Ján Havrila sa cíti skôr obdarovaný talentom, než hendikepovaný

web_havrila.jpg

JÁN HAVRILA, akademický maliar, sa narodil 3. júna 1933 v Brezovici na Orave, v rodine roľníka. Dlhé roky žije u dcéry v Likavke. So štyrmi staršími sestrami a dvoma mladšími bratmi prežíval šťastné detstvo. No len do šiestich rokov. Potom dostal zápal mozgových blán. Vyliečil sa, ale choroba si vybrala krutú daň: ohluchol a ťažko rozpráva.

Ťažký hendikep mu však nezabránil, aby sa stal úspešným. Je nielen známym maliarom, ale aj vyhľadávaným vitrážistom.
Len šesť rokov ste vyrastali ako zdravé dieťa. Ako vyzeralo vaše detstvo po ťažkej chorobe?
- Ako prvák som chodil do normálnej školy. Pamätám sa, že keď som ochorel, mama sa veľmi trápila. Chodili sme po lekároch, nikto mi však nevedel pomôcť. Boli to totiž časy, keď sa z medicínskeho hľadiska lieky ešte len začínali vyrábať. Najúčinnejší liek, aký existoval, bol penicilín. A ten ma vyliečiť nedokázal. Teraz by to bolo iné... Postupne som prišiel o sluch, školu pre počujúcich som už teda navštevovať nemohol. Vtedy môj učiteľ odporučil rodičom, aby ma dali do školy v Kremnici, do špeciálnej školy pre nepočujúcich. Tam som napokon základnú školu dokončil.

Čo ďalej, po škole?
- Po základnej škole som nastúpil na odbornú technickú školu. Vzťah k technike som si však nedokázal vypestovať, nebavilo ma to tam. Po čase som teda prestúpil na umeleckú školu do Bratislavy, kde som stredoškolské vzdelanie aj úspešne dokončil. Chcel som však študovať ďalej. Poslal som si prihlášku na Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. Prijímačky som urobil a vzali ma. Veľmi dobre som si rozumel so spolužiakmi aj s profesormi. Študoval som u profesora Jána Mudrocha. Kamaráti mi často zapisovali prednášky, pomáhali, ako mohli. V škole sme žili veľmi súdržne. Pamätám si ešte aj na Albína Brunovského, študoval o ročník vyššie. Doteraz sa s niekdajšími spolužiakmi občas stretneme, aspoň s tými, čo ešte žijú a zaspomíname... Napokon som urobil štátnicu, napísal diplomovku a skončil s vyznamenaním. A konečne som sa vrátil domov.

Kde bol vlastne v tom čase váš domov – v Brezovici alebo už v Likavke?
- V treťom ročníku na vysokej škole som sa oženil s mojou súčasnou manželkou. V detstve prekonala tú istú chorobu, čo ja. Zostala tiež hluchá. Pochádzala z Likavky, takže sme napokon ostali bývať v Liptove, kde sa nám narodili aj naše dve dcéry.

Tam sa začala rozvíjať vaša umelecká tvorba?
- Dá sa povedať, že áno. Hneď po škole som začal robiť návrhy pre bavlnárske závody a moja práca sa vedeniu veľmi páčila. Vďaka tomu som mal často možnosť vycestovať na služobné cesty do zahraničia. Neskôr sme si s manželkou postavili rodinný dom a zriadil som si ateliér. Bolo pre mňa jednoduchšie robiť návrhy doma. Začal som maľovať, postupne som prešiel aj k monumentálnej tvorbe. Ako člen Zväzu slovenských umelcov som sa zúčastňoval rôznych výstav. Prvú samostatnú výstavu som mal v Ružomberku, ďalšia bola v Liptovskom Mikuláši. Prichádzalo však veľa ponúk aj zo zahraničia. Musím povedať, že sa mi naozaj darilo. Potom prišiel pád totality, Zväz slovenských umelcov sa rozpadol. Bolo teda na každom jednom umelcovi, aby si organizoval výstavy sám. A to už nebolo veľmi perspektívne.

V tom teda spočívajú korene tvorby kostolných vitráží?
- Dostal som ponuku, tak som ju prijal. Prvá prišla z mojej rodnej obce, z Brezovice. Vtedajší farár mi ponúkol, aby som sa v rodisku realizoval. Dohodol som sa s istým žilinským architektom. Urobili sme prvé návrhy. V tom čase sme však mali obrovské problémy s materiálom. Nikde sa totiž nedal zohnať. Farebné sklo sa nám napokon podarilo nakúpiť v Čechách.

Ako dlho sa venujete tejto práci? Kde môžeme vidieť vaše diela?
- Vitráže robím už takmer pätnásť rokov. Pochváliť sa môžem kostolmi v Trstenej, Medzibrodí nad Oravou, Lomnej, Suchej Hore, Dolnom Kubíne, Oravskej Polhore, ale aj v Žiline a, samozrejme, v Brezovici. Sú to veľké kostoly, vitráže na ich oknách si žiadali naozaj veľmi veľa práce.

Zmenilo sa niečo vo svete výtvarného umenia za roky, čo ste jeho súčasťou?
- Celá umelecká klíma sa zmenila. Za bývalého režimu som vystavoval v Mikuláši, v Dolnom Kubíne, v Martine. V deväťdesiatych rokoch to začalo postupne upadať. Galérie už nie sú to, čo bývali. Vystavuje sa čoraz menej a umelci nedostávajú veľa ponúk na prezentáciu svojich diel. Viete, aj vtedy som bol úplne obyčajným človekom, ale mal som veľké zázemie – umelecké zázemie. Oporu v galériách. Teraz sa však umenie posúva na úplne inú, akoby vedľajšiu koľaj. Našťastie, ja mám po celý rok množstvo práce s vitrážami, takže by mi na tvorbu pre výstavy aj veľa času neostávalo.

Napriek tomu ste sa minulý rok jednej veľkej výstavy zúčastnili. Dokonca ste na nej zožali úspech. Na 4. medzinárodnom festivale kultúry nepočujúcich sv. Františka Saleského v Nitre sa vám dostalo veľkej pocty – odborná porota festivalu vás ocenila Mimoriadnou cenou sv. Františka Saleského. O aký festival ide a ako vnímate ocenenie?
- Máte pravdu, začiatkom minulého roka som sa naozaj zúčastnil výstavy v Nitre, aj keď gro mojej práce v súčasnosti spočíva najmä vo vitrážach. Organizátori ma však pozvali, nemohol som odmietnuť. Na festival pozývajú výhradne nepočujúcich umelcov. Vyvrcholením týždňového festivalu bola moja výstava. Ja som ako jediný dostal Mimoriadnu cenu sv. Františka Saleského. Samozrejme, cítil som sa poctený. Musím sa však priznať, že pobyt v Nitre bol pre mňa veľmi vyčerpávajúci. Nie som totiž zvyknutý odchádzať z domu na taký dlhý čas, keďže väčšinu prác robím vo svojom ateliéri.

Ako vyzerá váš bežný pracovný deň? Asi málokto vie, čo obnáša tvorba vitráží.
- Je to veľmi zdĺhavá práca. Najskôr si urobím návrhy, zväčša podľa požiadaviek farára konkrétnej farnosti. Zvyčajne si sakrálne obrazce najprv nakreslím na papierový podklad. Ten potom používam ako predlohu. Potom príde na rad samotné vytváranie vitráží, pričom si každý kúsok do mozaiky robím doma, sám. Až potom jednotlivé segmenty vitráže (cca 75 x 75 cm –pozn. aut.) postupne osádzam v kostole.

Vráťme sa ešte na chvíľu k vašej maľbe. Máte vlastný štýl, alebo sa prispôsobujete individuálnym požiadavkám? Aké motívy najradšej stvárňujete?
- Mojou prioritou je olejomaľba. Snažím sa pri nej riadiť vlastným štýlom, ten však nie je len jeden. Najradšej maľujem podľa zmeny klímy, podľa toho, ako sa vyvíja svetové umenie. Nechcem sa stratiť vo víre minulosti. Kedysi sa mi páčili najmä figurálne maľby, teraz by som sa však pravdepodobne zameral na niečo iné. Bohužiaľ, na maľovanie mi veľa času nezostáva. No tvorba vitráží ma veľmi baví, takže neľutujem. V mojom veku je veľmi dôležité, že nemusím chodiť ja za prácou, ale práca príde za mnou.

Ako ste sa naučili žiť so svojím hendikepom?
- Svoju hluchotu nevnímam ako veľký hendikep. Veľmi dobre vnímam otrasy, takže cítim, keď sa okolo mňa niečo deje, aj keď to nepočujem. Okrem toho, pri práci s ľuďmi sa snažím rozprávať s nimi, a často sa stáva, že mi rozumejú. Teda tak to bolo v minulosti. Teraz je to o niečo horšie. Už nechodím medzi ľudí tak často, ako kedysi. Vlastne nemám dôvod ani príležitosť s niekým komunikovať, sústreďujem sa hlavne na prácu. Moja komunikácia s okolím sa teda podstatne zmenila. Kedysi som bol bystrejší, dnes mi musia veľa tlmočiť. A ako ma na začiatku vnímalo okolie? Keď som bol mladý, hrával som za gymnazistov futbal. Nikdy som však nemal pocit, že by som bol kvôli svojmu ochoreniu nejako odsudzovaný alebo odsúvaný mimo kolektívu. Cítil som, že ma ľudia naokolo majú radi. Prijímali ma medzi seba, hoci som nepočul. Cítim sa skôr obdarovaný – talentom – než hendikepovaný.

Hoci už nemáte toľko sily, ako kedysi, ešte stále aktívne pracujete. Ako sa cítite a čo je dnes pre vás v živote najdôležitejšie?
- Najdôležitejšia je jednoznačne rodina, zdravie a rodinná pohoda. A môj fyzický stav? Mám zdravotné problémy, sprevádzajú ich aj časté bolesti nôh. Dosť to obmedzuje môj pohyb, no kým budem aspoň ako-tak vládať, svojej práce sa nevzdám.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 830
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 230
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 542
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 982
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 845
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 356
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 295
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 641
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 67 914
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 198
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 675
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 518
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 530
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 287
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 641
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 67 914
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 198
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 675
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 518
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 530
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 287
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu