Poslanci Mestského zastupiteľstva v Ružomberku schválili plán investičnej výstavby na tento rok.
RUŽOMBEROK. Viac ako päťdesiat miliónov korún investujú v tomto roku v metropole dolného Liptova do investičných akcií.
„Do plánu investičných akcií sme sa snažili zapracovať predovšetkým požiadavky poslancov. Chceli sme, aby investície boli rovnomerne rozdelené do všetkých mestských častí,“ vysvetlil na decembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva Zdenko Keyzlar, vedúci oddelenia výstavby Mestského úradu v Ružomberku.
Najväčšou investičnou akciou, za viac ako štrnásť miliónov korún, je plánovaná výstavba viac ako osemdesiatich byto– vých jednotiek na Baničnom. Ako uviedol vedúci oddelenia výstavby bytový dom na Hollého ulici budú stavať po zabezpečení dotácie zo štátneho rozpočtu a úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania na výstavbu bytov. „Z rozpočtu mesta budeme financovať garáže a hrubú stavbu občianskej vybavenosti.“ Bytový dom počíta v suteréne s výstavbou garáží a občianskou vybavenosťou na prízemí.
„S investičnými akciami nebudeme asi nikdy spokojní. Každý chce, aby sa čo najviac investovalo do jeho volebného obvodu. Už dlhé roky sa zaoberáme myšlienkou, aby sme sa venovali sídliskám a okrajovým častiam mesta, nielen jeho centrálnej zóne,“ povedal poslanec Ivan Nosko.
Navrhol, aby z päťmiliónovej rekonštrukcie balustrád Školských schodov znížili dva mi– lióny korún. Jeho návrh medzi poslancami neuspel.
Viceprimátor Vladimír Lajčiak podotkol, že v centrálnej mestskej zóne by každý rok mala byť aspoň jedna nosná investičná akcia. „Na rekonštrukciu balustrád budeme potrebovať viac ako desať miliónov korún. Budeme sa snažiť, aby sme ich získali aj z iných zdrojov ako z mestského rozpočtu. Balustrády sú v zlom technickom stave, nemali by sme dopustiť, aby sa nám rozsypali pred očami.“
Poslanec Ľubomír Kubáň navrhol viac prostriedkov investovať na sídlisku Klačno. „Chodník a cesta sú v katastrofálnom stave. V návrhu je na rozšírenie odstavných plôch určených 1,1 milióna korún. Navrhujem túto čiastku zvýšiť.“ S návrhom neuspel.
Poslanec Peter Slašťan podotkol, že sídlisko je vždy viac dotované. „Rekonštrukciu cesty pripravujeme, no možnosti rozpočtu sú také, aké sú. Treba byť trošku solidárny aj voči ostatným mestským častiam. Je na nás, aby sme si do marca prešli svoje územia a predniesli naše požiadavky na investičné akcie v budúcoročnom rozpočte. Riešiť by sme mali to, čo občanov trápi najviac.“
V tohtoročnom rozpočte mesto investuje viac ako dvadsať– štyri miliónov korún do pätnástich nových stavieb. Bezmála dvadsať miliónov je určených na rekonštrukciu dvanástich starých stavieb. Na údržbu poslanci vyčlenili viac ako osem miliónov korún.
Druhou najväčšou investičnou akciou by v tomto roku mala byť rekonštrukcia materskej školy Riadok. Vyžiada si sedem miliónov korún.
„Vymeníme okná, vonkajšie dvere. Projekt rekonštrukcie počíta aj so zateplením obdvodového a strešného plášťa,“ vysvetlil Z. Keyzlar.
Niekoľko stotisíc korún budú stáť ďalšie investície. Pôjde najmä o rekonštrukcie ciest a chodníkov, ale aj rozšírenie parkovacích plôch.