Za Gaju na osemtisícovke trikrát rozhodlo počasie, ale nevzdáva sa

GABRIELA ZBOJOVÁ je jedna z mála žien na Slovensku, ktorá sa pokúša o zdolávanie himalájskych osemtisícoviek.
Na expedície chodieva s manželom
Vladom, ktorý je profesionálnym me-dzinárodným horským vodcom a na svojom konte už má aj výstup na najvyššiu horu sveta Mount Everest.

„Kým som sa nepoznala s manželom, horolezectvo ako šport mi nič nehovorilo. Ani potom som neuvažovala nad tým, že by som to niekedy mohla skúsiť. Až keď sa nám narodil syn Braňo, bývali sme v Bratislave, a kým manžel trénoval, so synom sme bývali doma sami. Zobrala som teda raz Braňa a išli sme s manželom na stenu oproti bývalému PKO, kde trénoval. Syn sa hral pri stene a ja som skúsila liezť. Celkom sa mi to zapáčilo a začalo ma to baviť. A odvtedy sa lezeniu venujem,“ hovorí Gaja o svojich začiatkoch.

SkryťVypnúť reklamu

Zdolala Kilimanjaro, Aconcaguu, Elbrus
Odvtedy uplynulo dvadsať rokov a Gabika zdokonaľovala techniku lezenia nielen na skale, ale aj na ľade a získavala lezecké skúsenosti. Tie zúročila na mnohých úspešných expedíciách. Zdolala najvyšší vrch Afriky Kilimanjaro, vystúpila aj na vrchol Mount Kenya, pozerala sa na svet z vrcholu Aconcaguy v Južnej Amerike a pred polrokom stála na vrchole kaukazského Elbrusu.
Samozrejme, ako každého horolezca, aj Gaju lákajú osemtisícovky. Pokúsila sa ich zdolať už tri, ale trikrát ju z nich vyhnalo počasie. Prvýkrát to bolo pred jedenástimi rokmi z Lhotse, ktorá susedí s Mount Everestom. „Boli katastrofálne poveternostné podmienky, zahynul tam francúzsky lekár a niekoľko šerpov. Vrátila som sa,“ spomína Gaja. O rok neskôr sa dostala na Cho-Oju až do výšky 7 100 metrov. „Pripravovala som sa už na vrcholový útok. Ešte som si varila čaj, keď sa v tom strhla neskutočná víchrica, teplota klesla vyše dvadsať stupňov pod bod mrazu. Nemalo význam ísť ďalej,“ hovorí ďalej Gabika, útla žena, ktorá roky trénuje a absolvuje expedície, výstupy a tréningy v drsných podmienkach, ktoré by hociktorá iná žena nezvládla. Veď len stráviť niekoľko týždňov v stane postavenom na ľadovci, bez kvalitnej stravy a tečúcej vody, za akéhokoľvek počasia, vo fyzickom a psychickom vypätí, je pre mnohé ženy nepredstaviteľné. Gaja, absolventka matematicko-fyzikálnej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, bývalá učiteľka, ktorá v súčasnosti s manželom vedie lyžiarsku školu na Kubínskej holi a bývajú v Liesku, však tvrdo trénuje a na drsné podmienky je pripravená. Podobné zažila aj na expedícii na himalájsku Shisha Pangmu (8046), z ktorej sa prednedávnom vrátila s čerstvými zážitkami.

SkryťVypnúť reklamu

Výbuch plynu expedíciu nezastavil
„Boli aj nepríjemné. K čínskej hranici sme sa presúvali autobusom po ceste, ktorá sa zosunula. Museli sme najať nosičov, ktorí nám prenášali expedičný materiál a batožinu na druhú stranu zosunutej cesty. Behali pritom, lebo dolu svahom stále padali uvoľnené kamene. Na hranici sme zasa absolvovali štvornásobnú kontrolu, ktorej súčasťou bolo dokonca aj meranie telesnej teploty,“ vracia sa v spomienkach do nedávnej minulosti Gabika a pokračuje: „V horskej dedinke Lukla sme čakali na odlet do hlavného mesta Nepálu, Káthmandu. Mali tam jediný televízor a práve sme ho pozerali, keď vysielali správy o štyroch bombových útokoch v Káthmandu. Videli sme roztrhané telá v meste, do ktorého sme mali namierené. Nebolo to príjemné.“
Medzitým absolvovala desaťdňový aklimatizačný trek, pri ktorom nachodila desiatky kilometrov, presun do základného tábora s materiálom za pomoci jakov. Členovia expedície dorazili do základného tábora vo výške 5 500 metrov neskoro večer a stihli postaviť len kuchynský stan. „Chceli sme si oddýchnuť a najesť sa, keď sa zrazu v stane ozval výbuch a vyšľahli plamene. Všetci sme v panike vybehli, v stane ostal len popálený kuchár, ktorý na ventil 30-kilogramovej horiacej plynovej bomby vylial vedro vody a podarilo sa mu oheň uhasiť. Zisťovali sme škody a ošetrovali popáleniny. Mali sme šťastie, že sme nemuseli zostúpiť dolu a mohli sme pokračovať v expedícii.“

SkryťVypnúť reklamu

Sto horolezcov zasypala lavína
Šťastie však expedícii počas ďalších dní veľmi neprialo. „Napriek tomu, že budhistický mních, láma, vykonal slávnosť na uzmierenie bohov. Inak by sa šerpovia nevydali na ľadovec, lebo veria, že na vrcholoch himalájskych hôr sídlia bohovia. Láma rozhoduje, kedy je vhodný deň na uskutočnenie slávnosti. Na druhý deň po nej sme teda vyrazili zo základného tábora. Prvý a druhý výškový tábor sme vybudovali vo výške 6 100 a 6 700 metrov. Bolo pomerne stabilné počasie, tak sme dúfali, že ešte niekoľko dní vydrží. Minulý rok sa totiž kvôli počasiu mnohé z 32 expedícií nedostali ani do základného tábora a na vrchol Shisha Pangmy sa nepodarilo vystúpiť nikomu.“
Členovia expedície boli dobre aklimatizovaní a potrebovali už len päť-šesť dní stabilného počasia, aby vystúpil na vrchol. „Zrazu sa jedného rána na oblohe vytvorili mohutné výškové oblaky. Od Bengálskeho zálivu sa tiahla hlboká tlaková níž s mohutnými zrážkami a silným vetrom. Ľudia, ktorí sa pohybujú v horách, vedia, čo to znamená,“ vysvetľuje Gaja a dodáva: „Ďalších päť dní snežilo. Nebola to len obyčajná nepriazeň počasia. Stovky horolezcov, ktorí boli v tom čase v Himalájach, na vyčíňanie počasia len tak nezabudnú. Prinajmenšom sto Pakistancov, ktorých zasypala lavína. Neuveriteľné je, že všetci, okrem jedného, prežili. Všetci horolezci teda zostúpili do základného tábora. V prvom výškovom tábore ostalo len pár Angličanov. V noci víchrica a množstvo snehu, veď len za jediný deň ho napadlo jeden a pol metra, roztrhali všetky stany. Angličania sa zachránili v našich stanoch, ktoré, neviem akým zázrakom, vydržali. Situáciu v prvom výškovom tábore nám po zostupe nebezpečným lavinóznym terénom opísali ako skutočné peklo.“
Horolezci sa museli rozlúčiť s vyššie položenými tábormi, ktoré zasypali lavíny. Našťastie, ľudia v nich už neboli. „Nechcela som si to priznať, ale Shisha Pangma mne aj ostatným vtedy práve zatvorila pootvorené dvere k vrcholu. Už sme nemali nádej naň vystúpiť. Museli by sme počkať niekoľko ďalších týždňov, kým lavíny popadajú a sadne sneh. Navyše, prišli sme o výškové tábory. Dúfali sme, že sa nám podarí z prvého výškového tábora zachrániť aspoň osobné veci.“
Ako Gaja predpokladala, jej manžel Vlado rozhodol, že expedícia končí. Bola z toho smutná. „Už trikrát za mňa rozhodlo počasie pri pokuse zdolať osemtisícovku. Ale na druhej strane, som rada, že sme sa vrátili všetci živí a zdraví.“ Z expedície sa vrátila „len“ s veľkou modrinou na ruke, ktorú jej spôsobila uvoľnená padajúca skala veľká ako lopta. „Nechcem ani pomyslieť, čo by sa stalo, keby ma trafila do hlavy,“ zamýšľa sa matka dvoch detí. Vysokoškolák Braňo, známy slovenský freeskier, študuje v Bratislave. Dcéra Mirka je študentkou na gymnáziu a okrem lyžovania ju zaujíma aj hudba a maľovanie.
Gaju Zbojovú neodradili ani tri neúspešné pokusy dosiahnuť vrchol osemtisícovky. Pokúsi sa o to znova. „Jeden zo šerpov povedal, že himalájske hory tam sú už milióny rokov a ešte milióny rokov tam ostanú. Ale ak človek urobí zlé rozhodnutie raz, zajtra tu už nemusí byť. Myslím, že rozhodnutie vrátiť sa zo Shisha Pangmy bolo dobré. Osemtisícovky predsa počkajú.“

Autor: EVP

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Koľko stojí dovolenka na lodi a koľko apartmán pri mori?
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  5. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 479
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 181
  3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 452
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 942
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 662
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 474
  7. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 1 880
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár 1 556
  1. Štefan Šturdzík: Sociálna demokracia - koncept , ktorý Smer vôbec nepochopil.
  2. Dušan Koniar: Fico nám koleduje o preplesk ako Hugo Chávez Venezuele
  3. Eitan Levon: Izrael a Európa: Spoločné hodnoty a hrozby
  4. Andrea Podešvová: Je nevera vždy zrada, alebo niekedy len volanie o pomoc?
  5. Dávid Polák: Kto je v skutočnosti "Bibi" Netanyahu?
  6. Viktor Pamula: Konsolidácia po Ficovsky
  7. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: vodáreň pre parné lokomotívy
  8. Ľuboš Vodička: Viedenské podzemie, čiže príbeh Tretieho muža a krásnej Jeanny
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 25 148
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 17 344
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 16 565
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 098
  5. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 578
  6. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 4 561
  7. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 362
  8. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 4 157
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Matej Ulík.

Na spoločných majstrovstvách Slovenskej a Českej republiky v cyklistike, ktoré sa konali v Bánovciach nad Bebravou Matej Ulík z Liptovskej Osady v kategórii elite prišiel do cieľa na 11. mieste.


Ján Svrček
Dovalovo má viac ako 600-ročnú históriu. Do roku 1971 bolo samostatnou obcou.

Výmena dokladov bude bezplatná.


Marek Tkáč, primár fyziatricko-rehabilitačného oddelenia z Nemocnice AGEL v Bratislave.

Nadmerné pitie spôsobuje stratu minerálov.


Tibor Tišťan.

V Šamoríne sa uskutočnili trojdňové majstrovstvá Európy mladých plavcov do 23 rokov, na ktorých súťažilo takmer 500 pretekárov a pretekárok zo 42 krajín.


Ján Svrček
  1. Štefan Šturdzík: Sociálna demokracia - koncept , ktorý Smer vôbec nepochopil.
  2. Dušan Koniar: Fico nám koleduje o preplesk ako Hugo Chávez Venezuele
  3. Eitan Levon: Izrael a Európa: Spoločné hodnoty a hrozby
  4. Andrea Podešvová: Je nevera vždy zrada, alebo niekedy len volanie o pomoc?
  5. Dávid Polák: Kto je v skutočnosti "Bibi" Netanyahu?
  6. Viktor Pamula: Konsolidácia po Ficovsky
  7. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: vodáreň pre parné lokomotívy
  8. Ľuboš Vodička: Viedenské podzemie, čiže príbeh Tretieho muža a krásnej Jeanny
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 25 148
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 17 344
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 16 565
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 098
  5. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 578
  6. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 4 561
  7. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 362
  8. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 4 157
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu