Už štrnásť rokov sa pod skratkou PAN skrýva celoslovenský festival pantomímy a pohybových divadiel s medzinárodnou účasťou, ktorý sa každoročne koná koncom novembra v Liptovskom Mikuláši.
Tento rok sa konal 28. novembra do prvého decembra. Autorom myšlienky pred štrnástimi rokmi bol liptovský mím Miroslav Kasprzyk, ktorý sa rozhodol v spolupráci s Liptovským osvetovým zariadením založiť festival pantomímy. Cieľom festivalu PAN je vytvoriť konfrontačný priestor pre pantomímu a hlavne podnietiť a rozvíjať vzdelávanie v tejto oblasti. V súčasnosti sa Miroslav Kasprzyk a hlavný organizátor podujatia Liptovské osvetové stredisko v Liptovskom Mikuláši teší obrovskému záujmu o festival, zároveň aj mimoriadnemu nárastu účastníkov na festivale, čo však prináša nemalé finančné úskalia. Ale čo je najdôležitejšie, systematické vzdelávanie v tvorivých dielňach sa výrazne prejavuje v kvalitnej umeleckej tvorbe ako jednotlivcov, tak aj súborov pantomímy.
Tvorivé dielne
Štvordňové festivalové „mímovanie a pohybovanie“ sa konalo v priestoroch Domu kultúry a Posádkového klubu. Do Liptovského Mikuláša pricestovalo z celého Slovenska viac ako 200 účastníkov, ktorí sa zapojili do tvorivých dielní pod vedením odborných lektorov. Základy pantomímy a prvé dotyky s ňou viedol Miroslav Kasprzyk. V triede bolo šesťdesiat žiakov a viac ako polovica absolútni začiatočníci. Tradičným lektorom triedy pre pokročilých mímov je český mím Michal Hecht, ktorého tento rok nahradila absolventka HAMU v Prahe Veronika Vaculíková, ktorá v kuloároch metodičke LOS povedala: „To som ešte nezažila. Je tu obrovský potenciál, veľa talentovaných detí a mládeže. " Hosť festivalu, pražský mím Michal Dufek uviedol svoje predstavenie Jak se mlčí nahlas pre deti materských škôl a žiakov základných škôl vo veľkej sále Domu kultúry v Liptovskom Mikuláši a neskôr aj pre celú základnú školu v Ľubeli. Na adresu Miroslava Kasprzyka sa vyjadril: „O Mirovi a festivale PAN sa raz bude písať aj v svetových encyklopédiách.“
Klauniáda aj žonglovanie
Okrem už spomínaných osobností v lektorskom zbore pôsobil aj ako lektor Miloš Hano z Popradu v triede pantomimickej klauniády a ďalší dvaja lektori Pavel Surový a Pavol Blaho v triede žonglovania. V sprie-vodnom programe festivalu mali možnosť vidieť účastníci PAN-u a liptovská verejnosť mímovanie a zábavu samotného Mira Kasprzyka, predstavili sa aj bývalí členovia Štúdia Kasprzyk, ktorí už študujú v Bratislave Gabriela Rajniaková, Lukáš Kasprzyk a Martin Jurek v pred-stavení Cvokhaus deto.
Slovenský rekord
V rámci festivalu bol vytvorený slovenský rekord v najväčšom počte mímov na jednom javisku. Pod vedením Miroslava Kasprzyka sa ich zhromaždilo na javisku veľkej sály Domu kultúry 131. Všetci vzdali hold pamiatke zosnulého míma Marcela Marceaua. A ako hodnotí 14. ročník PAN-u Miroslav Kasprzyk? „Bol úžasný nilen preto, že sa podarilo vytvoriť rekord. Na javisku sa odzrkadlila dlhoročná výuka, predstavenia boli kvalitné, odozva výborná, ľudia sa bavili. Už sa všetci tešia na 15. ročník."