou pustila do práce, aj keď nie je uvedená ako autorka. Ďakujem aj predstaviteľom mesta, ktorí mali v nás dôveru a do vydania knižky investovali nemalé finančné prostriedky.“ Poznamenala, že príbeh mesta pokračuje, lebo nová kniha o Liptovskom Mikuláši nadväzuje na tú, ktorá vyšla pred siedmimi rokmi a má názov Liptovský Mikuláš, príbeh mesta.
Tri Bystričanky a Lipták
Iveta Blažeková prezradila zaujímavý paradox, že knihu o Liptovskom Mikuláši zostavovali vlastne tri Bystričanky. (My dodávame – a jeden Lipták, ktorý napriek liptovskému priezvisku nepochádza z Liptova, ale z Levíc. Raz sa nám priznal, že niektorí dodnes riešia problém, či je liptovský Maďar alebo maďarský Lipták.)
Iveta Blažeková upozornila na to, že v knihe je aj zoznam významných osobností, ktorí sa v Liptovskom Mikuláši a okolí narodili alebo pôsobili. Tvorí ho asi štyristo mien.
Nevšedné fotografie
Gabriel Lipták nechal namiesto seba hovoriť svoje fotografie. Niektoré boli vystavené na paneloch v Dome kultúry, mnohí ich obdivovali a žasli. Jeho fotografie získali ocenenia na viacerých prestížnych súťažiach, objavujú sa na titulkách známych novín a časopisov. Nájdete ich aj v tomto čísle v prílohe MY Liptáci. Gabriel Lipták spolu so športovým redaktorom našich novín Jarom Hricom napísali do novej knihy o Liptovskom Mikuláši aj texty týkajúce sa športu. Do knihy prispeli niekoľkými fotografiami Michal Rengevič, Silvester Štric, Jozef Lomnický a Miroslav Eliáš. O preklady do angličtiny sa postaral Juraj Skladaný, do francúzštiny Martin Brtko, do poľštiny Jolanta Drobčová a do maďarčiny Andrea Csíkányi.