V uliciach metropoly dolného Liptova vyčíňali päťkrát. Obete prepadávali a potom okradli.
RUŽOMBEROK. Policajtom sa podarilo odhaliť nebezpečných páchateľov. Tí v uliciach Ružomberka prepadávali obyvateľov. Potom ich okradli.
Ružomberským policajtom sa podarilo zistiť, že páchateľmi je päť mladíkov. Zarážajúci je ich vek – mali od pätnásť do devätnásť rokov. V dvojici alebo v tro– jici postupne päťkrát prepadli a olúpili svoje obete.
„Vyšetrovateľ ich obvinil z prečinu krádeže a neoprávneného vyrobenia a používania elektronickej platobnej karty a iného platobného prostriedku. Obvinení sú aj zo zločinu lúpeže,“ informovala Ingrid Jančulová zo skupiny komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.
Za lúpež si obvinení môžu za mrežami posedieť tri až osem rokov. Keďže traja z nich sú ešte mladiství, trestná sadzba sa v ich prípade znižuje na polovicu.
S vyčíňaním začala nepodarená pätica ešte v septembri. Dvaja z obvinených si skoro ráno vyhliadli ženu, ktorá kráčala po Dončovej ulici. Po vzájomnej dohode jej mladistvý Ružomberčan strhol z pleca kabelku. Potom ju podal komplicovi a ušli.
„Okradnutá mala v kabelke doklady, finančnú hotovosť, platobné karty a mobilný telefón,“ vysvetlila I. Jančulová. Keďže žena mala v peňaženke lístok s pin kódom, páchatelia to využili. Z neďalekého bankomatu sa im podarilo vybrať päťtisíc korún.
V ďalších prípadoch sa stupňovala nielen ich smelosť, ale aj agresivita. V noci si ako obete vyhliadli mužov, ktorých fyzicky napadli. „Obete udierali päsťou do tváre. Keď spadli, kopali ich do celého tela a potom okradli,“ uviedla I. Jančulová.
Okradnutí muži sa zo zranení museli liečiť niekoľko dní. Lúpežníkov muži zákona zadržali bezprostredne po poslednej lúpeži. Koncom novembra dvojici mladistvých útočníkov obmedzili osobnú slobodu.
Policajti upozorňujú občanov, aby platobnú kartu nosili oddelene od dokladov a peňazí. Ľudia by nemali zabúdať ani na to, aby si pin čísla od bankomatových kariet nepísali na papier, ktorý zvyčajne nechajú blízko karty. Značne tým zjednodušia prácu páchateľom. Tí sa na krádeže špecializujú najmä v predvianočnom období.
Vyhľadávajú obchodné domy a miesta, kde sa stretáva viac ľudí. Ideálnym miestom sú pre nich predvianočné jarmoky či stres počas nákupov.