Kedysi hrával hokej. Po prasknutí cievky v hlave nastali zdravotné problémy. Prognóza? Invalidný vozík. Jaroslav Červeňanský z Liptovského Mikuláša sa nedal osudu. Prehodnotil svoj život, naučil sa venovať inému športu. Objavil pre seba jogu.
Tri typy dýchania
V dychu má každý z nás najbližšie „po ruke“ nástroj, ktorým si môže zlepšiť kvalitu života. Pri osvojovaní plného jogového dychu si treba uvedomiť tri typy dýchania. Prvý je brušný dych. Pri nádychu necháme bránicu klesnúť nadol a brušnú stenu vyklenieme. S výdychom necháme bránicu vystúpiť späť, pričom sa brušná stena vráti do pôvodnej polohy. Brušný dych je východiskom plného jogového dýchania. Umožňuje plné využitie kapacity pľúc, spomaľuje dýchanie a podporuje uvoľnenie.
Druhým typom je hrudný dych. S nádychom rozopneme hrudník, s výdychom rebrá necháme klesnúť. Pri tomto dýchaní sa prúd vzduchu dostáva do stredných oblastí pľúc a dych je rýchlejší. Na tento spôsob dýchania sa automaticky prelaďujeme v stresových situáciách. Pri takomto mimovoľnom (podvedomom) zrýchlenom dýchaní naše napätie ešte zosilnie a pretrvá. Prelomiť tento bludný kruh nám môže hlboké, pomalé a vedomé brušné dýchanie.
Posledným typom je dych pod kľúčne kosti. Pri tomto druhu dýchania prúdi vzduch do hrotov pľúc. Dych je veľmi povrchný a rýchly. Takto dýchame pri nedostatku vzduchu či vo veľkom hneve a strese. Rozpustiť tieto negatívne pocity nám pomôže znovu pomalé dýchanie do brucha.
Plný jogový dych
Bežne sa všetky tieto tri typy dýchania objavujú súčasne - v jedinom nádychu či výdychu. Pri plnohodnotnom dýchaní by mali tvoriť tzv. plynulú dychovú vlnu, ktorá prebieha s nádychom zdola nahor a pri výdychu zhora nadol, s nádychom sa brucho vyklenie dopredu a hrudník sa roztvorí, s výdychom sa hrudník i brucho vracajú do pôvodnej polohy. Pokiaľ budeme dýchať takto, využijeme celú kapacitu našich pľúc. Tento spôsob dýchania sa nazýva plný jogový dych. Ide o hlboké dýchanie. Ako si nacvičiť plný jogový dych? Najlepšie v ľahu na podložke. Dve, tri minúty sa koncentrujeme na celé telo a pozorujeme svoj dych. Vo výdychu uvoľňujeme celé telo. Potom si jednu dlaň dáme na brucho a pozorujme pohyb brušnej steny pri nádychu a výdychu. Druhú položíme zo strany na rebrá (prsty smerujú k hrudnej kosti) a pozorujeme, ako sa rozťahujú a opäť sťahujú. Vnímame dych aj pod kľúčnymi kosťami. Snažíme sa urobiť dychovú vlnu: pri nádychu sa najprv zdvihne brucho, potom hrudník, nakoniec naplníme dych aj pod kľúčne kosti. S výdychom naopak. Akoby sme vylievali nádobu.
Účinky pomalého dýchania
Plný jogový dych pomáha prehlbovať dýchanie, vedie k telesnému a duševnému uvoľneniu, upokojuje a osviežuje celé telo. „Vďaka relaxácii a dychovým cvičeniam som sa naučila uvoľniť sa,“ povedala Jana Čončolová z Liptovského Mikuláša, ktorá cvičí jogu niekoľko rokov. „Na cvičenie ma ťahá atmosféra a to, že konečne pre seba niečo urobím. Doma cvičím málo, pretože som v jednom kolotoči práca – domácnosť. Pre mňa joga znamená nielen uvoľnenie tela, ale aj mysle.“
Autor: DAGMARA